هیات پنجاه‌نفرۀ چین سه تفاهم‌نامه با افغانستان امضا کرد

/

یک مقام ارشد نظامی چین برای اولین‌بار پس از تقریبا نیم قرن روز شنبه، به افغانستان سفر کرد و با حامد کرزی، رییس جمهور کشور دیدار نمود.
شینهوا خبرگزاری دولتی چین روز یکشنبه، خبر داد که چو یونگ کنگ، یک مقام عالیرتبه چین روز شنبه به طور سری به افغانستان سفر کرد. به گفته این خبرگزاری، این سفر که چهار ساعت طول کشید به منظور تقویت روابط بین دو کشور همسایه صورت گرفت.
بر اساس گزارش شینهوا، سفر این مقام عالیرتبه چینی به دلایل امنیتی پیشاپیش اعلام نشده بود. پیش از این، لیئو شائوچی رییس جمهور سابق چین آخرین مقام عالیرتبه آن کشور بود که در سال ۱۹۶۶ به افغانستان سفر کرده بود.
چین در حالی دیپلوماسی خود با افغانستان را در ماه‌های اخیر تقویت می‌کند که قرار است نیروهای امریکایی و ناتو تا پایان سال ۲۰۱۴ این کشور را ترک کنند.
چین ۷۶ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد. این کشور اخیرا امتیاز استخراج ذخایر نفتی شمال و بزرگترین معدن مس افغانستان را به دست آورده است. ارزش این ذخایر طبیعی بیش از یک تریلیون (هزار میلیارد) یورو برآورد می‌شود.
خبرگزاری شینهوا به نقل از چو یونگ کنگ نوشته است: «همخوان با منافع اساسی مردم دو کشور چین و افغانستان است که روابط همکاری و استراتژیک خود را برای رسیدن به صلح منطقه‌یی، ثبات و توسعه تقویت کنند».
آقای چو که در رده بندی حزب کمونیست چین، در رتبه نهم قرار دارد، رییس امنیت داخلی چین است. او همچنان بر سرکوب بنیادگرایی دینی، تروریسم و جدایی طلبی در بخش مسلمان نشین چین، هم مرز با افغانستان و آسیای میانه، نظارت دارد.
به نظر می‌رسد که دیدار آقای چو از کابل پس از آن انجام شد که حامد کرزی در ماه جون سال روان در بیجینگ، در خلال نشست «سازمان همکاری شانگهای» وعده سپرد که با چین علیه تروریسم و بنیادگرایی در منطقه همکاری کند.
امضای سه تفاهم‌نامه
هیات چینی روز شنبه سه تفاهمنامه را در بخش‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی با افغانستان امضا کرد.
پلان عمل برای تطبیق اعلامیه مشترک همکاری‌های ستراتیژیک افغانستان و چین یکی از مواردیست که میان دو طرف روی آن تفاهم صورت گرفته است.
هیات چینی در دیدار با حامدکرزی گفته که امیدوار اند سرمایه‌گذاران بیشتر چینی در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.
این هیات چینی موافقتنامه همکاری‌های تخنیکی و اقتصادی به ارزش ۱۵۰ میلیون یوهان را با مقام‌های افغان امضا کرد.
اجرای برنامه کمک برای تکمیل تجهیزات پولیس افغان از دیگر مسایل بود که دو طرف روی آن به توافق رسیدند.
افغانستان و چین چندی پیش اعلامیه مشترک همکاری‌های ستراتیژیک امضا کردند.
به اساس خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان، رییس‌جمهور کرزی با اعضای این هیات حدود پنجاه نفری در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرد.
رییس جمهور کرزی در این دیدار تاکید کرد که به هدف رفع تهدیدهای موجود در منطقه باید کشورهای منطقه تلاش مشترک کنند.
او هم چنان خواهان گسترش روابط افغانستان با تمامی کشورهای منطقه به خصوص چین شد.

اشتراک گذاري با دوستان :