نامۀ مولانا عبدالله عنوانی سرمنشی سازمان ملل متحد

۲۱ عقرب ۱۳۹۸

مورخ ۲۱/۸/۱۳۹۸ مطابق ۱۲ نومبرسال ۲۰۱۹
جلالتمآب سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد!
چنانچه آگاهی دارید، انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان به تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۹ برگزار شد و اعلام نتایج این انتخابات تاهنوز صورت نگرفته است.
در حالی که تلاش برای جداسازی آرای پاک از ناپاک، در کمیسیون مستقل انتخابات هنوز ادامه دارد، دفتر نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) به تاریخ ۱۰ نوامبر۲۰۱۹ نامه‌یی را عنوانی کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده و در آن بنده را به تهدید زنده‌گی mandegarیکی از کارمندان کمیسیون و اظهارات توهین‌آمیز مرتبط به قومیت و مذهب، علیه وی متهم کرده است.
در پیوند به نامۀ ذکر شده که کاپی آن ضمیمه است احتراماً چنین نگاشته می‌شود:
مطابق منشور سازمان ملل متحد قطع‌نامۀ شماره ۲۴۰۵ سال ۲۰۱۸ میلادی شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت این سازمان در افغانستان حمایت و کمک به نهادهای دولتی به حیث عضو این نهاد معتبر بین‌المللی می‌باشد. نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان یک ماموریت سیاسی است که دفاتر سیاسی کارا را در افغانستان مساعدت نموده و با دولت افغانستان همکاری و از آن حمایت کرده و روند صلح و آشتی ملی را پشتیبانی می‌کند.
ارزش‌های دموکراسی و حقوق بشری، حمایت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه و تلاش برای ترغیب بیشتر حاکمیت قانون و همکاری‌های منطقه‌یی، از دیگر بخش‌های این ماموریت است.
چشم‌انداز نماینده‌گی سازمان ملل متحد برای یک افغانستان با ثبات و مرفه که در آن ارزش‌های حقوق بشری رعایت گردیده و افغانستان در صلح با خود و همسایگان زیست کند برای افغان‌ها قابل درک و استقبال می‌باشد.
در حوزۀ انتخابات، ماموریت نماینده‌گی سازمان ملل متحد، مشوره‌دهی، تسهیل امکانات مالی و لوژستیکی و ارتقای ظرفیت سازمانی کمیسیون‌های انتخابات برای برگزاری انتخابات شفاف و قابل قبول مطابق سند پروژه (سند امضا شده پروژه‌های همکاری‌های ملل متحد برای انتخابات افغانستان) می‌باشد.
اما آنچه در نامۀ نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد درافغانستان به این کمیسیون نگاشته شده غیرواقعی و اتهام بیش نبوده که نمایانگر اغفال شدن نمایندۀ سازمان ملل متحد توسط حلقات خاص در داخل دفتر آنها (یوناما) پنداشته شده و به عنوان یک توطئه تلقی می‌گردد که بلاخره واقعیت قضیه برهمگان روشن خواهد شد.
کارکنان با تجربۀ دفتر یوناما نیک می‌دانند که در صورت وجود تنش لفظی، نگاشتن نامه‌یی به این محتوا بیانگر یک برخورد غیرمسلکی، مداخله در امور اداری و استفادۀ سوء از صلاحیت و سمت نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان بوده که استقلالیت کمیشنران این کمیسون را به شدت آسیب می‌رساند، کما این که مسوولیت و صلاحیت‌های نماینده‌گی سازمان ملل متحد در یک کشور، چنین اجازه‌یی را به ایشان نمی‌دهد.
مطابق مکلفیت‌های سند پروژۀ امضا شده به‌ویژه مادۀ اول بخش استراتژی آن؛ وظیفۀ نماینده‌گی ملل متحد در افغانستان حمایت از اعتباردهی، شفافیت، و عادلانه بودن انتخابات می‌باشد، اما سکوت نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)در مورد فیصله‌های غیرفانونی شماره۱۰۴مورخ ۴ نومبر سال روان و شماره ۱۰۵ مورخ ۷ نومبر سال ۲۰۱۹ کمیسیون مستقل انتخابات و سکوت نماینده‌گی ملل متحد در برابر نقض تقویم انتخابات ریاست‌جمهوری ۶ میزان سال ۱۳۹۸ و تاخیر اعلان نتایج آن نشان‌دهندۀ عدم توجه یوناما نسب به مشروعیت‌بخشی تقلب‌های سازمان‌یافته انتخاباتی بوده که مشروعیت مأموریت این سازمان را زیر سوال می‌برد.
می‌بایست یوناما مطابق اهداف و مفاد سند پروژۀ امضا شده (میان کمسیون‌های انتخاباتی و دفتر یوناما و یو.ان.دی.پی) در بارۀ فیصله‌های غیرقانونی کمیسیون مستقل انتخابات یادداشت‌های مشورتی و حقوقی را ارسال می‌کردند، اما یوناما برخلاف وظایف و مکلفیت‌های خویش؛ به دور از عرف ماموریت تعریف شدۀ آن دفتر نامه‌یی به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده است که متن و محتوای نامه نشان‌دهندۀ اغراض سوء تهیه کننده‌گان و ارسال کننده‌گان آن می‌باشد.
مردم افغانستان از سازمان ملل متحد متوقع اند که به‌دور از اغراض سیاسیی در جهت به ثمر رساندن انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان را کمک نماید تا افغانستان صاحب حکومت منتخب گردیده برمشکلات عدیده‌یی موجود فایق آید.
برای جدا کردن حق از ناحق، نسبت به اتهام غیرواقعی وارد شده به من از جانب نماینده‌گی سازمان ملل در افغانستان، مسأله را از مجاری قانونی آن با سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد شریک و تعقیب می‌نمایم.
با در نظرداشت مطالب نامۀ دفتر یوناما و ماموریت تعریف شده آن سازمان که در تناقض قرار دارند؛ اذعان می‌دارم: به باور من شاید افراد استفاده‌جو و چینل‌های خاص ایجاد شده در داخل یوناما که مانع شفافیت انتخابات گذشته ریاست‌جمهوری اند در تحریف افکار مشاورین یوناما اثرات منفی به‌جا گذاشته اند زیرا در قانون انتخابات افغانستان، لوایح، طرزالعمل‌ها و سند دوجانبه برای حمایت از روند انتخابات دیده نمی‌شود که در چنین حالاتی نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد همزمان در نقش مدعی، پولیس و قاضی قرار گیرد، یعنی هم اتهام وارد نماید، هم دلایل اثباتیه را ترتیب دهد هم حکم عزل یک کمیشنر را صادر نماید که این‌گونه عملکرد این مقام یوناما در این مرحلۀ حساس اعلام نتایج انتخابات تعجب‌برانگیز و نگران‌کننده می‌باشد.
از اینکه به مذهب، مقدسات و قوم هیچ‌کسی توهین و اهانت نکرده‌ام و هیچ شخصی را تهدید به مرگ ننموده‌ام؛ اتهامات مندرج نامۀ دفتر یوناما را شدیداً رد و تقبیح نموده خواهان پیگرد قانونی قضیه می‌باشم. منحیث یک شهروند مسوول و قانون‌پذیر آماده هستم در برابر هر گونه تخلف مورد بازپرس قانونی قرار گیرم.
در اخیر یک بار دیگر از جامعۀ بین‌المللی و به‌خصوص سازمان ملل متحد و کشورهای کمک‌کننده به افغانستان به‌خاطر حمایت‌های لازم‌شان از مردم افغانستان و دست‌آوردهای هژده سال اخیر کشور تشکر می‌نمایم. امید و توقع من به حیث یکی از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از نماینده‌گی خاص سرمنشی سازمان ملل متحد این است که به‌خاطر حفظ استقلالیت کمیسیون و اجراات آن در پرتو قانون اساسی، قوانین انتخاباتی، لوایح و طرزالعمل‌های نافذ حمایت کرده و از وارد ساختن اتهامات بدون سند که از سلیقه‌های برخی از مامورین یوناما ناشی می‌شود؛ احتراز نمایند.
لازم به تذکر است که این نامه به نماینده‌گی‌های سیاسی کشورهای کمک‌کننده مقیم کابل نیز فرستاده خواهد
باتجدید احترمات فایقه
مولانا محمد عبدالله، کمیشنر کمسیون مستقل انتخابات افغانستان

اشتراک گذاري با دوستان :
 • Nawid Parsa

  درباره رد نامه یاماماتو عنوانی کمیسیون انتخابات از جانب مولانا عبدالله :
  چنین معلوم میگردد که حلقه خبیثه ارگ ” پشتونیسم ” یاماماتو را مانند لخضر ابراهیمی – کای ایده- جوزف دو میسترا تطمیع ، تشویق و یا فاسد ساخته اند که از ارگ حمایت صورت گیرد.
  لخضر سیستم ریاستی و پشتونیسم را حاکم ساخت ، کای آیده و دومیسترا تقلب و عدم رعایت حاکمیت قانون را تشویق کردند.
  دیده شود که یاماماتو را مقاومت دفاع از دموکراسی مهار می تواند و یا خیر؟ باید با قاطعیت و جرئت مقابل این توطئه ایستاد شد.
  نقض بیطرفی و ماموریت بیطرفانه ملل متحد را این مامورین فاسد در کشور صدمه زده اند.
  یاماماتو بیطرف نیست؟ باید نامه اعتراضیه یی مبنی بر غیر مطلوب بودن Persona Non Grata وی از جانب کاندیدان مقام ریاست و احزاب به سر منشی و شورای امنیت م م فرستاده شود .