جهان همچنان در آغازِ فصل مبارزه با تروریسم

احمـد عمران/ سه شنبه 3 قوس 1394/

آن روز که جورج دبلیو بوش رییس‌جمهوری وقتِ ایالات متحدۀ امریکا در واکنش به حملۀ تروریستی شبکۀ القاعده به برج‌های تجارت جهانی در امریکا، برای نخستین‌بار از مبارزۀ بی‌امان با این پدیدۀ دهشتناکِ قرن بیست‌ویکم سخن گفت، جهان وارد مرحلۀ تازه‌یی شد. پیش از آن فکر می‌شد که پس از پایان جنگ سرد، دیگر جهان وارد جنگِ تازه‌یی نخواهد شد؛ اما القاعده تخیلاتِ تیوری‌پردازانِ غربی را با خاک یک‌سان کرد و برای‌شان مأموریتِ جدیدی را mandegar-3رقم زد.
از آن‌زمان تا به حال که دولت اسلامی یا داعش، بختکِ رویاهای غرب شده، نزدیک به پانزده سال می‌گذرد. امروز همان سخنانِ جورج بوش از زبان ولادیمیر پوتین زمام‌دار کرملین و برخی رهبرانِ کشورهای اروپایی بیرون می‌شود.
حملات مرگبارِ جمعۀ پاریس، هرچند در تناسب با حملاتِ یازده سپتمبر زیاد ویرانگر نبودند، ولی کافی بود که کشورهای اروپایی را از خوابِ غفلت بیرون کند. امروز روسیه داعیه‌دارِ مبارزه با تروریسم است و فکر می‌شود که فصلِ دیگری در پیوند با این پدیده در جهان آغاز شده است. پوتین رییس‌جمهوری روسیه در واکنش به سقوط هواپیمای این کشور در صحرای سینا، از همان ادبیاتِ همتایانِ امریکایی خود بهره گرفت. او گفت که هیچ محدودیتِ زمانی را برای خود تعیین نمی‌کند و تمام کسانی را که در بمب‌گذاری هواپیمای مسافربریِ روسی که از مقصد مصر به سوی سنت پترزبورگ پرواز می‌کرد، شناسایی و در هر کجای کرۀ زمین که باشند، به سزای‌شان خواهد رساند».
این ادبیات، ادبیاتی ناآشنا برای جهانیان نیست. بیش از یک دهه پیش، چنین سخنانی از زبانِ رییس‌جمهوری امریکا بیرون شده بود. آقای بوش در آن زمان می‌گفت که همۀ تروریستان باید بدانند که دیگر در امان نخواهند بود و همه باید به سزای اعمالِ خود برسند.
اما مبارزه با تروریسم که به ایجاد ائتلاف جهانی به رهبری امریکا انجامید، آهسته‌آهسته گرمای اولیۀ خود را از دست داد و در سال‌های پسین رهبران جهان و به‌ویژه امریکا حتا تلاش‌هایی را آغاز کردند که مأموریتِ خود در مبارزه با تروریسم را به گونه‌یی تعدیل کنند و دیگر آن تب‌وتابِ سال‌های نخستین را نداشته باشند. آنان حتا طالبان را از فهرستِ گروه‌های تروریستی بیرون کردند و عملاً با شماری از رهبران آن، برای پایان بخشیدن به جنگ افغانستان وارد گفت‌وگو شدند.
ایجاد دفتر قطر برای طالبان که عملاً با حمایت امریکا صورت گرفت، نشانۀ روشنِ تغییر سیاست‌ها در برابر این گروه است. طالبان که همین لحظه نیز در جنگ با نیروهای افغانستان قرار دارند، دیگر برای امریکا خطر به شمار نمی‌روند. در این سیاست البته برخی کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی مثل آلمان نیز امریکا را همراهی می‌کنند. پاکستان که میزبانِ طالبان در بیشتر از دو دهۀ گذشته بوده، به وضاحت می‌گوید که طالبانِ افغانستان دشمن پاکستان پنداشته نمی‌شوند. نوازشریف نخست‌وزیر پاکستان در سفر اخیرش به امریکا گفت که نمی‌شود هم با طالبان جنگید و هم آن‌ها را به مذاکره و گفت‌وگو ترغیب کرد. مسلماً این به معنای حمایتِ آشکار از گروه‌هایی است که جنگ و کشتار در افغانستان را مباح می‌دانند.
پاکستان عملاً خود را از حلقۀ ائتلاف جهانی مبارزه با تروریسم به دور نگه داشته است؛ کما این‌که در سال‌های پسین بسیاری از کشورهای اروپایی نیز به چنین رویکردی متوسل شده‌اند. اما مثل این‌که داعش و تحولاتِ خاورمیانه، سناریوی دیگری را برای جهان رقم زده است. باراک اوباما رییس‌جمهوری امریکا می‌گوید جنگ با داعش را تا از میان رفتنِ این گروه ادامه خواهد داد؛ «گروه تروریستی داعش را نابود خواهیم کرد و مناطقی را که تحت کنترل گرفته است، باز پس خواهیم گرفت.» در همین حال، رییس سازمان امنیتِ آلمان گفته است: «واقعیت این است که ما در دنیایی سرشار از خطر و تهدید زنده‌گی می‌‌کنیم و می‌‌توانیم بگوییم که آن‌چه که «دولت اسلامی» انجام می‌‌دهد، آغاز جنگ جهانی تروریستی است.»
به این صورت، جهان خطر تروریسم را یک بارِ دیگر حس کرده است؛ خطری که اگر جدی گرفته نشود، هیچ مرز و سرزمینی در امان نخواهد ماند. گروه داعش شاید هنوز نتوانسته است به‌سانِ القاعده ریشه و برگ پیدا کند، ولی با شتابی که این گروه در حال گسترش است، به مراتب خطرآن از القاعده و گروه‌های مشابه بیشتر احساس می‌شود. داعش مرزهای دولت – ملت‌ها در هم شکسته و برای خود مأموریتی جهانی قایل شده است. این گروه به گونۀ کم‌سابقه در میان نسل‌های جوان به سربازگیری مشغول است و جالب این‌که شمار زیادی از جوانان غربی، حالا هواداران پروپاقرصِ داعش شده‌اند. توقفِ این روند به‌ساده‌گی میسر نخواهد بود مگر این‌که تعهدی جهانی و منطقه‌یی در برابر تروریسم به شکل واقعی به‌وجود آید.
داعش از درونِ مشکلات و برنامه‌های غرب در مبارزه با القاعده و طالبان سر برآورده است و اگر جهان یک بارِ دیگر در این مبارزه دچار اشتباه و ضعف شود، بدون شک باید انتظار گروه‌های خطرناک‌تر و جسورتر از داعش را داشته باشد. جنگ و بی‌ثباتی در منطقه و افغانستان، اثراتِ خود را از دست نداده است و اگر جهان افغانستان را یک بارِ دیگر به فراموشی بسپارد، گروه‌هایی استند که بخواهند از آن اردوگاه و پایگاهی برای‌ تروریستانِ تمامِ جهان درست کنند. این بار ضرورت است که این مبارزه با جدیت پی‌گیری شود و ریشه‌های افراط‌گرایی و تروریسم با هر نام و نشانی که ظهور یافته است، از بین برود. در غیر آن، جهان روی امنیت و ثبات را نخواهد دید!

اشتراک گذاري با دوستان :
  • Lona Rose

    امریکا دوست صادق و راست گار افغانستان نیست در مدت چهارده سال به همه ملت افغانستان تجربه وثابت شد همه وعده هایش دروغ فریبنده بود اصلا یک افغانستان نیروند متکی بخود را نمی خواهد در ساحه نظامی بما طیارات پیشرفته نظامی و دافع هوا مدرن نداد چهار طیاره کهنه جنگ عومی دوم را داد که از خط پراز کشیده شده بود در میدان هواهی کابل به صفت تشناب عساکر اربکی استفاده میکند کرزی گفت ببرید طیاره علاج دوباره رفتن را بهنسبت کهولت سن نداشت شرم به امریکا است باین لاف و گزاف گوی هایش . امریکا با افغانستان از دید پاکستان برخورد میکند اگر امریکا دوست صادق افغانستان است خوب میداند پایه گاهای تروریستی در خاک پاکستان است مانند جلال الدین حقانی جهش محمدیه و امثال آن وقتیکه به سطح جهان امریکا اعلان میکند مبارزه علیه تروریست میکند چرا پایگاه تروریست در پاکستان است باید به خاطر ثبوت صداقت دوستی خود با افغانستان و جهان مراکز تروریستی ها را در پاکستان است درین جا ترین و تربیه و به خاطر خرابکاری به تمام جهان صادر میشودبایداز بین ببرد امریگا دروغ گو کشور است ملت ما را گروگان گرفته بزودی هادر کشور سوریه و عراق شاید صلح خواهد آمد اما امریکا کشور ما را به خاطر خواسته ها منافقانه خود حرج و مرج در آسیا میانه و فشار بروروس ها مانند زخم ناسور نگاه میدارداگر دقیقأ مطالعه کنید جنگ را امریکا بخاطر امیال شوم گرم نگاه میدارد روی پرده پاکستان است عقب آن امریکاهیچ وقت امریکا و پاکستان نمی خواهد در افغانستان صلح و آرامی باشد پاکستان از مدرک جنگ و نا آرامی مبالغ هنگفت دالر به اشاره امریکا از عربستان سودی قطر وکویت و از خود امریکا بنام های گوناگون دریافت میکند از طرف دیگر دولت افغانستان ضعیف و آسیب پذیر میسازد شما ببیند منافقت پاکستان را در فصل صادرات میوه ما راه های خود را پاکستان به خاطر ضربه زدن اقتصادی به بهانه گونا گون ازدیاد تعرفه گمرکی ویزه و امثال آن اجازه به تاجران ما نمیدهد صدها لاری میوه در تورخم خراب شد باغ داران ما ضربه خوردند حالا که دیگر قلم عمده صادراتی نداریم باز وزیر مالیه ما را به اشاره امریکا به پاکستان میرود نواز شریف اظهار میدارد حالا باید ما صداقت کنیم افرین پنجابی پلید باین نیرنگ هایت چون پاکستان می خواهد مال های خود را به آسیا میانه صادر کند راه دیگر ندارد باید دولت دست از تعملق و چاپلوسی در مقابل پاکستان دست بردارد قطعا تن به خواست پاکستان ندهد به فرد فرد افغان های باشرف وطن دوست و نیرو های امنیتی افغان فرض است در مقابل موتر های پاکستان وزن شان زیاد است سرک های ما را تخریب میکند خسارات هنگفت بما میرسد چرا توناژ موتر پاکستانی بالاتر از هفتاد تن است سرک های افغانستان به توناژ چهل تن دیزان شد پل و پلچک تخریب و صدمه می بیند مسولان دولتی باید از وزارت فواید عامه نظر گیرندبرخورد جدی و مانع تردد شان گردد با پنجد افغانی رشوت اجازه تردد داده نشود صدهزار افغانی بیشتر ضرر عبور یک موتر پاکستانی با توناژ بالا به دولت ما میرسد باید اقدام باالثمل حتی شدید تر انجام دهند تا دل شان بگفته عوام از آمدن به افغانستان بد شود . حاجی صبور