دولت وحـدت ملـی معلق میان گذشته و آینده

۱۹ جوزا ۱۳۹۴

چهارشنبه ۲۰ جوزا ۱۳۹۴

 

احمد عمران

سخنان وزیر معادن و پترولیمِ کشور در مورد آن‌چه که ثروت ملی افغانستان خوانده می‌شود، به‌شدت قابل تأمل و بررسی است.
سال‌ها پیش وقتی حامد کرزی رییس‌جمهوری پیشین از افغانستانِ مرفه سخن می‌گفت، اشاره‌اش به منابع طبیعی و زیرزمینیِ کشور بود. او در یکی از سخنرانی‌های خود گفت که مردم افغانستان روی ثروتی زنده‌گی می‌کنند که حتا به حساب نمی‌گنجد.
mnandegar-3آقای کرزی حتا یک رقمِ نجومی در مورد ذخایر زیرزمینی افغانستان ذکر کرد که واقعاً حیرت‌آور بود. اما چند سال نگذشته از آن سخنان، وزیر تازۀ معادن و پترولیم کشور می‌گوید که معادن افغانستان، این کشور را به سوی مصیبت می‌برد. به گفتۀ داکتر داوودشاه صبا وزیر معادن و پترولیم، این وزارت توانایی مدیریتیِ بسیار ضعیف دارد و قادر نیست از ۳۳۹ قراردادی که در عرصۀ استخراج معادن امضا شده، صد قرارداد را نظارت کند.
آقای صبا می‌گوید که چپاول در معادنِ کشور جریان دارد و بخشی از معادنِ قرارداد شده در مناطقی موقعیت دارند که حتا فرماندهان پولیسِ آن ولایت‌ها هم قادر به رفتن به آن مناطق نیستند. آقای صبا با این سخنان می‌خواهد بگوید که برخی از قراردادها با کسانی امضا شده که به عنوان مافیای معادن از آن‌ها نام گرفته می‌شود. در همین حال، آقای صبا از جنگ بر سرِ معادن کشور نیز سخن می‌گوید. به گفتۀ او، داعش تلاش می‌کند که به معادن افغانستان دسترسی پیدا کند. آقای صبا یکی از عوامل تشدید ناامنی‌ها را به معادن افغانستان ربط می‌دهد. آقای صبا از قوانین نافذه در مورد معادن نیز انتقاد می‌کند و می‌گوید این قوانین افزون بر این‌که تفسیرهای متعددی را می‌پذیرند، با چند اگر هم توام شده‌اند.
این سخنان وقتی از زبان یک مسوولِ درجه‌یکِ عرصۀ معادن کشور بیرون می‌شود، بدون شک حاوی حقایقی از وضعیت موجود افغانستان است؛ وضعیتی که تا دیروز به‌صورتِ مبالغه‌آمیزی خوب نشان داده می‌شد و تمام اراکین دولت از رییس‌جمهوری گرفته تا دیگر حقوق‌بگیرانِ دربار سلطان در وصف آن‌ چه چه و به به می‌گفتند، اما حالا با رفتن آن افراد مشخص شده که در هیچ زمینه‌یی گام درست و اساسی برداشته نشده است.
عینِ این سخنان را از زبان وزیر معارف در روزی که از سوی مجلس نماینده‌گان به این مجلس فراخوانده شده بود هم می‌شد شنید. اسدالله بلخی وزیر معارف افغانستان از بی‌عدالتی و چور و چپاول در بخش معارفِ افغانستان خبر داد و گفت که بی‌سروسامانی در این وزارت بیداد می‌کند. این در حالی است که در وزارت معارفِ افغانستان پیش از این، دو تنی مسوولیت داشته‌اند که به مدیریت‌شان افتخار می‌شود و آن‌ها را به عنوان مدیرانِ درجه یکِ کشور می‌شناسند. وقتی وضعیت در این دو وزارت کلیدی کشور چنین باشد، بدون شک در دیگر عرصه‌ها و وزارت‌خانه‌ها وضع از این بدتر هم خواهد بود. وقتی مدیران ارشد چنین مدیریت کرده باشند، آنانی که به عدم مدیریت شهره بوده‌اند، چه دسته‌گل‌هایی به آب داده باشند. در نتیجه می‌توان سخنان وزیران معادن و معارف را مشت نمونۀ خروار دانست و نسبت به حکومتِ گذشته قضاوت کرد.
اما تنها قضاوت در مورد کارکرد حکومتِ گذشته کافی نیست. این افراد در طی بیشتر از سیزده سال، یک کشور و یک ملت را فریب داده‌اند. آن‌ها در این مدت با نشان دادنِ باغ‌های سرخ و سبز، کمک‌هایی را که برای بازسازی کشور از سوی جامعۀ جهانی ارایه شد، حیف‌ومیل کردند. آن‌ها سیزده سال را به غارت و چپاول مشغول بوده‌اند و حالا نمی‌توان فقط به قضاوت کردن در موردشان دل‌خوش کرد.
اگر پای قضاوت کردن در مورد گذشته مطرح باشد، باید قضاوت عادلانه و مبتنی بر قانون صورت گیرد؛ زیرا احتمال این هم وجود دارد که کارگزارانِ جدید برای این‌که از زیر بار مسوولیت شانه خالی کنند، انگشت انتقاد به سمتِ گذشته گرفته‌اند. ولی در یک مسأله اصلاً جای شک و شبهه وجود ندارد که حکومت پیشین، بیشترین بارِ مسوولیت را به دوش دارد. باید به چنین وضعیت پایان داده شود. نمونۀ در خور تمجید آن، معرفی شش کارمند ارشد وزارت شهرسازی به اتهام اختلاس به دادستانی است. اگر در تمام عرصه‌ها این‌گونه برخورد شود و دست غارت‌گران از مال و دارایی مردم کوتاه شود، بدون شک می‌توان به آیندۀ مبارزه با فساد خوش‌بین بود.
دولتِ جدید باید نسبت به گذشته تصفیه‌حساب کند. اگر چنین نشود، هیچ کسی حاکمیت قانون را به رسمیت نخواهد شناخت. در افغانستان آن‌چه که به عنوان مادر مشکلات باید شناخته شود، عدم رعایت و اجرای حاکمیتِ قانون است. بسیاری‌ها در این کشور خود را فرا قانون می‌دانند و دست به هر کاری که خواستند، می‌زنند.
مشکلات فعلیِ کشور ریشه در عدم اجرای قانون داردـ حتا اگر این قوانین با کاستی‌هایی همراه اند و حتا اگر در جاهایی عدالت به گونۀ روشن برقرار نمی‌شود.
افغانستان نیاز دارد که با گذشتۀ خود برخورد عادلانه و قانون‌مدارانه داشته باشد، برای این‌که بارِ گذشته نمی‌گذارد گام‌های مطمین و قوی به سوی آینده برداشته شود. کم کردنِ این بار به معنی رفتن به سوی تغییر و تحول است؛ آن‌چه را که هر دو رهبر فعلی دولت در شعارهای انتخاباتی خود سر می‌دادند. اگر رهبرانِ جدید نتوانند بارِ گذشته را سبک کنند، بدون شک افغانستان بازهم دچار همان وضعیتی خواهد شد که حالا کارگزارانِ جدید را به نقد واداشته است.

اشتراک گذاري با دوستان :
 • zafer

  خطاب به عین و غین آیاشما کمی به حال مردم شریف افغانستان فکر میکنید. مردم به عالم مشکلات دست و پنجه نرم میکنند. برادر کرزی و برادر فهیم دزدبه حمایه برادران خود پول های کابل بانک این دو خاین ملی دزدیند. تمام ملت شریف افغان را در جهان بد تر از کشور سومالی در دزدی جنایت و خیانت آخرین کشور بودما در سطح پاهین تر از سومالی قرار گرفتیم.به اساس دزدی این دو بیحیای همه مردم شریف افغانستان دزد معرفی شد. کشور و مردم بیگناه ما سخت ضربه اقتصادی و سیاسی را به سویه بین المللی خورد.

  این عین و غین بایداز تاریخ و گذشته پند گیرند تا کی زنده هستید کوشش کنید به فکررفاه عام جامعه باشید قسمیکه دیدم کسانیکه زمین وخانه هندو و مسلمان را دزدیدن غضب نمودند روی خود رادر تاریخ سیاه کردن حال پولهای دزدی بیت المال را کی ها عیش و نوش میکند واه بجان شخصیکه در دنیا و آخرت رو سیاه است حال در قبر از دست جنایت که کرده فغان مینزند. باید این عین غین و دور پیش شان در فکر زر اندوزی خیش خوری قوم پررستی نباشید کوشش کنید کار را به اهل کار بسپارید. یک چهار روزیکه در اریکه قدرت قرار داریدبه مردم دروغ نگوید دست به خیانت ملی وطن فروشی جاسوسی نکنید ورنه جنایت تان از دید مردم و تاریخ نویسان هر گز پنهان نمی ماند آن زمان شما از دنیا رفته باشید اولاد هایتان از ذکر نام تان در اعذاب و رنج خواهد برد.کوشش دارید خاطره نیک از خود در تاریخ بجا بماند چند صباحی عمرتان باقی مانده به ملت دروغ نگوید.

  چرا تا حال که مردم جریان کارتان تعقیب میکنند واقیعت ها را پنهان میکنید یک عین میگوید دیکر غین معلوم است یکی تان به مردم با بسیار بی حیای دروغ میگوید در حالیکه هردو تان بشمول دار دسته در محضرعام قران خوردید معلوم است به قران هم چندان عقیده راسخ ندارید. مثال برجسته دروغ تان راجع به امضا پیمان استخباراتی با دشمن خاک و مردم افغانستان یعنی پاکستان بی هویت است گپ های ضد و نقیض از دهن سخن گویان شما میشنویم مردم سر در گم گیچ شدند از بس که به ملت دروغ گفتید دلیل چیست یک مثله ملی را از اذهان عام پنهان نمودید. تا زمانیکه نظامیان پاکستان افشا کرد که این پروتوکول را با افغانستان عقد کردیم مردم خبر نبود.بعدأهر دو تان دست و پاچه شدید یکی تان میگوید که خاکه است نهایی نشد دیگری میگویدمن خبر ندارم شرم آور به هر دو تان است نظامیان پاکستان را مانند یک طفل فریب داد با لشکر مشاورین تان جای شرمندگی بسا خجالت بشما و مشاورین کودن تان است چرا جریان را از دید پارلمان و مردم پنهان نمودیدپنجاه سال شمارا سر تاج عزیز روباه کهنه کار فریب میدهد. هر تصمیم که در باره پاکستان میگیرد با مردم و کشور های دوست افغانستان مفاهمه کنید. چرا بزرگان گفته اند پرسان کردن عیب ندارد نفهمیده تیر شدن گناه است شناخت که در جهان ازین پنجابی پاکستان داردیگانه کشور هند است هیچ کشور در جهان به اندازه هند شناخت دارد. باید از هند کشور دوست نظر گرفت با پارلمان و مردم شریک ساخت بعدأ با پاکستان وارد مذاکره شد. بد بختانه اکنون دور بر اشرف غنی را اجینت های پاکستانی زیادتر نسبت به عبدالله مانند جولا گگ محاصره کرده و اشرف غنی در دام انداخته هر قدر دست پا میزند ازین حلقه تار های جولاگگ بیرون شود کم توانی میکند. اشرف غنی کوشش کند به هر قیمت که میشودبا تصمیم قاطع این محاصره را بسگالنداطراف خود را از وجود اجینت های پاکستانی پاک سازد هم اکنون طوری از طرف اجینت های پاکستان محاصره شده مانند طالبان والقاعده یک شخص را مغز شوی میکند آماده سو سایت و انتحاری می سازد موزیک بلند را در پهلو گوش وی می ماند لحظه نمی گذرد که این شخص راجع به آینده وز ندگی خود فکر کند تکرار برایش در موزیک برایش میگوید جنت میروی این القاعد بدبخت جنایت کاراگر با گشتن مردم بیگناه یک شخص در جنت میرود خودت پسرانت چرا حاضر نمیشوید به انتحاری مردم دیگران روانه جنت میکنی لعنت خدا به سر این قشر دین فروشان.

  خواهش از شما بزرگان است به خاطر آینده خود تان اگر می خواهید از شما در تاریخ نام نیک بمانداول به مردم دروغ نگوید هیچ کس درین جهان عقل عالم نیست و به هر مسلک وارد نیست علم دریا است.نشنیدی از بزرگان گفتند که خر کاری دریا علم است. حال دقیق فکر کنید حکومت کردن وسیاست نمودن چقدر توانایی و فراصت دانش تجربه کار دارد. باید تن به علم داد از اشخاص با سابقه دانشمند نیک نام وطن دوست با تجربه که شهرت نیک در جامعه دارندوکشورخود رانهایت دوست دارند مشوره بگیرید. خصوصآ در باره پاکستان دشمن تاریخی افغانستان استفاده کرد در جزوی ترین بر خورد خصوصأ با پاکستان ده مرتبه مشوره بگیرید باز حرف بزنید عمل نکنیدآنی و عاجل بدون مشوره تصمیم نگیرد. ما شاهد بودیم کرزی بد بخت را چقدر فریب داد تا یک دوکاندار پنجابی از گویته آمد در ارگ به کش وفش سه چهار صد هزار دالر هم گرفت پس به طیاره به بدرقه رفت باید کرزی غیرت میداشت خود راحلق آویز میکرد وجزا میداد از مردم باین اشتباه خود معذرت می خواست کجا غیرت و شرم مانده. حاجی صبور

 • zafer

  محقق می خواهد با مخالفت غیر موجه غیر منطقی به امر رهیس جمهور راجع به تعین محمد طاهر زهیر به صفت والی بامیان از خود یک شخصیت و دارای قدرت در دولت مطرح کندبه طرف داران خود در پارلمان دکتی کرده شما مخالفت کنید و همچنان در بامیان عده به دستور محقق دست به مخالفت های بیمورد زدند حامل و گرداننده ناآرامی محقق است. به خاطر قدرت نمایی نمایشی مجازی که من به گفته برادر های پشتون یک سری مطرح هستم.

  اگر وضع حکومت داری به همین منوال پیش برود بعد ازین رهیس جمهوردر هر ولایت کسی را تعین کند باز یک محقق مانند دیگر پیداخواهد شودجلو کار حکومت را عمدی غیر منطقی بگیرد جامعه به سوی حرج و مرج میرود. حاکمیت نظام زیر سوال میرود اگر به این کار های تحریک آمیز غیر منطقی مغرضانه ریاست جمهوری بر خورد جدی نکند به حیث فرد اول مملکت در آیندهای نه چندان یک ولسوال را هم اگر تعین شود باید موافقه دارو دسته اشخاص حزب حاکم در منطقه گرفته ود بعدأ حاکم منطقه تعین گرددطراح این سیستم را محقق خواهدبود ازطرف کدام کشور به محقق دکتی شده محقق می خواهد آنرا در جامعه به خواست بیگانگان در کشور ترویج کند.حاجی صبور