«شورای همکاری احزاب و ایتلاف‌های سیاسی افغانستان»: قانون و نظام انتخاباتی تعدیل بنیادین شود

/

«شورای همکاری احزاب و ایتلاف‌های سیاسی افغانستان» متشکل از ۲۰ حزب سیاسی خواستار تعیین زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شد. این شورا متشکل از برخی احزاب اپوزیسیون و احزاب حاضر در حکومت می‌باشد.
«شورای همکاری احزاب و ایتلاف‌های سیاسی افغانستان» روز گذشته در کابل اعلام موجودیت کرد. نماینده‌گان احزاب سیاسی در یک کنفرانس خبری گفته اند که باید شناسنامه‌های برقی برای شهروندان افغانستان توزیع شود و سرشماری جمعیت نیز آغاز گردد.
زمان تعیین شده انتخابات ریاست‌جمهوری بر اساس قانون اساسی، در سال ۲۰۰۹ به دلیل سردی هوا سه ماه به تعویق افتاد. با آن که دو سال دیگر تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان باقی مانده اما نگرانی‌هایی در رابطه با برگزاری شفاف انتخابات از اکنون وجود دارد.
سران احزاب سیاسی تاکید کردند که نهادهای مستقل ملی و بین‌المللی باید بر انتخابات سال ۲۰۱۴ نظارت قوی داشته باشند و از دخالت جریان‌های سیاسی برای تقلب در انتخابات جلوگیری شود.
در اعلامیه‌یی‌که زیر عنوان «منشور دموکراسی» از سوی این شورا روز یکشنبه به نشر رسید، آمده است: «تجارب انتخابات‌های گذشته (دوره‌های گذشته انتخابات) نواقص و کمبودهای موجود در نظام و قانون انتخابات را برملا ساخته است. اصلاح نظام انتخابات و تعدیل بنیادی قانون مذکور را ضرورت مبرم می‌دانیم و برای تدوین و تصویب قانون انتخابات جامع و قابل قبول مساعی به خرج می‌دهیم».
این شورا که متشکل از برخی احزاب اپوزیسیون و احزاب شریک در حکومت می‌باشد، همچنان بر استقلال کمیسیون مستقل انتخابات تاکید کرده است. این در حالی‌ است که بحث برسر قانون جدید تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات در پارلمان جریان دارد.
شورای احزاب سیاسی گفته است: «استقلال و بی‌طرفی کامل کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی، اساس انتخابات آزاد و عادلانه است. بدین منظور بر ضرورت تعدیلات و اصلاحات بنیادی در قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی تاکید می‌ورزیم».
برخی از ۲۰ حزب و تشکل سیاسی که در «شورای همکاری احزاب و ایتلاف‌های سیاسی افغانستان» حضور دارند، عبارتند از: «حزب اسلامی افغانستان» به رهبری عبدالهادی ارغندیوال، «حزب وحدت اسلامی افغانستان» به رهبری محمد کریم خلیلی، «ایتلاف ملی افغانستان» به رهبری عبدالله عبدالله، «محاذ ملی اسلامی افغانستان» به رهبری پیرسید احمد گیلانی، «حزب حق و عدالت» به رهبری محمد حنیف اتمر، «جمعیت اسلامی افغانستان» به سرپرستی صلاح الدین ربانی، «جبهه ملی افغانستان» به رهبری احمد ضیاء مسعود، «جنبش ملی اسلامی افغانستان» به رهبری عبدالرشید دوستم، «حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان» به رهبری محمد محقق، «دافغان ملت ګوند» به رهبری انورالحق احدی و «افغانستان نوین» به رهبری محمد یونس قانونی.
همچنان، حزب نهضت ملی به رهبری احمد ولی مسعود، حزب اقتدار ملی به رهبری داکتر سید علی کاظمی، حزب اسلامی متحد به رهبری وحیدالله سباوون، حزب وحدت ملت به رهبری استاد قربان علی عرفانی، روند سبز به رهبری امرالله صالح، حزب حرکت ملی به رهبری محمد ناصری و دحقیقت گوند به رهبری شاه ‌ولی ترین زوی، دیگر احزابی اند که در این شورا عضویت دارند.
این احزاب سیاسی خواستار حفظ دستاوردهای ده سال اخیر شده و گفته‌اند به هیچ وجه نباید ارزش‌های به دست آمده مانند دموکراسی، آزادی بیان و احترام به حقوق زنان از بین بروند.

اشتراک گذاري با دوستان :