ملامت کیست؟

فارن‌پالیسی/ شنیه 25 ثور 1395/

امریکا باید تلاش کند که امنیت و ثبات را در افغانستان بازگرداند چون تامین ثبات در این کشور به معنای تامین امنیت بهتر در جهان است.
باوجود تلاش‌های ۴ سال گذشته و مصرف میلیارد‌ها دالر در افغانستان نگرانی‌ها از بدتر شدن وضعیت امنیتی در این کشور نتیجه‌یی مستقیم برشکست امریکا برای توسعه اقتصادی و تامین و امنیت و ثبات در افغانستان دارد.
mandegar-3توجه چند سال گذشته امریکا به عملیات‌های نظامی در افغانستان تلاش‌های بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی در این کشور را شکننده ساخته است.
به ویژه چند سال بعد از سرنگونی رژیم طالبان توسط ائتلاف بین‌المللی به رهبری امریکا اعتمادسازی و حکومت داری خوب در افغانستانی بخشی از استراتژی امریکا در این کشور بود.
اما امریکا چند سال بعد از حمله بر افغانستان بر جای آوردن امنیت و ثبات در افغانستان به فکر حمله به عراق افتاد و این کشور را به بی‌ثباتی کشاند و یک وضعیت شکننده دیگری در این منطقه به وجود آورد.
هرچند تامین امنیت و توسعه ثبات در افغانستان یکی از مهم‌ترین محور ماموریت امریکا در افغانستان به شمار می‌رفت اما این تلاش‌ها بسیار بد شکل گرفت و اکنون این کشور در یک وضعیت بحرانی قرار دارد و واشنگتن در عدم تمام جهت‌گیری دراین کشور مواجه شده و هیچ فردی در این زمینه مسئول شناخته نشده است.
بدترشدن اوضاع امنیتی در افغانستان توقعات تمام شهروندان این کشور را که یک زمان به آینده روشن کشورشان چشم دوخته بودند به ناامیدی مبدل ساخت و سبب فرار هزاران شهروند این کشور به قاره سبز اروپا شد؛این مهاجرت‌های گسترده سبب ایجاد یک بحران انسانی برای ثبات اروپا شد.
اکنون باید امریکا مسوولیت این وضعیت به وجود آمده را به دوش بکشد و ضرورت دارد که با همتایان اروپایی‌اش برای مهار کردن وضعیت موجود همکاری کند.
امریکا بارها اعلام کرده که این کشور تعهدات درازمدتی با افغانستان دارد و می‌خواهد که به جامعه جهانی وانمود کند که واشنگتن در کنار افغانستانی‌ها خواهد ایستاد و کمک‌هایش را به این کشور ادامه خواهد داد.
اما اکنون به نظر می‌رسد که چالش‌ها از افغانستان هم فراتر رفته است؛ امریکا با تهدیدهای تازه امنیتی در جهان مواجه است که این تهدیدات از بحران اقتصادی گرفته تا مشکلات امنیتی چه در بیرون از مرزهای خود و چه در خارج ضررهای اقتصادی و امنیتی به این کشور وارد خواهد ساخت.
یک چالش دیگر برای امریکا عرض اندام کردن گروه تروریستی داعش در خاورمیانه است و این گروه یک تهدید جدی برای غرب به شمار می‌رود.
داعش موجب شد تا امریکا یک ائتلاف دیگری را برای مبارزه با این گروه شکل دهد و تلاش کرد که این گروه را مهار سازد و می‌خواهد که توسعه جهانی را توسعه بخشد.
اما اکنون به نظر می‌رسد که چالش گروه ترویستی داعش رابطه مستقیم به شکست استراتژی امریکا در تامین یک زندگی صلح‌آمیز در منطقه به شمار می‌رود و این بیانگر ارزش‌های امریکا خوانده می‌شود که عبارتند از آزادی، عدالت و دموکراسی خوانده می‌شود.
اما دخالت امریکا در افغانستان در کنار دیگر مسایل به فساد اداری، فقر و ناامنی‌ها دراین کشور دامن زد این شکست تنها در افغانستان خلاصه نمی‌شود اما استراتژی غرب برای مبارزه با تروریسم سبب ایجاد گروه‌های تندروی جدید در منطقه و خاورمیانه شد.
گروه‌های تندرو و رادیکال از فرصت استفاده کردند، جوانان را برعلیه ایدئولوژی غرب تشویق کردند و دراین راستا موفق هم بودند و توانستند حمایت‌های گسترده را به دست آورند.
اما باید امریکا تلاش کند که امنیت و ثبات را در افغانستان باز گرداند چون تامین ثبات در افغانستان به معنای تامین امنیت بهتر در جهان به شمار میرود.
در حالیکه بحث‌ها در امریکا روی تعداد نیروهای امریکایی در افغانستان، حمایت‌های نظامی و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان جریان دارد اما امریکا نیاز دارد تا بخش‌های امنیتی افغانستان را حمایت کند.
این درست است که امریکا نمی‌تواند یک ملت را بسازد اما می‌تواند از تجربیات که قبلاً در اروپا غربی وکوریایی جنوب کسب کرده می‌تواند در افغانستان نیز به کار گیرد و به کمک‌هایش با این کشور ادامه دهد.
درست است که ساختن یک کشور مانند افغانستان که با فعالیت‌های نظامی تروریستی رو برو است دشوار باشد اما راه‌های دیگری برای ساختن این کشور وجود دارد.
مانند ایجاد یک رهبری قوی، توسعه بخش‌های کشاورزی، توسعه برنامه‌های محلی و ولایتی، ایجاد تغییر در زندگی مردم سبب می‌شود از پیام‌های منفی طالبان و داعش در آینده این کشور جلوگیری کند.
اکنون چالش اساسی در افغانستان تغییر ماموریت نظامی به اقتصادی در این کشور است و این مسئله بسیار مهم است که چگونه وضعیت اقتصادی در افغانستان را بهبود بخشید.
چون در کنار ماموریت نظامی توسعه اقتصادی برای ثبات افغانستان بسیار مهم است؛ هم‌چنین توسعه اقتصادی و منطقه‌ای در افغانستان نیز مهم به شمار میرود چون امریکا نمی‌تواند برای همیشه به مسئله نظامی تکیه کند.
برای آوردن ثبات در افغانستان باید تلاش‌های توسعه اقتصادی در این کشور بیشتر شود چون این تلاش‌ها نه تنها به ثبات افغانستان کمک می‌کند بلکه می‌تواند به امریکا برای ایجاد یک سیستم کارا و مدرن در این کشور کمک کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.