نتایج غم‌انگیز یک استراتژی ناکام

/

تحلیلگران بین‌المللی هشدار می‌دهند که پس از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی احتمال دارد که طالبان بار دیگر به قدرت برسند.
جیلیس دورون سورو تحلیلگر امور افغانستان در مرکز بین‌المللی صلح نهاد کارنگی امریکا گفت، با خروج نیروهای ناتو از افغانستان وضعیت این کشور نسبت به ۱۱ سال پیش بدتر خواهد شد.
یک دانشمند و نویسندۀ بین‌المللی پیش بینی می‌کند که حکومت افغانستان بعد از خروج نیروهای امریکایی و ناتو در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی سقوط خواهد کرد و احتمال دارد که طالبان دوباره به قدرت برسند.
جیلس دورون سورو کارشناس امور افغانستان مرکز بین‌المللی صلح در نهاد تحقیقی کارنگی امریکا می‌گوید، خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان در برخی موارد این کشور را نسبت به ۱۱ سال پیش یعنی زمانی‌که  نیروها به رهبری امریکا برای سرنگونی طالبان به افغانستان حمله کردند، در حالت بدتر رها خواهد کرد.
جیلیس دورون سورو در یک مقالۀ تحلیلی که در این هفته به نشر رسیده نوشته است: «پایان خروج نیروها از افغانستان، نتایج یک استراتژی ناکام می‌باشد.»
به گفتۀ او، حتی افزایش ۳۳ هزار عسکر به امر رییس‌جمهور اوباما که حدود یک ماه پیش افغانستان را ترک کردند، هم یک ستراتِیژی ناکام بود.
آقای دورون سورو می‌گوید، بعد از سال ۲۰۱۴ میلادی حمایت ایالات متحده امریکا از حکومت افغان محدود خواهد شد و پس از یک جنگ داخلی دیگر در افغانستان، طالبان موفق خواهند شد.
به نظر خبرگزاری فرانسه این تحلیل جیلیس درون سورو، با پیش‌بینی حکومت‌های غربی که مشتاق خروج هر چه زودتر از این جنگ پرمصرف می‌باشند، در مغایرت شدید قرار دارد.
حکومت‌های غربی  پیشگویی کرده اند که نیروهای افغان قادر اند، در جنگ علیه طالبان  پیروز شوند.
اما جیلیس دورون سورو استاد پیشین علوم سیاسی در دانشگاه سوربون پاریس و اکنون کارشناس امور افغانستان در نهاد کارنگی امریکا پیش بینی می‌کند که پیشروی طالبان از سال ۲۰۱۳ آغاز می‌شود. یعنی درست زمانی‌که کشورهای غربی به کاهش نیروهای‌شان  از افغانستان، آغاز می‌کنند.
این کارشناس امور افغانستان در نهاد کارنگی می‌گوید، حکومت افغانستان علاوه بر تهدیدهای نظامی، به یک بحران اقتصادی که از  کاهش سریع مصارف غربی‌ها در افغانستان ناشی می‌شود و  بحران در موسسات دولتی طوری که معیاد ریاست‌جمهور حامد کرزی به پایان می‌رسد، رو به رو خواهد شد.
آقای دورون سورو می‌نویسد: «حکومت افغانستان به احتمال زیاد که در چند سال سقوط خواهد کرد. «
او می‌گوید، هر چند بعید به نظر می‌رسد که مذاکرات با طالبان پیش از خروج نیروها از افغانستان انجام یابد. اما اگر ایالات متحده امریکا نخواهد که با طالبان به یک موافقه برسد، قادر نخواهد بود منافع خود را در افغانستان و اطراف آن حفظ کند.
آقای دورون سورو در پایان مقاله‌اش نتیجه‌گیری کرده می‌گوید، در این حالت از بازی نهایی چنین معلوم می‌شود که یک حکومت با ثبات افغان به اشتراک طالبان در کابل به قدرت می‌رسد.

اشتراک گذاري با دوستان :