چه کسی جانشین حامد کرزی می‌شود؟

/

یک روزنامه آلمانی در تحلیلی به بررسی اهمیت انتخابات ریاست‌جمهوری آینده افغانستان که در ماه اپریل برگزار می‌شود، پرداخته و آن را اولین انتقال قدرت بر مبنای دموکراسی در این کشور دانسته است.
روزنامۀ آلمانی «تاگس شاو»، در تحلیلی به بررسی اهمیت انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان پرداخته و این پرسش را مطرح کرد که چه کسی جانشین حامد کرزی می شود؟
نویسنده در ادامه با اشاره به اینکه از امروز(دیروز) باید نامزدهای شرکت در این انتخابات ثبت نام کنند و موعد آنها تا ۶ اکتبر پایان می یابد نوشت: انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان بر اساس تصمیمات قبلی در اپریل آینده برگزار خواهد شد.
اما آیا در سایه عقب نشینی نظامیان خارجی از افغانستان و خشونت و ناامنی که در این کشور وجود دارد، این امر امکان پذیر است؟
نویسنده در ادامه نوشت: با قربانی‌شدن هر غیر نظامی در افغانستان اعتماد به دولت و روند دموکراسی در این کشور کاهش می یابد. شمار قربانیان غیر نظامی بعد از یک کاهش بسیار کم، سال گذشته بار دیگر به شدت افزایش یافته است. سازمان ملل در این باره هشدار داده و از حدود ۱۳۰۰ کشته و بیش از ۲۵۰۰ مجروح در نیمه اول امسال که روند رو به رشدی هم داشته خبر داده است.
با این همه رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی حامد کرزی، برگزاری انتخابات در کشور را غیر قابل اجتناب ارزیابی کرده و اظهار داشته است که ما باید این انتخابات را برگزار کنیم وگر نه همه چیز را از دست می دهیم. هیچ توقفی در روند دموکراسی در کشور وجود ندارد، این استراتژی القاعده و حمایت کنندگان خارجی آن است که خواهان به تعویق افتادن انتخابات و از بین رفتن مشروعیت دولت افغانستان هستند.
از زمان سقوط طالبان در پاییز ۲۰۰۱ در افغانستان، حامد کرزی رییس جمهوری و در راس دولت این کشور قرار دارد. قانون اساسی افغانستان انتخاب مجدد وی در این سمت را بعد از دو دوره ممنوع می داند. انتخابات ریاست جمهوری اپریل آینده در افغانستان، اولین انتقال قدرت بر مبنای دموکراسی در تاریخچه این کشور محسوب می‌شود. این مسأله‌یی است که سیما سمر رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز بر آن تاکید دارد.
وی در این باره اظهار داشته است که ما مدت دوازده سال همواره توصیه به دموکراسی کرده ایم. من نمی‌گویم که این انتخابات دموکراسی را تضمین می‌کند، اما اولین قدم در این مسیر است. این یک حق عمومی برای افغانها است و من از شهروندان افغان درخواست می‌کنم که این انتخابات را تا جایی که می‌توانند حمایت کنند. اگر افغان‌ها در این راستا آماده‌گی و جسارت از خود نشان دهند این مسئله امنیت و شفافیت امور در کشورشان را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.
نویسنده در ادامه خاطر نشان کرد که البته نه تنها ترور و خشونت سومین انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان را به خطر می اندازد، بلکه شورو شوق مردم در این باره نیز کاهش پیدا کرده است.
از طرف دیگر تمام این جریانات سیاسی به موازات عقب نشینی نظامیان خارجی از افغانستان برگزار می شود. این کشور دیگر در مرکز بحث های بین المللی قرار ندارد. خستگی در این باره گسترش پیدا کرده و اختلافات و درگیریهای جدیدی در منطقه شکل گرفته است.
فرستاده ویژه سازمان ملل در افغانستان نیز موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری آینده در این کشور را فریب کم تر نسبت به انتخابات دور قبل می داند. وی در این باره اظهار داشته است که این برای افغانستان بسیار مهم است که یک رهبر سیاسی قابل قبول و قدرتمند داشته باشد که حامی اتحاد کشور و مخالف جدایی در افغانستان باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.