اعتصاب عمومی در هرات

/

شماری زیادی از مردم در ولایت هرات در تجمع اعتراضی در برابر ساختمان این ولایت، خواهان اعدام علنی عاملان قتل کودک هشت ساله شدند.
اصناف و کسبه کاران در هرات دست به اعتصاب عمومی زده و بازار بسته است.
علی سینا نوروزی، کودک هشت ساله، کم ‌تر از یک ماه پیش توسط یک گروه آدم ربا، به منظور دریافت پول ربوده شد و بعدا به قتل رسید.
یکی از محافظان پدر علی سینا نیز به عنوان متهم اصلی این آدم ربایی و قتل، بازداشت شده است.
انتشار خبر مرگ علی سینا، اعتراض‌های گسترده مردم هرات را در ولایت غربی هرات به دنبال داشته است.
معترضان با حمل تصاویر علی سینا، شعار های «الله اکبر» سر داده اند و خواهان «حکم اعدام» قاتلان او در ملاء عام شده اند.
در میان معترضانی که روز شنبه در برابر ساختمان دفتر والی تجمع کرده بودند، پدر علی سینا، جمعی از تاجران و نماینده‌های مردم در مجلس نیز حضور داشتند.
روز پنجشنبه، رییس‌جمهور کرزی هم در واکنش به قتل علی سینا از دستگاه عدلی و قضایی افغانستان خواست تا مطابق قانون افغانستان عاملان قتل این کودک را به اشد مجازات محکوم کند.
پدر علی سینا گفته است که تا زمانی که قاتل فرزندش در محضر عام اعدام نشود، آرام نخواهد گرفت.
آقای نوروزی همچنین افزوده است: «از جناب رییس‌جمهور باز هم تقاضا می‌کنم که هر چه سریع حکم اعدام علنی قاتلان در ملاء عام را صادر نماید.»
پدر علی سینا به بی بی سی گفته است که تاکنون از اقدامات مراجع دولتی در رسیده‌گی به پرونده قتل فرزندش، نسبت به اجرای عدالت خوشبین است و از آنان می‌خواهد قاتل کودکش را هرچه زودتر مجازات کنند.
پولیس هرات می‌گوید آنان ۹ نفر را به ظن دست داشتن در پرونده آدم ربایی و قتل علی سینا، بازداشت کرده اند.
مقام‌های محلی در هرات در دیدار با نماینده‌های معترضان گفته‌اند که نهاد‌های عدلی و قضایی به این پرونده رسیده‌گی خواهند کرد.
پدر علی سینا قبلا هشدار داده بود که در صورتی که رباینده‌گان در ملاعام اعدام نشوند، جسد پسرش را دفن نخواهد کرد.
دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات نیز با پخش اعلامیه‌یی خواستار اجرای فوری دستور رییس جمهوری در مورد مجازات عاملان این قتل شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.