بسته‌شـدن مکـاتب دختـرانه در ننگـرهـار

۱۵ جوزا ۱۳۹۷

مقام‌های وزارت معارف در ولایت ننگرهار، پس از تهدید داعش مبنی بر حمله به مکاتب دخترانۀ این ولایت، مکاتب دخترانه را در مناطق گرمسیر این ولایت، رخصت کرده است.
منبعی از ریاست معارف در ولایت ننگرهار این مسأله را تأیید کرد و گفت که پس از روز گذشته (۱۵ جوزا) تمام دانش‌آموزان، مکاتب در مناطق گرمسیر mandegar-3رخصت اند.
گروه داعش موسوم به دولت اسلامی، شام روز شنبه از طریق رادیوی محلی این گروه، هشدار داد که مکاتب دختران را در ننگرهار هدف قرار خواهند داد و از خانواده‌های دانش‌آموزان دختر، خواست تا مکاتب دخترانه را مسدود کنند.
گروه داعش گفته است که به دلیل اینکه نیروهای خارجی در هسکه مینه و برخی ولسوالی‌های ننگرهار افراد ملکی و مهاجرین را هدف قرار دادند، اکنون آنان مکاتب دخترانه را هدف قرار می‌دهند.
محمد آصف شینواری، مسؤول مطبوعات ریاست معارف ولایت ننگرهار گفت که امتحان سالانه تعدادی از مضامین مناطق گرمسیر باقی مانده است؛ اما به دلیل تهدیدات امنیتی این امتحانات را به تعویق انداخته اند.
آقای شینواری افزود که امتحان مضامین باقی مانده را پس از ختم رخصتی سالانه خواهند گرفت.
ولی روز گذشته وزارت معارف افغانستان از طرفین درگیر خواسته تا معارف را هدف قرار ندهند.
وزارت معارف افغانستان گفته است که مکاتب جای سیاست نیست.
مدثر، شاگرد مکتب در ولسوالی سرخرود گفت: «من خبر نبودم صبح که به امتحان آمدم هم‌صنفی‌هایم در کنار جاده حضور داشتند، گفتند امتحانات توقف داده شده و داعش اخطار داده است و همه به خانه‌های خود برمی‌گردیم».
این نخستین بار است که گروه داعش مکاتب دخترانه را تهدید کرده است.
بربنیاد آمار ریاست معارف ولایت ننگرهار، در سراسر این ولایت ۹۰۲ مکتب وجود دارد که از این میان، ۶۵۰ مکتب در مناطق گرمسیر واقع است.
عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار گفت که حوالی ساعت ۸:۰۰ صبح، زمانی که شاگردان وارد مکتب می‌شدند، یک ماین جلسازی شده در نزدیک مکتب دخترانۀ «شیرگر» در ولسوالی غنی‌خیل این ولایت، منفجر شد.
آقای خوگیانی افزود که این رویداد تلفاتی در قبال نداشته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.