دو زن در ارزگان حلق‌آویز شدند

/

۳۰ قوس ۱۳۹۲

mandegar-3مقام‌های ولایت ارزگان افغانستان خبر داده اند که یک پولیس زن و یک معلم حامله حلق‌آویز شده اند و اجساد شان در چند کیلومتری پایگاهی گذاشته شده است که چند روز قبل از نیروهای آسترالیایی به نیروهای افغانستان واگذار شد.
عبدالله همت، سخنگوی والی ارزگان روز پنج شنبه گفت که این دو زن روز دو شنبه این هفته در این ولایت ربوده شده بودند. به گفته او، این پولیس فیروزه نام دارد و مادر دو فرزند بود و فرد دومی ملالی نام دارد که معلم یکی از مکاتب بود.
مطیع الله خان، فرمانده امنیه ولایت ارزگان گفت که اجساد این دو خانم روز چهارشنبه در محله‌یی در ترینکوت، مرکز این ولایت یافت شده است.
سخنگوی والی ارزگان گفت که آزمایش‌ها روی اجساد این دو زن نشان می‌دهد که آنها حلق آویز شده اند. این گونه حوادث نگرانی در مورد از دست رفتن پیشرفت‌ها در بخش تامین حقوق زنان را بعد از خروج نیروهای بین المللی افزایش می‌دهد.
تا کنون چندین افسر پولیس زن در جنوب افغانستان کشته شده اند. این در حالی است که افغانستان به حضور زنان در صفوف پولیس ضرورت دارد، اما برعلاوه ناامنی، سنت های اجتماعی مشکل دیگری برای استخدام آنهاست.
تا حالا ربودن و قتل این دو خانم را هیچ گروهی به عهده نگرفته است، اما طالبان معمولاً با کار زنان در ادارات دولتی مخالفت می کنند و آنها را هدف قرار می دهند. در گذشته شماری از موارد مشابه قتل زنان به وابستگان و خویشاوندان آنها نیز نسبت داده شده است.
نیروهای امریکایی و آسترالیایی از سال ۲۰۰۵ به بعد در تامین امنیت ولایت ارزگان نقش داشتند. به تاریخ یازدهم دسمبر کنترول پایگاه نیروهای آسترالیایی در ارزگان به نیروهای امنیتی افغانستان سپرده شد.
منطقه‌یی که اجساد این دو زن یافت شده است، چند کیلومتر دورتر از پایگاهی قرار دارد که چند روز قبل محفل واگذاری کنترول این پایگاه نظامی به نیروهای افغانستان برگزار شده بود. نیروهای آسترالیایی روز یک شنبه این هفته ولایت ارزگان را ترک کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.