شهروندان ترکیه توسط طالبان در لوگر ربوده شدند

/

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که هشت شهروند ترک و دیگر سرنشینان هلیکوپتری که مجبور به فرود اضطراری در ولایت لوگر شد، وضعیت صحی خوبی دارند. طبق گزارش‌ها همۀ سرنشینان این هلیکوپتر توسط طالبان گرفتار شده اند.
لونت گومروکچو، سخنگوی وزارت خارجه گفت: «هلیکوپتر حامل هشت شهروند ترکیه بود. پیلوت‌ها روس و افغان هستند. ما معتقد هستیم که آن‌ها در وضعیت صحی خوب هستند و مقام‌های ترکی در این باره با مقام‌های افغان در ارتباط می‌باشند».
مقام‌های افغان روز دوشنبه گفته اند که شورشیان طالبان هشت شهروند ترکی و یک افغان را که سرنشینان یک هلیکوپتر ملکی بودند، به اسارت گرفته اند. این هلیکوپتر به خاطر هوای خراب مجبور به فرود اضطراری در شرق افغانستان شده است.
رییس خان صادق، معاون فرمانده پولیس ولایت لوگر به فرانس پرس گفت: «نیروهای امنیتی هلیکوپتر را پیدا کردند، اما نه سرنشین آن در داخلش نبودند. طالبان آن‌ها را به همراه خود برده اند». او گفت که این گروه متشکل از هشت ترک و یک افغان می‌باشد. دین محمد درویش، سخنگوی ولایت لوگر نیز گفت که هشت ترک و یک افغان گرفتار شده اند.
حمیدالله حمید، ولسوال ازر، محل فرود هلیکوپتر گفت که این هلیکوپتر از شهر خوست به هدف کابل در پرواز بوده است.
یک مقام محلی به شرط ناشناس ماندن گفت که بزرگان قبایل سعی دارند تا زمینه آزادی افراد اختطاف شده را فراهم کنند.
به گفته خبرگزاری رویترز، این هلیکوپتر متعلق به شرکت هواپیمایی و باربری خراسان می‌باشد. یکی از کارمندان این شرکت به رویترز گفته که این هلیکوپتر شامل شش یا هفت انجینیر از یک شرکت ساختمان سازی ترکی، دو پیلوت خارجی و یک پیلوت افغان بوده است.
این کارمند شرکت خراسان در ادامه گفت که این شرکت یکشنبه شام با پیلوت‌ها گفت‌وگو کرده، اما از آن زمان دیگری خبری از آن‌ها ندارد.
سقوط هلیکوپتر یا «فرود اضطراری» در افغانستان زیاد اتفاق می‌افتد. در ماه اگست سال ۲۰۱۱، یک هلیکوپتر ترانسپورتی چینوک سقوط داده شد و ۳۰ سرباز ویژه امریکایی، هفت افغان و یک ترجمان کشته شدند.
نیروهای بین‌المللی حافظ صلح (ایساف) در کابل گفته اند که به نیروهای افغان برای جست‌وجوی سرنشینان هلیکوپتر کمک کرده اند، اما جزییاتی ارایه نکردند. یک سخنگوی ایساف تایید کرد که این یک هلیکوپتر ملکی بوده و مربوط به ایساف نمی شده است.
حدود ۱۸۰۰ سرباز ترکی در ایساف خدمت می‌کنند. اما ماموریت آن‌ها برخلاف متحدین اروپایی‌شان به گزمه زدن محدود می‌شود و در عملیات جنگی سهم نمی‌گیرند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.