عامل کشتار غیرنظامیان در کندز بازداشت نشده است

/

رییس‌جمهور کرزی هیاتی را برای بررسی حادثه کندز تعیین کرده است. این هیات قرار است در رابطه به قضیه کشته‌شدن ۱۳ غیرنظامی در ولایت کندز تحقیق کند. مقام‌های کندز گفته اند فرماندهی که در این قضیه دست داشته، بازداشت نشده است.
ریاست‌جمهوری افغانستان روز گذشته با نشر خبرنامه‌یی از ارسال یک هیات با صلاحیت برای بررسی این حادثه کندز خبر داد.
روز یک شنبه گذشته طالبان دوتن از افراد قدیر، فرمانده مسلح غیرمسوول را در کندز به قتل رساندند. به دنبال آن قدیر و افراد او بر روستایی به نام گنم که طالبان در آن رفتند هجوم بردند و ۱۳ غیرنظامی را به قتل رساندند.
مقام‌ها در ولایت کندز گفته اند که ۵ تن از افراد مسلح مربوط به فرمانده قدیر، که روز یک شنبه گذشته ۱۳ غیرنظامی را در آن ولایت به قتل رساند، بازداشت شده اند.
براساس این خبرنامه، انور جگدلک والی کندز گفته است هیاتی متشکل از اعضای شورای ولایتی، متنفذان محلی و بازماندگان افراد کشته شده تشکیل شده تا عاملان این حادثه را شناسایی و به پنجه قانون بسپارند.
در این خبرنامه به نقل از مقام‌های کندز گفته شده که تلاش‌ها برای بازداشت فرمانده قدیر نیز ادامه دارد. مردم محل گفته اند که قدیر فرماندهی گروهی از پولیس محلی را در دست دارد، ولی پولیس کندز گفته است که قدیر از جمله فرماندهان مسلح غیرمسوول می‌باشد.
این هیات متشکل از نماینده‌گان وزارت دفاع، داخله، دادستانی کل، ریاست امنیت ملی به شمول دوتن از نمایندگان کندز در پارلمان می‌باشد.
کشتار افراد ملکی توسط افراد غیرمسوول واکنش‌هایی را در پارلمان افغانستان نیز بر انگیخته است. نماینده‌گان تاکید کرده اند که اگر به فعالیت گروه‌های مسلح خودسر پایان داده نشود، افغانستان با بحران جنگ‌های قریه به قریه و قوم با قوم مواجه خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :