عملیات برای کشف مواد مخدر در بدخشان

/

پولیس مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله می‌گوید که یک عملیات بزرگ و مستقل هوایی را به گونۀ امتحانی در ولایت بدخشان انجام داده اند.
عبدالخلیل بختیار رییس عمومی عملیات‌های پولیس مبارزه با مواد مخدر این وزارت به روز پنجشنبه در صحبت با خبرنگاران در کابل گفت که در این عملیات حدود ۵۵۸۰ کیلوگرام مواد مخدر مختلف‌النوع را به دست آورده اند.
به گفته آقای بختاری این عملیات سه روز قبل انجام شده است.
او گفت: «با تلاش شبانه‌روزی بخش‌های کشفی و استخباراتی معینیت مبارزه علیه مواد مخدر وزارت داخله توانسته اند تا یک عملیات برق آسا و مستقل را در ولایت بدخشان (ولسوالی کشم) انجام دهند که در نتیجه ۶ لابراتوار به زودترین فرصت از بین برده شده که ما دست‌آوردهای بسیار خوب در این قسمت داشتیم.»
به اساس گزارش‌ها، اداره استخبارات مواد مخدر روسیه حکومت افغانستان را در قسمت‌دادن معلومات ابتدایی کمک کرده است. مقام‌های وزارت داخله تایید کرده اند که این علمیات را در همکاری برخی از کشورهای منطقه انجام داده اند.
رییس عمومی عملیات‌های پولیس مبارزه با مواد مخدر می‌گوید که آنان در آینده نزدیک عملیات مشابه را در برخی از مناطق دیگر کشور نیز انجام می‌دهند. به گفته وی، هدف از این عملیات کشف و دستگیری مواد مخدر و قاچاقبران مواد مخدر می‌باشد.
در عین حال، آقای بختیار می‌گوید، در جریان یک ماه گذشته ۱۳۷ تن از قاچاقبران مواد مخدر را از مناطق مختلف کشور نیز دستگیر کرده اند.
بختیار گفت: «در جریان ماه سنبله ما عملیات‌های بسیار خوب داشتیم که نتیجه مثمر بدست آمده است. که جمعاً ۱۲ تن مواد مختلف مواد مخدر دستگیر شده و تقریباً در این رابطه مظنونین که دستگیر شده اند، تعداد شان به ۱۳۷ تن می‌رسد.»
مقام‌های حکومت افغانستان در حالی از برگزاری چنین عملیات‌ها خبر می‌دهند که هنوز هم این کشور از جمله بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان محسوب می‌شود. به اساس گزارش‌ها یک بخشی از عواید طالبان مسلح از طریق کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان بدست می‌آید.
در یک گزارش تازه سازمان ملل متحد آمده است که سال گذشته طالبان مسلح ۴۰۰ میلیون از درک جمع آوری عشر، اخازی و قاچاق مواد مخدر پول بدست آورده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :