فرار قاتل یک سرباز ناتو از زندانی در

/

یک سرباز افغان که به ظن قتل یک سرباز سلواکیایی ناتو بازداشت شده بود، به کمک یکی از محافظین از بازداشتگاه یک پایگاه نظامی در ولایت قندهار فرار کرده است.
فرار این سرباز افغان از یک پایگاه نظامی به شدت تحت تدابیر امنیتی، سوال‌های جدیدی را در مورد کیفیت و مسلکی بودن نیروهای امنیتی افغانستان ایجاد می‌کند، آنهم در زمانی که ۱۰۰ هزار نیروی بین المللی آمادگی خروج می‌گیرند.
این سرباز افغان سه شنبه هفته گذشته پس از آن بازداشت شد که بر سربازان خارجی آتش گشود. در این حادثه در یک پایگاه نظامی در قندهار، یک سرباز سلواکیایی کشته شد و شش سرباز دیگر زخمی گردیدند.
مقام‌های افغان گفتند که سرباز مظنون روز یک شنبه فرار کرد. جنرال عبدالحمید، فرمانده ارشد نیروهای اردوی ملی در جنوب افغانستان گفت: «یک سرباز افغان که هفته گذشته بر سربازان سلواکیایی شلیک کرده بود، از بازداشتگاه فرار کرده است».
جنرال عبدالحمید گفت یک سرباز دیگر که مسوول محافظت از سلول سرباز مظنون بود، در فرار او کمک کرده و خودش نیز گریخته است. او افزود که هر دو سرباز به بهانه این که سرباز مظنون مریض است و باید به شفاخانه انتقال یابد، موفق به فرار شدند.
نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان گفتند «اطمینان کامل» دارند که این سرباز مظنون دوباره بازداشت می‌شود. جنرال‌هاینس فیلدمن، سخنگوی نیروهای بین المللی کمک به امنیت (آیساف) گفت: «ما به شرکای افغان خود اعتماد کامل داریم، آنها تحقیقات خواهند کرد و قادر خواهند بود که این فرد را دوباره به بازداشتگاه بیاورند».
جنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، فرار این سرباز مظنون را تایید کرد و گفت که تحقیقات در این رابطه شروع شده است.
طالبان گفته اند که این سرباز مظنون با آنها ارتباط داشته و به کمک یک سرباز دیگر موفق به فرار شده است. گروه طالبان گفته است که این سرباز مظنون احسان الله نام دارد.
یک مقام محلی افغان گفت در جریان تحقیقات سرودهایی به حمایت از جنگ طالبان و بمب گذاری‌های انتحاری در تیلفون موبایل این سرباز مظنون پیدا شده است. او افزود: «به نظر می‌رسد که اگر این سرباز ارتباط کامل با طالبان نداشته است، تحت تاثیر آنها قرار گرفته است».
در سال ۲۰۱۲ حدود ۶۰ سرباز ناتو توسط شلیک همکاران افغان شان کشته شدند که «حمله داخلی» یا حمله «سبز بر آبی» عنوان می‌شود. این گونه حملات منجر به بی‌اعتمادی میان نیروهای خارجی و داخلی گردیده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.