هشدار والی نورستان: اگر نیروهای اضافی به نورستان فرستاده نشود پارون هم سقوط می کند

/

والی نورستان از حکومت مرکزی خواسته است تا هرچه زودتر نیروهای کمکی ارتش ملی را به این ولایت اعزام کند. ترس از این وجود دارد که با نزدیک‌شدن به خروج نیروهای بین‌المللی، نورستان یک بار دیگر ناامن شود.
ولایت نورستان در امتداد خط دیورند واقع است و به خاطر این که ولسوالی‌های زیاد آن کوهستانی اند، از جمله مناطق تحت نفوذ طالبان چترال به شمار می‌رود.
تمیم نورستانی، والی نورستان روز پنج شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت، اگر نیروی اضافی به این ولایت اعزام نگردد، از همه اولتر ولسوالی‌های سرحدی و به دنبال آن حتی پارون مرکز این ولایت به دست شورشیان خواهند افتاد.
والی نورستان در حالی این اظهارات را بیان می‌دارد که نیروهای امریکایی سال گذشته به صورت گسترده از این منطقۀ تحت تسلط خود بیرون رفتند. حالا همه مسوولیت‌های امنیتی این ولایت را نیروهای امنیتی افغان به عهده دارند.
نورستانی می‌گوید طالبان که در منطقۀ قبایلی باجور جمع شده‌اند، با گرم شدن هوا و آب شدن برف کوه‌ها نخست می‌خواهند ولسوالی‌های کامدیش و برگ متال را تصرف کنند. به قول وی، این ولسوالی‌ها به کمبود سربازان و تجهیزات روبرو اند.
تمیم نورستانی می‌افزاید: «با آنکه رییس‌جمهور حامد کرزی چند بار دستور داده است که ولسوالی‌های برگ متال و کامدیش، که در جوار منطقۀ چترال پاکستان قرار دارند، از وجود مخالفان پاکسازی شوند، اما متأسفانه تا حال این کار صورت نگرفته است».
نورستان در جمع آن ولایات افغانستان شمرده می‌شود که طی چند سال گذشته نیروهای ناتو در آنجا مستقر بودند و به دلیل ساختار پیچیدۀ جغرافیایی‌اش شمار زیادی از سربازان در آنجا قربانی خشونت‌ها شده اند.
نیروهای مشترک افغان و ناتو چند بار عملیات تصفیوی را بر ضد طالبان در ولسوالی های کامدیش و برگ متال انجام داده اند، اما کمبود سربازان سبب شده است که این منطقه به تکرار تحت تأثیر شورشیان قرار بگیرد.
شاهراه‌هایی که پارون مرکز ولایت نورستان را با اکثر ولسوالی‌های آن، مثل وانت وایگل، برگ متال و کامدیش، وصل می‌کنند، در زمستان معمولاً پوشیده از برف اند. از همین رو، شورشیان با گرم‌شدن هوا و باز شدن این راه‌ها فعالیت‌های دهشت افگنانۀ خود را در این ولایت افزایش می‌دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.