۵۲ دانش‌آموز دختر در تخار مسموم شدند

/

‌مسوولان بیمارستان مرکزی ولایت تخار از مسموم شدن دست کم ۵۲ دانش‌آموز دختر خبر داده‌اند.
عبدالجمیل فروتن، سرپرست بیمارستان مرکزی شهر تالقان تخار گفته است که دانش‌آموزانی که به بیمارستان منتقل شدند، حالت تهوع و نفس تنگی داشته‌اند.
آقای فروتن گفت که زود است که بگویند دختران واقعاً مسموم شده‌اند. او گفت که مسوولان بهداشت در مرکز، بررسی می‌کنند که عامل اصلی دگرگونی وضعیت بهداشت دختران چه بوده است.
این دومین قضیۀ مسمومیت دانش‌‎آموزان دختر در ولایت تخار در سه روز گذشته است.
روز پنجشنبه هفتۀ گذشته نیز در رویداد مشابهی ۲۰ دانش آموز یک مکتب دخترانه در ولایت تخار دچار نوعی مسمومیت شدند.
دختران مسموم شده، دانش‌آموزان مکتب دخترانۀ بی‌بی مریم هستند. مکتب بی‌بی‌مریم در فاصله نزدیک از حوزه دوم امنیتی تخار موقعیت دارد.
مسوولان بیمارستان تخار، گفته اند که احتمالاً تعداد مسموم شده‌ها زیاد است، یک پزشک این بیمارستان گفت که ابتدا بیش از ۴۱ دانش آموز دختر با حالت نا مناسبی به بیمارستان منتقل شدند و بعدا تعداد دانش‌آموزان به ۵۲ نفر رسید.
گفته شده است که بعضی از دانش‌آموزان هم به مراکز و کلینیک‌های بهداشتی نزدیک به مکتب بی‌بی مریم، منتقل شده اند.
خانوده‌های دانش آموزان مسوولان معارف ولایت تخار را به بی توجهی به فرزندان خود متهم کرده و هشدار داده اند که اگر مسمومیت دانش آموزان تکرار شود، به دختران شان اجازه رفتن به مکتب را نخواهند داد.
اما وهاب ظفری رییس معارف ولایت تخار گفت که «بحث مسمومیت و موضوع دگرگونی وضعیت روحی دختران دانش آموز در مکاتب این ولایت، دو مسالۀ جدا است.» آقای ظفری هر نوع گزارش از مسوممیت دختران دانش‌آموز را رد کرد.
او گفت که دختران دانش‌آموز تلقین شده‌اند.
رییس معارف تخار گفت که افرادی هستند که به نفع دشمنان افغانستان چنین توطیه‌هایی را سازمان می‌دهند تا دانش‌آموزان از رفتن به مکاتب دل‌سرد شوند.
در رویداد سه روز پیش سخنگوی والی تخار تایید کرده بود که دختران دانش آموز، در جریان ساعت درسی دچار نوعی مسمومیت شده بودند.
مسمومیت دختران دانش آموز در تخار، موضوع تازه‌یی نیست، سال گذشته نیز بیش از هفتصد دانش آموز دختر در مکاتب مختلف ولایت تخار مسموم شده‌ اند.
مسوولان امنیتی تاکنون فرد و یا گروهی را در ارتباط به مسمومیت دانش‌آموزان بازداشت و یا هم شناسایی نکرده اند، اما سال گذشته حدود ۱۱ تن به شمول یک دختر در پیوند به دست داشتن در مسمومیت دانش‌آموزان بازداشت شده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.