آلوده‌گی هوا با «سقط جنین خاموش» ارتباط مستقیم دارد

۲۳ قوس ۱۳۹۸

mandegarپژوهش‌هایی که به‌تازه‌گی با همکاری دانشگاه‌های مختلفِ چین و توسط تیمی متشکل از ۱۶ پژوهشگر انجام شد، نشان داد که میان آلوده‌گی هوا و «سقط جنین خاموش» ارتباط مستقیمی وجود دارد.
منظور از سقط جنین خاموش، وضعیتی است که بدون آنکه مادر متوجه نشانه‌یی شود، بارداری متوقف شده و جنین می‌میرد.
پیش از این ارتباط مستقیم میان آلوده‌گی شدید هوا با مرگ زودرس، بیماری‌های تنفسی و کاهش میزان شادمانی افراد به اثبات رسیده بود. همچنین مطالعات ثابت کرده بودند که آلوده‌گی هوا احتمال زایمان زودرس، کم‌‌وزنی نوزاد هنگام تولد و به خطر افتادن جان مادر را افزایش می‌دهد و وقتی زنان باردار برای مدتی طولانی در معرض آلوده‌گی هوا قرار می‌گیرند، این آلاینده‌ها می‌توانند از سد خونی موجود میان مادر و جنین عبور کرده و روی جنین تأثیر بگذارند.
اما تاثیر آلوده‌گی هوا بر افزایش میزان «سقط جنین خاموش» از یافته‌های جدید محسوب می‌شود.
یک فرد بالغ به‌طور معمول روزانه ۲۰ هزار بار نفس می‌کشد. اما اگر شما در محیطی بسیار آلوده مانند شهر پکن پایتخت چین زنده‌گی کنید، احتمالاً در هر دم و بازدم، مجموعه‌یی بسیار مضر از انواع مواد شیمیایی و آلاینده‌ها را وارد ریه‌های خود کرده و جذب بدن می‌کنید.
بنا بر گزارش‌ کمپین جهانی «BreatheLife» که با همکاری برنامۀ محیط زیست سازمان ملل، سازمان جهانی بهداشت، ائتلاف جهانی مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی و بانک جهانی راه‌اندازی شده است، آلوده‌گی هوای شهر پکن ۷.۲ بار بالاتر از سطح آلوده‌گی ایمن است و این وضعیت برای مادرانی که در انتظار تولد نوزادی هستند، خطر سقط جنین خاموش را به‌طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.
برای انجام این پژوهش‌، سوابق پزشکی بیش از ۲۵۰ هزار زن باردار در پکن در یک دورۀ زمانی ۹ساله از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ میلادی مطالعه شد و بررسی این سوابق نشان داد که ۱۷ هزار و ۴۹۷ زن از این تعداد (۶.۸ درصد) دچار سقط جنین خاموش شده‌اند.
محققان همچنین دریافتند که احتمال سقط جنین با افزایش غلظت آلاینده‌ها در هوا افزایش می‌یابد. منظور از هوای آلوده در این تحقیق نیز، وجود ذراتی همچون دی اکسید گوگرد، ازن و مونواکسید کربن در هوا است.
لازم به ذکر است که بسیاری از آلاینده‌های ساختۀ دست بشر، بی‌نهایت کوچک هستند و بزرگی آن‌ها حداکثر به اندازۀ قطر یک تار مو است. به همین دلیل این ذرات آلاینده می‌توانند از مسیر ریه وارد خون شوند و حتا خود را به مغز برسانند.
هرساله تقریباً یک میلیون نیز کودک در اثر ابتلا به ذات‌الریه می‌میرند که نیمی از این مرگ‌ها با آلوده‌گی هوا ارتباط مستقیم دارد.
علاوه بر تحقیق چینی‌ها، در فبروری سال جاری میلادی نتیجۀ تحقیق دیگری این‌بار در ایالات متحدۀ امریکا منتشر شد که به یافته‌های مشابهی دست یافته بود: مطالعۀ سوابق پزشکی حدود ۱۳ هزار زن بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ میلادی که در پی سقط جنین به اورژانس آورده شده بودند، نشان داد که افزایش ۲۰ میکروگرمی دی اکسید نیتروژن در هر متر مکعب، خطر افزایش سقط جنین را ۱۶ درصد افزایش می‌دهد. بررسی این پرونده‌ها همچنین نشان داد که در هفت روز قبل از سقط جنین، مادران در معرض آلوده‌گی هوا قرار داشته‌اند.

منبع: یورونیـوز

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.