از همین حالا به فکر استخوان‌های‌تان باشید!

/

بخش دوم و پایانی
شیرقهوه بخورید، نمک نخورید
اگر شیوه زنده‌گی شما سالم نیست، به اندازه کافی نمی‌خوابید، همیشه اضطراب دارید، رژیم غذایی شما سالم نیست و… حتا اگر روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم به بدن‌تان برسد، باز استخوان‌های شما در معرض خطر قرار دارد. خوردن مقدار زیاد کافئین و نمک طی روز باعث کاهش قدرت جذب مواد معدنی توسط بدن می‌شود و به دفع کلسیم بدن می‌انجامد. بهتر است که در روز بیشتر از ۲ فنجان قهوه ننوشید و حتا بهتر از آن این‌که فقط یک فنجان قهوه در روز، آن‌هم با شیر بخورید. در مورد نمک هم بهتر است که بیشتر از ۲۴۰۰ میلی‌گرم سدیم در روز نخورید (یعنی بیشتر از یک قاشق چای‌خوری نمک خوراکی) برخی داروهای ضدافسرده‌گی و داروهای پیش‌گیری از بارداری، روی جذب کلسیم تأثیر منفی دارد.

رژیم غذایی «گوئینت پالترو» کار دست‌تان می‌دهد!
گوئینت پالترو بازیگر هالیوود، پس از اضافه‌وزنی نسبتاً زیاد، یک رژیم غذایی بسیار سخت گرفت و در کم‌تر از ۳ماه بیش از ۱۰کیلوگرم از وزن خود کاست. این رژیم غذایی به واسطه تبلیغات رسانه‌ها بسیار هم مشهور شد. اما چندسال بعد این بازیگر اعلام کرد که دچار ضعف بافت استخوانی و خطر پوکی استخوان شده است. داکتر بارت کلارک، متخصص غدد در این مورد می‌گوید: زنانی که رژیم غذایی بسیار سخت و محدودکننده و کم‌کالری می‌گیرند، خود را در معرض خطر مشکلات استخوانی قرار می‌دهند. من دختران جوانی را دیده‌ام که وضعیت استخوان‌های آن‌ها حالت استخوان‌های زنانی با دو برابر سن‌شان را دارد. این‌گونه رژیم‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی مناسب را به استخوان‌های شما نمی‌رساند؛ اما نکته ناراحت‌کننده این است که نه تنها آن‌هایی که رژیم‌های غذایی سخت می‌گیرند، بلکه خیلی از دختران جوان، امروزه به اندازه کافی لبنیات نمی‌خورند. مطالعات نشان داده که ۷۰ درصد دختران جوان کم‌تر از حد مطلوب کلسیم در رژیم غذایی خود دارند. یادتان باشد اگر لبنیات دوست ندارید هم، می‌توانید از حبوبات و مغزها (به‌خصوص دانه‌ها) برای تأمین کلسیم لازم بدن استفاده کنید.

شنا کردن بیش از حد ممنوع
همیشه شنیده‌اید که «ورزش کنید»؛ اما یادتان باشد حتا در ورزش هم زیاده‌روی نکنید. ورزش بیش از حد می‌تواند به استخوان‌های شما آسیب برساند. زمانی که یک زن بیش از حد چربی بدن خود را از دست بدهد (مثلاً BMI او به زیر ۱۸ برسد) تخمدان‌ها ترشح استروژن را متوقف می‌کنند و این‌گونه روند بازسازی استخوان‌ها دچار مشکل می‌شود. میزان شکسته‌گی استخوان‌ها هم در افرادی که BMI کم‌تر از ۱۸ دارند، بیشتر از افراد عادی است. محققان با بررسی ورزش‌های مختلف به نتایج جالبی رسیده‌اند از جمله این‌که انجام برخی ورزش‌ها به مقدار زیاد می‌تواند برای استخوان‌ها مضر باشد، برای مثال استفاده بیش از حد از دوچرخه یا شنا کردن و استفاده از دستگاه‌های کششی وزنه زدن، همه‌گی می‌تواند روی قدرت و استحکام استخوان‌ها اثر منفی بگذارد. در عوض، انجام ورزش‌هایی مثل پیاده‌روی یا دویدن نرم، با فشار متوسط به نفع استخوان‌هاست.
چرا قد زنان آب می‌رود؟
جاذبه زمین صرفاً باعث پایین کشیده شدنِ پوست صورت شما و ایجاد چین‌و‌چروک روی آن نمی‌شود، بلکه باعث می‌شود دیسک‌های بین مهره‌یی شما به پایین کشیده شود و روی هم فشار بیاورد و فشار بیشتری روی استخوان‌های پای شما وارد شود. این مسأله با افزایش سن بیشتر شده و درواقع در روند «پیر شدن» استخوان‌ها نقش مهمی دارد. در نهایت این‌که بر اساس مطالعات گسترده مشخص شده که زنان بالای ۴۰ سال در طی هر ۱۰ سال از عمرشان، یک سانتی‌متر قدشان کوتاه می‌شود. زنانی که به ۸۰ سال می‌رسند، حداقل ۵ سانتی‌متر قدشان کوتاه‌تر شده است. به هر رو، در مورد جاذبه زمین کاری نمی‌شود کرد، اما اگر از همین حالا به فکر سلامت استخوان‌های‌تان باشید، می‌توانید تا حدودی جلوی آب رفتنِ قدتان را بگیرید.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.