اصـولِ علمیِ کاهـشِ وزن

۱۳ حوت ۱۳۹۲

بخش نخسـت

mandegarچاقی و افزایش وزن، امروز به عنوان یکی از بزرگ‌ترین معضلات تن‌درستی، گریبانِ بسیاری از افراد را گرفته است. در خصوصِ درمان چاقی و راه‌های مبارزه با آن، باورهای گوناگونی در میان عامۀ مردم وجود دارد که برخی از آن‌ها عمدتاً نادرست بوده و نه تنها از چاقی نمی‌کاهد، که سبب تشدید آن و ایجاد مشکلاتِ دیگری برای فرد بیمار می‌شود. در این‌ نوشته به معرفی برخی از عادت‌های نادرست و درستی که در مبارزه با چاقی مطرح‌اند، پرداخته می‌شود.

سرکۀ سیب:
باورهای گوناگونی دربارۀ تأثیر استفاده از برخی مواد غذایی در کاهش یا افزایش وزن وجود دارد. یکی از این باورها، استفاده از سرکۀ سیب است. باید بدانیم که سرکۀ سیب، سبب کاهش وزن و جلوگیری از ایجاد سرطان و سکته‌های قلبی و پایین بردن فشارخون و هرگونه فایدۀ بهداشتی دیگر می‌شود. این ماده غذایی یک افزودنی خوب برای سالاد و نیز افزودنی مورد علاقۀ بسیاری از افراد است که هیچ اثر دارویی ندارد. این مادۀ غذایی حاوی ۹۵ درصد آب بوده و تنها پنج درصد اسیداستیک است. در شرایط آزمایشگاهی، این ماده به علت ویژه‌گی اسیدی خود منجر به جلوگیری از رشد باکتری‌ها می‌شود. برای همین هم به عنوان یک مادۀ نگهدارنده در ساخت بسیاری از ترشی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما در بدن انسان این ماده به هیچ‌وجه سبب از بین رفتن باکتری‌ها، جلوگیری از عفونت یا هرگونه کمکِ دیگر به وضعیت بهداشتی افراد نمی‌شود. اسید معده از اسید موجود در سرکۀ سیب، بسیار قوی‌تر است و تنها راهی که می‌تواند منجر به لاغری به وسیلۀ این ماده غذایی شود، استفاده از آن در تهیۀ سالاد یا به همراه انواع میوه‌ها است. این امر خود سبب افزایش دریافت مواد غذایی نظیر میوه‌ها و انواع سبزی‌ها است که می‌توانند انسان را در کاهش وزن یاری کنند.

محرومیت و محدودیتِ غذایی:
پژوهش‌های ادارۀ کل دارو و تغذیۀ امریکا بر روی موش‌ها نشان داده که محدود کردن میزان غذای موش‌ها، مقداری به عمر آن‌ها می‌افزاید. این پژوهش نشان داده است که بیشتر انسان‌ها حتا هنگامی که سیر هستند، به پُرخوری ادامه می‌دهند که این امر می‌تواند برای آن‌ها خطرناک باشد. اگرچه متناسب کردن میزان دریافتِ غذا می‌تواند منجر به طول عمر شود؛ اما باید به این نکته هم توجه داشت که محدودیتِ غذایی تا اندازه‌یی که بیش از ۱۰ درصد کمتر از نیاز بدن غذا مصرف کنیم، در درازمدت می‌تواند منجر به از دست دادن و اتمام منابع مواد مغذی بدن و نهایتاً کاهش طول عمر شود. بهترین راه برای کاهش اشتها و در نهایت جلوگیری از پرخوری، کاهش دریافتِ غذاهایی‌ست که سبب افزایش سریع شکر خون می‌شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.