این کلمات را هــرگـــز به یک زن نگــوییــــد!

گزارشگر:یک شنبه 31 اسد 1395 ۳۰ اسد ۱۳۹۵

mandegar-3“آرام باش”، این عبارتِ دو کلمه‌یی به هیچ عنوان کارساز نیست و به مردها توصیه می‌‌شود تا حد امکان از آن استفاده نکنند. شاید تصور کنید این دو کلمه هیچ‌گونه بار منفی ندارد، اما این دیدگاه شماست و خانم‌ها این‌گونه فکر نمی‌کنند.
آن‌ها با شنیدن این جمله خشم‌شان بیشتر می‌شود. دلیل آن نیز این است که خانم‌ها تصور می‌کنند مردها می‌خواهند در هر شرایطی، از موضع بالا بر اتفاق‌ها کنترل داشته باشند و با گفتن عبارت “آرام باش” می‌خواهند او را آرام کنند و اهمیتی به بد بودنِ شرایط نمی‌دهند. بنابراین، توصیۀ اکید می‌شود که آقایان تا حدِ امکان از این دو کلمۀ کوچک در برابر خانم‌ها استفاده نکنند.
بار تحقیرآمیز دارد
به طور مثال، با نامزد یا همسر خود قرار است برای صرف غذا بیرون بروید. شما تصور می‌کنید در این موقعیت می‌توانید در مورد روابط یا مشکلات با هم صحبت کنید، اما متوجه می‌شوید او دوست خود (که شما به هیچ عنوان از او خوش‌تان نمی‌آید) را نیز دعوت کرده است. او به شما می‌گوید: “آرام باش”. اما چیزی که شما می‌شنوید این است: “تو کاملاً بی‌منطق شده‌ای”. این کاملاً درست است: بیشتر زنان با شنیدن این عبارت با خود فکر می‌کنند احساساتِ آن‌ها هیچ ارزشی ندارد و به همین دلیل، برافراوخته و عصبانی می‌شوند.

به هیچ عنوان کمک‌کننده نیست
درست است، شما عصبانی هستید. اما بیان عبارت کوتاهی که بیان‌کنندۀ عصبانیت شماست، برای حل مسأله هیچ کمکی نمی‌کند. بیشتر مردم دوست ندارند احساسات‌شان به آن‌ها دیکته شود. عبارت “آرام باش” به هیچ عنوان دوستانه نیست، بلکه کاملاً هم غیرصمیمانه و ناراحت‌کننده است. مردها با بیان این دو کلمۀ به ظاهر ساده، آتش دعوا را بیشتر می‌کنند. پس تصور نکنید با گفتن این عبارت نابودکننده می‌توانید باعث بهتر شدن اوضاع بشوید.

غیرمنصفانه است
برخی از مردها بدون هیچ قصد و غرضی این دو کلمه را استفاده می‌کنند و همۀ تلاش آن‌ها، آرام کردن شرایط است. اما برخی از مردها هنگامی که احساس ضعف می‌کنند، از این کلمات سوءاستفاده می‌کنند و باعث ناراحتی طرف مقابلِ خود می‌شوند. هنگامی که مردی خودش عصبانی است و کنترلش را از دست داده است، به زن می‌گوید که آرام باشد و رفتار خود را کنترل کند.
آن‌ها به‌خوبی می‌دانند این جملات باعث عصبانیتِ زن می‌شود و به این ترتیب، با این ترفند خیلی راحت، عصبانیت و رفتار بدِ خود را توجیه می‌کنند. این یک درمانده‌گی واقعی است و به هیچ عنوان منصفانه نیست. اصولاً مردهایی که از این ترفند نابخردانه استفاده می‌کنند، از رفتارهای والدین خود یا اطرافیان الگو گرفته‌اند و تصور می‌کنند زنان قدرت کنترل عصبانیتِ خود را ندارند. اما این مسأله صحت ندارد.
اما به خانم‌ها توصیه می‌شود که اگر مرد شما در مواقع حساس از این دو کلمه سوءاستفاده کرد، خیلی راحت با او موافقت کنید. با آرامش کامل به او بگویید: “بله، من ناراحت و عصبانی هستم و احساسات من ارزشمند هستند.” سپس سعی کنید برای تخلیۀ احساسات بد خود، با دوستی تماس بگیرید یا بیرون بروید و در هوای آزاد کمی پیاده‌روی کنید. و مراقب باشید دفعۀ بعد که دوباره با هم یکی به دو کردید، برای تلافی، از این دو کلمۀ آزاردهنده سوء استفاده نکنید.

منبع: برترین‌ها

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.