با ساعت بیالوژیکیِ بدن کوک باش!

سه شنبه 10 قوس 1394/

mandegar-3آیا می‌دانستید که از طریق ساعت بیالوژیکِ بدن می‌توان به پاسخ خیلی از پرسش‌ها دربارۀ وضعیت جسمی پی برد؟ به عنوان مثال شاید کنجکاو باشید بدانید که چرا طی روز خلق‌وخوی و انرژی‌تان نوسان پیدا می‌کند و چرا بعضی از ساعت‌ها کمتر تمرکز دارید.
تردیدی نیست که بدن انسان کارهای زیادی انجام می‌دهد اما بر اساس چرخه‌یی که از طریق مغز کنترل می‌شود، الگوی خواب و خوردن مشخص می‌شود. بدن ما انسان‌ها طی روز ۳ چرخۀ عمده را طی می‌کند.
چرخۀ از بین بردن (۱۲ شب تا ۴ صبح)
این زمانی است که بدن سموم را دفع می‌کند، به همین علت است که هنگام بیدار شدن از خواب، دهان و پوست بد‌بو است. در این زمان، توصیه می‌شود غذاهایی مصرف شود که به آسانی هضم می‌شود از جمله میوه و سبزیجات خام، آب میوه و…
چرخۀ تخصیص (۸ صبح تا ۱۲ ظهر)
در این زمان از روز بدن هوشیار و روند هاضمه و سوخت و ساز فعال است در این زمان نسبت به ساعت‌های دیگر بیشتر احساس گرسنه‌گی می‌کنید. در این موارد حتا اگر وقت غذا نباشد، لازم است چیزی بخورید.
چرخۀ جذب (۴ صبح تا ۸ شب)
در این زمان، بدن بر جذب مواد مغذی برای احیای سلول‌ها و ارگان‌ها تمرکز می‌کند. این بهترین زمان برای بازسازی است و مصرف شام قبل از اتمام این چرخه توصیه می‌شود.
۱۱ صبح تا یک بعدازظهر: در این زمان، مواد مغذی موجود در صبحانه از طریق خون به بدن پمپاژ و به تمامی ارگان‌های بدن منتقل می‌شود.
۱۱ شب تا یک صبح: هنگامی که خواب هستید، بدن روی کیسۀ صفرا تمرکز می‌کند. اگر مشکل صفراوی دارید، در این زمان کمی احساس درد خواهید کرد.
۹ تا ۱۱ صبح: بعد از معده نوبت پانکراس و طحال است. در این زمان این ارگان‌ها صبحانۀ شما را پردازش و آن را به انرژی تبدیل می‌کند. انرژی تبدیل به سوخت می‌شود.
بین ۹ تا ۱۱ شب: بدن روی سیستم درون‌ریز (قفسۀ سینه، شکم و لگن) تمرکز می‌کند و در این زمان خوردن مواد غذایی توصیه نمی‌شود. کمی استراحت در این زمان مناسب است تا بدن روی ایجاد تعادل و جایگزین کردن آنزیم‌هایی که در طول روز مصرف شده است تمرکز کند.
۷ تا ۹ صبح: اگر شام سالم و به موقع میل کرده باشید، برای صرف صبحانه اشتها دارید. از خواب بیدار شوید و صبحانه میل کنید. توصیه می‌شود صبحانۀ‌تان حاوی میوه و پروتیین و مواد مغذی لازم برای بدن باشد.
۷ تا ۹ شب: در این ساعت از روز، فشارخون به بالاترین میزان می‌رسد. اکنون تمرکز بدن به قلب تغییر جهت می‌دهد. روز رو به پایان است و زمان استراحت کردن است.
۵ تا ۷ صبح: بدن روده‌های بزرگ را برای دفع سموم به محض بیدار شدن از خواب آماده می‌کند. اگر در این ساعت بیدار هستید، توصیه می‌شود آب مصرف کنید تا مایعات از دست رفته جایگزین شود. در این مرحله پیاده‌روی تند را به نشستن ترجیح دهید.
۵ تا ۷ بعدازظهر: زمان آخرین صرف غذای روزانه است. شام باید سبک و در عین حال مغذی باشد. اکنون سیستم داخلی روی گُرده‌ها تمرکز می‌کند تا بدن را از هر نوع ضایعات تصفیه کند. همچنین انجام دادن حرکت‌های فیزیکی مانند ورزش‌های کششی یا پیاده‌روی می‌تواند مناسب باشد.
۳ تا ۵ صبح: در حالی که در خواب عمیق به‌سر می‌برید، بدن روی ریه‌ها و نفس کشیدن تمرکز می‌کند تا اکسیجن کافی وارد ریه‌ها و خون و سیستم عصبی شود. اگر در این زمان سرفه کنید، به احتمال زیاد نشانۀ این است که ریه‌ها در حال دفع سموم از بدن است.
۳ تا ۵ بعدازظهر:در این مدت تمرکز بدن روی مثانه است. در این زمان توصیه می‌شود با مصرف آب یا چای، به بهبود عملکرد بدن کمک کنید.
یک تا ۳ صبح: در این زمان کبد در حال کار است و بدن با پردازش مواد کیمیایی، دارو، برنامۀ غذایی و… سموم را دفع می‌کند.
یک ظهر تا ۳ بعدازظهر: مناسب‌ترین زمان برای صرف غذای چاشت است. بعضی از ما بعد از صرف غذای چاشت نیاز به خواب پیدا می‌کنیم. در این زمان سیستم بدن روی هضم و جذب در معده و روده تمرکز دارد.
این زمان برای مدیتیشن ایده‌آل است.
منبع: سایت «MSN»

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.