برخی مزایای بروت برای سلامت مردان!

11 جدی 1392/

mandegar-2شاید به نظرتان کمی عجیب بیاید، اما داشتن بروت برای مردان مزایایی به همراه دارد. پس بیاییــد در این نوشته با چند مورد از فواید آن بیشتر آشنا شوید.
سپر حفاظتی خوبی در مقابل اشعۀ خورشید است.
درست است که بروت‌ها فقط قسمتی از پوست بالای بینی را می‌پوشانند؛ اما به هر حال می‌توانند بخش کوچکی از پوست را در برابر اشعه‌های مضرِ خورشید حفظ کنند.
پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهند ریش و بروت می‌توانند پوست مردان را ۹۰ تا ۹۵ درصد از آسیب‌های اشعۀ ماورای بنفش خورشید مصون نگه دارند. در نتیجه پیری پوست به تعویق می‌افتد و احتمال بروز سرطان پوست به حداقل می‌رسد.
به طور کلی، موها حفاظ خوبی در مقابل خورشید هستند. بعضی از متخصصان اعتقاد دارند موها مانند فاکتورهای حفاظتی (SPF) عمل می‌کنند. هر قدر موهای صورت بلند و متراکم‌تر بوده و ضخامت بیشتری داشته باشند، فاکتور حفاظتی‌شان قوی‌تر است و علایم پیری پوست را می‌پوشانند.
افرادی که خطوط خندۀ عمیقی دارند یا می‌خواهند پیری پوستِ اطراف لب‌ها را بپوشانند، بهتر است از یک بروت بلند و کلفت کمک بگیرند. گروهی از بروت‌ها، نعل اسبی هستند که برای این قبیل افراد مناسب به نظر می‌رسد؛ چون دنباله‌های بروت روی خط خنده امتداد می‌یابد و اثری از خنده باقی نمی‌ماند.
عفونت‌ها و جوش‌های پوستی را کاهش می‌دهد.
وقتی بخشی از صورت با بروت پوشیده شده، دیگر لازم نیست موهای این قسمت هر روز تمیز شوند. در نتیجه احتمال عفونت باکتری‌ها و آکنۀ صورت کمتر می‌شود و مشکلات بعدی ناشی از آن نیز تا حدی رفع می‌شوند.
متخصصان پوست و مو می‌گویند در این شرایط فولیکول‌های مو عفونت نمی‌کنند و به دلیل بسته شدن فولیکول‌ها، جوش‌ها و آکنه‌های صـورت ایجاد نمی‌شوند.
علایم حساسیت و آسـم را به حداقل می‌رساند.
اگرچه دربارۀ این ویژه‌گی بروت توافق جمعی وجود ندارد، اما گروهی از متخصصان پوست و مو بر این باورند که موهای صورت می‌توانند علایم آسم و حساسیت را کاهش دهند و نقش حفاظتی در سیستم تنفسی دارند. البته بعضی‌ها هم کاملاً با این فرضیه مخالف‌اند. با این وجود، نتایج چند پژوهش نشان می‌دهد افرادی که نسبت به عوامل حساسیت‌زا و آلوده‌گی‌های محیطی حساس هستند، می‌توانند از این مزیتِ بروت بهره ببرند. موهای پایین بینی، مانند فیلترهایی عمل می‌کنند که می‌توانند از ورود ذرات و عوامل حساسیت‌زا به بینی جلوگیری کنند.

منبــع: مجلۀ تن‌درستی

 

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.