بلاهایی که استرس بر سرمان می‌آورد!

/

mnandegar-3انسان عصرِ حاضر لاجرم در دنیایی پُر از استرس و تنش زنده‌گی می‌کند و تفکیک کردن استرس از زنده‌گی بشر مدرن، غیرممکن است. برعلاوه، بیشتر مواقع ارزیابی دقیق از میزان استرسی که در طول روز تجربه می‌کنیم، کار دشواری است.
عوامل متعددی چون تنش‌هایی که در محیط کار از سوی رییس‌تان به شما وارد می‌شود، استرس ماندن در ترافیک و دیر رسیدن، جر و بحث کردن با فرزندان و رسیده‌گی به امور مهم آن‌ها،‌ عدم تغذیۀ مناسب، کمبود خواب و یا خیره شدن برای مدتِ طولانی به صفحۀ نمایش لوازم الکترونیکی، از شایع‌ترین فاکتورهایی هستند که فشار مضاعف و مضری را به جسم وارد می‌کنند و به مرورِ زمان سبب بروز آسیب‌های جدی به سلامت فرد می‌شوند.
استرس به شیوه‌های مختلف روی بدن تأثیر نامطلوب و مضر می‌گذارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:
اعتیاد به مصرف کربوهیدرات‌ها:
وقتی بدن‌ تحت استرس قرار می‌گیرد، قطعاً مقدار بیشتری هورمون استرس موسوم به کورتیزول ترشح می‌کند. ترشح بیشتر این هورمون، سطح گلوکز خون را بالا می‌برد و به دنبال آن ولع خوردن کربوهیدرات‌های ناسالم افزایش می‌یابد. اگر پس از احساس استرس، میل به خوردن کلچه و شیرینی پیدا کردید، تلاش کنید که با خوردن یک تکه میوۀ تازه این نیاز را ارضا کنید. با این انتخاب کربوهیدرات بیشتری به بدن‌تان می‌رسد بدون این‌که پیامد مضری داشته باشند.
افزایش تعداد روزهایی که بیمار می‌شوید:
افزایش ترشح هورمون کورتیزول روی واکنش‌های سیستم دفاعی بدن نیز تأثیر سوء می‌گذارد و توانایی بدن را برای مقابله با میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا کاهش می‌دهد همین امر باعث می‌شود که نیاز شما به ماندن در خانه و استراحت کردن بیشتر شود و روزهای بیشتری احساس بیماری کنید و برعلاوه مدت زمان بهبود یافتن از بیماری‌ها نیز طولانی‌تر می‌شود. به بیان دیگر استرس بیشتر زمان بازگشت به شرایط جسمی طبیعی و عادی را طولانی‌تر می‌کند.
افزایش خطر ابتلا به یبوست:
ترشح بیشتر هورمون کورتیزول موجب کندتر شدن فعالیت بیماری گوارشی شده و در نتیجه احساس ناخوشایند و آزاردهندۀ یبوست را ایجاد می‌کند. حرکات دودی روده وقتی نامنظم، کند و تحت شرایط استرس‌زا باشند، خطر ابتلا به هموروئید (بواسیر) و هم‌چنین اختلال در گوارش و ایجاد بوی بد دهان تشدید می‌شود. برعلاوه، این تغییرات گوارشی می‌تواند منجر به تشکیل مواد سمی در رودۀ بزرگ شده و در نتیجه، خطر ابتلا به سرطان رودۀ بزرگ را تشدید کند.
افزایش خطر ابتلا به امراض قلبی:
افزایش ترشح کورتیزول رابطۀ مستقیم با افزایش خطر مرگِ ناشی از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی دارد. بر علاوه «آدرنالین» هم که در نتیجۀ استرس از غدد فوق کلیوی ترشح می‌شود، موجب افزایش ضربان قلب و بالا رفتن فشار خون شده و می‌تواند در شما احساس تخلیۀ انرژی ایجاد کند.

بروز مشکلات پوستی بیشتر:
ترشح مکرر آدرنالین، مانع از رسیدن جریان خون به پوست می‌شود و همین امر موجب تشدید آکنه و افزایش احتمال ابتلا به سایر مشکلات پوستی مانند اگزما می‌شود.

بی‌خوابی:
وقتی پس از تنش زیاد تمام هورمون‌ها و ترکیبات شیمیایی استرسی در سرتاسر بدن منتشر می‌شوند، یک خواب راحت و آرامش‌دهنده دشوار و تقریباً غیرممکن می‌شود. از سوی دیگر، کمبود خواب با بروز سایر مشکلات سلامتی مثل افزایش وزن و افسرده‌گی توام است.
ناباروری:
هورمون استرس وقتی به میزان بیش از حد طبیعی در بدن ترشح می‌شود، می‌تواند حتا عوارض نامطلوب روی دستگاه تولید مثلی بدن داشته باشد و موجب سرکوبی هورمون‌های جنسی شود که حاصل آن کاهش تعداد اسپرم‌ها (سلولهای جنسی نر) و تأثیر سوء روی فرآیند تخمک‌گذاری و دوره‌های قاعده‌گی است که تمام این تغییرات می‌تواند منجر به کاهش توان باروری شود.

یکی از مهم‌ترین راه‌های کاهش استرس، ورزش کردن است.

منبع:
www.persianpersia.com/health

اشتراک گذاري با دوستان :