بیماران قلبی هم می‌توانند ورزش کنند؟

/

بخش دوم و پایانی
پیاده سر کار بروید
برای انجام دادن فعالیت بدنی و ورزش همیشه نیاز به زمانِ خاص، لباس و وسایل ورزشی وجود ندارد. حتا کوچک‌ترین فعالیت و حرکت بدنی هم از اهمیت برخوردار است. در محل کارتان هر یک ساعت یک بار از چوکیِ خود بلند شوید و به خود کش و قوسی بدهید. بعد به طرف آب‌سردکن بروید و آب بنوشید. پیش از صرفِ غذای چاشت هم برای مدت کوتاهی سریع راه بروید. سعی کنید به جای استفاده از موتر، از دوچرخه استفاده کنید یا پیاده به محل ‌کار بروید.
ورزش‌های جدید را امتحان کنید
داکتر گوردن توماسلی، مدیر گروه قلب دانشگاه جان هاپکینز می‌گوید: «اگر ورزش کردن برای‌تان حالت انجام وظیفه پیدا کند، به احتمال زیاد دیگر آن را انجام نخواهید داد. ورزش‌ها و فعالیت‌های بدنی مختلفی را امتحان کنید تا بالاخره فعالیت مورد علاقه خود را پیدا کنید.» شاید ورزش کردن در باشگاه ورزشی پس از مدتی برای‌تان کسل‌کننده شود و در نتیجه، انگیزه خود را از دست بدهید. حتا ترس را کنار بگذارید و ورزش‌های مهیج مانند اسکی و اسکیت یا ورزش‌های آرامش‌بخش مانند شنا و یوگا را امتحان کنید.
زنگ خطر کی به صدا درمی‌آید؟
از پزشک خود سوال کنید که ضربان قلب‌تان در هنگام ورزش کردن چه‌قدر باید باشد. سپس زمانی که فعالیت بدنی دارید، ضربان قلب‌تان را اندازه بگیرید. اگر خیلی کُند باشد، به این معنی است که از ورزش‌تان سود چندانی نبرده‌اید. اگر بیش از حد سریع باشد، یعنی شما در معرض خطر عوارض قلبی قرار دارید. پزشکان بیشتر اوقات به افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی اجازه می‌دهند هر زمان که می‌خواهند شروع به ورزش کنند، اما افرادی که دچار ضربان قلب نامنظم یا گرفتگی رگ‌های قلبی هستند، ابتدا باید با استفاده از دارو وضعیت خود را بهبود بخشند. مراکز توان‌بخشی هم می‌توانند بسیار کمک‌کننده باشند. یک متخصص می‌تواند برنامه ورزشی مناسبی را برای فرد فراهم کند و در هنگام ورزش، مراقب باشد تا خطری او را تهدید نکند. اگر با ورزش کردن احساس درد، تنگی نفس و خسته‌گی شدید می‌کنید، همان لحظه ورزش را متوقف کنید و قبل از شروع دوباره، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است برای بررسی وضعیت و جلوگیری از مشکلات جدید، لازم باشد چند تست انجام دهید.
ممکن است وسط ورزش سکته کنید؟
متخصصان معتقدند ورزش کردن در بیشتر مواقع برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی مانند ضربان غیرمعمولِ قلب یا نجات‌یافته‌گان از سکته قلبی، مفید است. با این حال، ممکن است که بازهم قبل از ورزش، احساس نگرانی پیدا کنید. حتماً تا کنون در مورد داستان‌های نگران‌کننده افرادی که در هنگام دویدن یا تنیس بازی کردن دچار سکته قلبی شده‌اند، شنیده‌اید. تکلیف چیست؟ داکتر استز می‌گوید: رسانه‌ها همیشه این داستان‌ها را انعکاس می‌دهند. این رویدادها خیلی غم‌انگیز است، اما در حقیقت تعداد افرادی که در خانه خود سکته می‌کنند، با تعداد افرادی که در هنگام ورزش سکته می‌کنند، قابل مقایسه نیست و سکته در زمان ورزش بسیار کم‌تر است.
داکتر توماسلی معتقد است، داشتن مشکل قلبی باعث نمی‌شود که اجازه ورزش کردن نداشته باشید. بلکه فقط لازم است قبل از شروع به ورزش توسط پزشک معاینه شوید. ممکن است متخصص قلب لازم بداند که قبل از ورزش چند تست روی شما انجام دهد و یا نکاتی را به شما گوش‌زد کند. هم‌چنین لازم است که ابتدا با سرعت کم‌تر و ورزش‌های سبک‌تر شروع به کار کنید. اگر اضافه‌وزن شدید داشته باشید و ناگهان شروع به انجام ورزش‌های سنگین کنید، تنظیم هورمون‌های‌تان به‌هم خواهد ریخت. اگر مبتلا به ضربان قلب غیرمعمول هستید، شروع ناگهانی ورزش‌های شدید یا ورزش کردن برای مدت طولانی می‌تواند باعث ایجاد عوارض شود. به جای این کار بهتر است ۵ تا ۱۰ دقیقه ورزش در روز را شروع کرده و به تدریج به زمانِ آن بیافزایید.
منبع: مجله ایده‌آل

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.