تضـمین سلامت هندی با طب آیورودا

13 حمل 1393/

بخش دوم وپایانی

درمان کمکی برای بیماری شکر می‌خواهید؟
دارچین به غذای‌تان اضافه کنید!
mnandegar-3در طب سنتی هند، آیورودا، تأکید بسیار زیادی به مصرف موادغذایی طبیعی، داروهای گیاهی و انواع و اقسام چاشنی‌ها و ادویه‌های گیاهی شده است، به همین دلیل است که وقتی به سبد غذایی و رژیم غذایی هندی‌ها توجه می‌کنید، می‌بینید که در تمامی وعده‌های غذایی آن‌ها، حتا در میان وعده‌های‌شان به وفور خوراکی‌های چاشنی‌دار و پرادویه دیده می‌شود. درمان‌گران این مکتب، مصرف هر ادویه را برای درمان یک بیماری مفید می‌دانند. آن‌ها دارچین را بهترین ادویه برای بهبود روند درمان و کنترل شکر خون معرفی می‌کنند. در تحقیقات جدیدی که روی این ادویه انجام شده، دیدگاه‌های درمان‌گران آیورودا درباره اثربخشی این ادویه در درمان و کنترل شکر، به ثبت رسیده است.
نسخه اول: مصرف روزانه ۲ تا ۳گرم دارچین به همراه وعده‌های غذایی یا به همراه دمنوش‌ها و چای گیاهی که فرد به‌صورت روزانه مصرف می‌کند، می‌تواند تأثیر زیادی در بهبود و روند درمان بیماران مبتلا به شکر داشته باشد. برای تهیه این دمنوش دارچین کافی است یک قطعه چوب دارچینِ کوچک را به چاینکِ چای اضافه کنید و اجازه دهید در مدت ۵دقیقه دم بیاید، یا دارچین را به عنوان ادویه در یک یا ۲وعده یا نیم وعده غذایی به سبد غذایی‌خود اضافه کنید.
هشدار: درمان‌گران طب سنتی هند توصیه می‌کنند که هرگز مصرف دارچین را جایگزین داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده، نکنید و آن را به عنوان یک داروی طبیعی کمکی برای درمان تجویز کنید. البته این درمان‌گران به بیماران مبتلا به شکر توصیه می‌کنند پیش از مصرف این ادویه با پزشک معالج خود در میان بگذارند و نوع طبع خود را با مشاوره با یک متخصص طب سنتی بررسی کنند، چرا که مصرف زیاد دارچین که در گروه ادویه‌های گرم است به افراد گرم‌مزاج توصیه نمی‌شود.

جوش صورت کلافهتان کرده؟
درمـان با یک پیاله آب!
متخصصان طب آیورودا برای درمان آکنه و جوش‌های صورت پیش از تجویز هرگونه دارو، بیمار را به پاک‌سازی روده‌ها و دستگاه گوارش امر می‌کنند. آن‌ها معتقدند که پاک‌سازی دستگاه گوارش به طور کلی از اخلاط مزاحم و نامناسب می‌تواند تأثیر مستقیمی بر کاهش میزان جوش‌ها و آکنه در بدن باشد.
نسخه اول: برای این منظور ساده‌ترین توصیه این درمان‌گران به بیمارشان، نوشیدن یک گیلاس آب صبح زود ناشتاست. نوشیدن این آب کمک زیادی به پاک‌سازی روده‌ها می‌کند. علاوه بر این استفاده از آبلیموی تازه را نیز در وعده‌های غذایی به بیمار تجویز می‌کنند.
نسخه دوم: علاوه بر این، نوشیدن آب نارگیل و خوردن فرنی گندم از دیگر مواد غذایی طبیعی است که برای پاک‌سازی بدن به ویژه روده‌ها از مواد زاید و سمی بسیار لازم است. پس از این مرحله، درمان‌گران طب آیورودا استفاده از کریم یا مرهم شیر را که توسط درمان‌گران طب سنتی هند تهیه می‌شود توصیه می‌کنند. امروزه این کریم به صورت صنعتی نیز از سوی کارخانه‌های داروسازی تولید می‌شود.

می‌خواهید وزن‌تان کم شود؟
این دمنوش را به جای چای بخورید!
درمان‌گران طب آیورودا علاوه بر رعایت رژیم غذایی و پرداختن به ورزش برای تسریع روند کاهش وزن در بیماران‌شان، نوشیدن چای زنجبیل را توصیه می‌کنند تا به کمک آن، روند سوخت‌وساز مواد غذایی در بدن را افزایش دهند. البته آن‌ها پیش از آن‌که به بیمارشان نوشیدن چای زنجبیل را توصیه کنند، از نوع مزاج و طبع او مطلع می‌شوند.
نسخه اول: نوشیدن روزانه ۲ فنجان دمنوش یا چای زنجبیل تأثیر زیادی در تسریع روند کاهش وزن دارد. متخصصان این طب علاوه بر این، مصرف مواد غذایی که حاوی مقادیر قابل‌توجهی ویتامین هستند را توصیه کرده و معتقدند گنجاندن مواد حاوی ویتامین در وعده‌های غذایی، برای لاغر شدن بسیار کارساز است.
هشدار: اگر تصمیم دارید از چای زنجبیل برای کاهش وزن استفاده کنید و روند سوخت و ساز بدن‌تان را افزایش دهید و به کاهش وزن خود کمک کنید، با یک متخصص طب سنتی مشورت کنید.

منبــع: سلامت‌نیوز

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.