حتا پس از ۸ ساعت کار هم انرژی داشته باشید

/

بخش نخست

گاهی اوقات دوست دارید تنبل باشید. دوست دارید پس از کار، به محض رسیدن به خانه، جلوِ تلویزیون لم دهید و فقط استراحت کنید، علی‌رغم این‌که می‌دانید باید کارهای مفیدتری هم‌چون مطالعه، منظم کردن خانه یا خرید انجام دهید. در این مطلب چند ترفند را نام برده‌ایم که با رعایتِ آن‌ها می‌توانید حتا پس از کار و خسته‌گی‌های ناشی از آن نیز برای انجام کارهای شخصیِ خود انرژی داشته باشید.
۱. فوراً شروع کنید
اگر بیش از چند دقیقه استراحت کنید، ممکن است انرژیِ خود را از دست بدهید. انجام کار مورد نظرِ خود را به ساعات پس از صرف غذای شب موکول نکنید. وقتی تازه از راه می‌رسید و به اصطلاح هنوز بدن‌تان داغ است، کارهای خود را آغاز کنید. به محض استراحت و چشیدن مزۀ راحتی، خیلی سخت می‌توانید حس کار را به‌دست بیاورید و کارهای عقب‌افتاده، دوباره روی هم تلنبار می‌شوند.
۲. جای دیگری بروید
شاید پس از کار به قدری خسته هستید که فقط دوست دارید روی تخت‌خواب بیافتید و استراحت کنید. اما پروژه‌‌ها و برنامه‌هایی نیز در دست دارید که باید سریعاً تمام شوند. بنابراین، به مکانی بروید که بتوانید کار کنید و چیزهای جدیدی نیز بیاموزید. خارج شدن از محدودۀ راحتی، باعث می‌شود راحت‌تر به اهداف خود دست پیدا کنید.
به طور مثال، رفتن به کافی‌شاپ‌هایی که انترنت هم دارند، بهترین مکان برای خواندنِ اخبار یا نوشتن بلاگ است. در محیط خارج از خانه، دیگر حواس‌تان به مسایلی هم‌چون رخت‌خواب و تلویزیون پرت نمی‌شود. در اجتماع بودن هم‌چنین کمک می‌کند تا بیشتر بیدار بمانید و کمتر خسته‌گی را احساس کنید.
۳. تمرین قانون ۱۰ دقیقه
هنگام انجام پروژه‌های بیرون از شرکت یا اداره، ابتدا فقط ۱۰ دقیقه نه کمتر نه بیشتر، برای آن‌ها زمان صرف کنید. پس از پایان این زمان، به خود تبریک بگویید که از عهدۀ آن برآمده اید. اگر تمایل داشتید کارتان را ادامه دهید، این کار را حتماً انجام دهید.
از این‌که فقط ده دقیقه زمان برای انجام کار خود صرف کرده‌اید، نگران نباشید. مهم این است که کار را آغاز کرده‌اید. ۱۰ دقیقه زمان برای آغاز کاری که همیشه پشت گوش می‌انداخته‌اید، بسیار هم عالی است. مهم این است که پس از مدتی تمایل پیدا می‌کنید زمان بیشتری برای انجام کار خود صرف کنید.
۴. کارهایی که بیشتر دوست دارید را انتخاب کنید
کارها و پروژه‌هایی که شما تمایل زیادی برای انجام آن‌ها دارید، بسیار آسان‌تر و راحت‌تر انجام می‌شوند. علاقه به کار باعث می‌شود تا انرژیِ بیشتری برای رسیدن به هدفِ خود صرف کنید. اگر کار مورد نظر خیلی هیجان‌انگیز نیست (همچون شستن یا اتو کردن لباس‌ها)، سعی کنید به خود تلقین کنید که انجام آن‌ها برای‌تان لذت‌بخش است. این بهترین روش برای استفادۀ درست از زمان‌های ارزشمندِ پس از کار است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.