حـــــقایقی دربارۀ بیماری اوتیسم

گزارشگر:داكتر میترا حكیم ‌شوشتری/ دوشنبه 3 حوت 1394 ۲ حوت ۱۳۹۴

بخش چهارم و پایانی/

mandegar-3۱۶) باید توقع خود را از کودک مبتلا به اوتیسم تعدیل کنیم
اگر ناتوانی‌ها را نادیده بگیریم و فقط به توانایی‌ها توجه کنیم، مانع پیشرفت کودک می‌شویم، چون به مرور ضعف‌ها شدیدتر می‌شوند و حتا روی توانایی‌ها سایه می‌اندازند.

۱۷) دلیل قطعی اوتیسم معلوم نیست
عوامل مختلفی در بروز اوتیسم نقش دارند، اما مهم‌ترین علت آن توارث است. جهش‌های ژنتیکی در کنار بحث توارث ژن‌ها در بروز این اختلال دخیل است. موضوع مربوط به یک ژن هم نیست و ژن‌های مختلف و تعامل آن‌هاست که باعث بروز اوتیسم می‌شود. این بیماری هنوز مرموز است و ناشناخته‌های بسیاری در مورد آن وجود دارد. تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده و علل مختلفی مثل برخی کمبود‌های تغذیه‌یی در دوران بارداری یا سن والدین یا حتا برخی بیماری‌های دوران نوزادی و… را در بروز آن دخیل می‌دانند که هیچ‌یک صددرصد مورد تأیید نیست.

۱۸) اوتیسم پدیده‌یی ناشی از شهرنشینی است
این باور، هم درست است؛ هم نادرست. آمار نشان می‌د‌هد در مناطق صنعتی میزان شیوع اوتیسم بیشتر است. در بیماری‌های جدی روان‌پزشکی کناره گرفتن از شهر و ورود به روستا باعث می‌شود فرد زنده‌گی بهتری داشته باشد، چون زندگی در شهر به مهارت‌های بیشتری نیاز دارد. مکان‌سنجی، مدیریت زمان و جمعیت زیاد کار را سخت می‌کند، اما در روستا ارتباطات ساده‌تر است و نیازهای سطحی باعث می‌شود شدت علایم کم شود. اما فراموش نکنیم به هر حال کسانی که در شهر هستند، دسترسی بیشتری به خدمات دارند و تشخیص بیماری در آن‌ها ساده‌تر است.

۱۹) کودک مبتلا به اوتیسم می‌تواند وارد مکاتبِ عادی شود
خیلی از کودکانی که اوتیسم خفیف دارند، به مکتب‌های عادی راه پیدا می‌کنند و اتفاقاً برای‌شان بهتر است؛ زیرا حضور آن‌ها در کنار کودکان دچار اوتیسم که علایم شدید دارند، می‌تواند باعث بروز رفتارهای کلیشه‌یی در آن‌ها شود. در مکاتب عادی، حضور یک معلمِ رابط مخصوصاً برای کودک کم‌توان کمک‌کننده است. برخی از این کودکان حفظیات خوبی دارند اما متأسفانه باید بپذیریم که ممکن است حتا به این کودکان قلدری شود یا مورد آزار جنسی یا تمسخر دیگران قرار بگیرند. به صلاح کودک است که با کودکان طبیعی حشرونشر داشته باشد. این‌که درمانگر با او به تفریحگاه برود، بسیار خوب است زیرا تعمیم دادن از جمله مسایلی است که این کودکان در آن دچار مشکل هستند. چنین سرویسی پُرهزینه است و به همین دلیل به مادر آموزش داده می‌شود ارتباطات را در محیط‌های دیگر اصلاح کند. مسلماً باید به سلامت روانِ مادر هم توجه کرد و فرصت‌هایی را به وجود آورد تا بتواند برای خود زمانی داشته باشد. با این حال، برخی بر این باورند که نباید به اولیای مکاتب در مورد اوتیسم کودکان توضیح داد، چرا که برخی از معلمان دید منفی به مسایل روان‌پزشکی دارند و اگر کودکی آسیب ببیند، همۀ تقصیرها را به گردن کودکِ مبتلا به اوتیسم می‌اندازند.

۲۰) اوتیسم هم درمان‌ دارویی دارد، هم درمان نگه‌دارنده
تعداد داروهای کیمیایی و حتا رژیم‌های غذایی‌یی که برای درمان به کار می‌رود، زیاد است. مکملB6، امگا۳ و حتا رژیم‌های بدون گلوتن یا پرپروتیین گاهی برای این کودکان توصیه می‌شود اما هیچ‌یک تأثیر فوق‌العاده‌یی ندارند. اگر علایم شدید باشد، مثلاً کودک خنده‌های بی‌مورد یا حرکت‌های کلیشه‌یی یا تشنج و رفتارهای خودآزار داشته باشد، داروهایی برای حذف و طبیعی شدنِ رفتارِ او تجویز می‌شود که موثر هم است.

منبع: هفته‌نامۀ سلامت

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.