خواص داروییِ پیاز

/

از پیاز به عنوان یک داروی ضدعفونی‌کننده استفاده می‌شود. مالیدنِ آب پیاز به صورت، از ایجاد لکه‌ها جلوگیری می‌کند و از مخلوط آبِ پیاز و عسل می‌توان به عنوان یک کِریم ضدچُملکی استفاده کرد.
پیاز سرشار از ویتامین C، کلسیم، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، گوگرد و اسید فولیک و مقدار کمی آهن، مس و روی است که تاکنون تحقیقات زیادی برای اثبات خواصِ آن صورت گرفته است.
خوردن پیاز در پیش‌گیری از پوکی استخوان مؤثر است؛ چرا که پیاز با جلوگیری از کاهش مواد معدنی به‌ویژه کلسیم موجود در سلول‌های استخوانی، از بروز پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.
پژوهشگران دانشگاه برن سویس، ترکیبی در پیاز شناسایی کرده‌اند که از کاهش حجمِ استخوان و پوکیِ آن جلوگیری می‌کند. این ماده در پیش‌گیری در کاهش نیافتن مواد مصرفی ـ به‌ویژه کلیۀ سلول‌های استخوانی ـ تأثیر زیادی دارد.
پیاز یکی از گیاهان بسیار قدیمی است که انسان آن را شناخته و در غذای خود استفاده می‌کرده است در کتاب‌های پزشکان قدیم، از پیاز به سبب داشتن الیاف و ویتامین‌ها و فلزات به عنوان دواخانه‌یی کامل نام برده شده است.
پیاز، شکر و کلسترولِ خون را پایین می‌آورد.
بوی آن میکروب‌های مضر را از بین می‌برد.
قند خون را کاهش می‌دهد.
از ابتلا به سکته جلوگیری می‌کند.
قلب را فعال می‌کند و کلسترول را کاهش می‌دهد.
گردش خون را تقویت می‌کند.
به سبب داشتن آنتی‌اکسیدان، تنش و نگرانی را از بین می‌برد.
الیاف غذایی آن، دستگاه هاضمه را تقویت می‌کند.
پیاز از سرطان ریه جلوگیری می‌کند: مواد شیمیایی موجود در پیاز، خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش می‌دهد. مواد «فلاونوید» از دچار شدن به انواع بیماری‌ها جلوگیری می‌کند و به وفور در پیاز یافت می‌شود.
پیاز برای پوست بسیار مفید است. زیرا خون را تصفیه می‌کند و در نتیجه رنگ چهره، زیباتر و جذاب‌تر می‌شود.
هم‌چنین پیاز به دلیل داشتن گوگرد، باعث افزایش رشد موهای سر می‌شود. پیاز به دلیل داشتن آهک، دندان‌ها را محکم می‌کند.
اگر سرما خورده‌اید، چند پیاز را بُرش داده و در نقاط مختلفِ خانه قرار دهید؛ پیاز مانند یک دستگاه تصفیۀ هوا از ابتلای سایر اعضای خانواده به این بیماری جلوگیری خواهد کرد.
هم‌چنین اگر خارج خانه غذا می‌خورید، پیاز را همراه آن مصرف کنید، زیرا ماده‌یی در پیاز وجود دارد که از مسمومیت غذاییِ حاصل از خوردن گوشت مانده، جلوگیری می‌کند.
اگر شخصی به دلیل مصیبتِ وارده دچار حملات عصبی شده، پیازی را به دو نیم کرده و جلوِ بینیِ او بگیرید.
نیش‌پیاز
نیش‌پیاز فواید متعددی دارد. به‌تازه‌گی متخصصان علوم تغذیۀ فرانسه دریافته‌اند که نیش‌پیاز ادرارآور است، زیرا ۸۵ درصدِ آن را آب تشکیل می‌دهد.
در نیش‌پیاز، ۲۴۳ میلیگرم پتاسیم و ۴ میلیگرم سدیم و ۲۷ گرم کالری است.
دانشمندان دریافته‌اند که بخش سفید رنگ نیش‌پیاز، دارای مواد قندی است که در ادرار کردن تأثیر می‌گذارد و بخش سبز آن، ویتامین «ث» دارد که دستگاه دفاعیِ بدن را تقویت می‌کند و ۲ میلی‌گرم مادۀ کاوتین نیش‌پیاز، به بازسازی سلول‌ها کمک می‌کند.
هم‌چنین پیاز به دلیل داشتن مادۀ گلوکوزین که مشابه هورمون انسولین است، قند خون را تنظیم می‌کند.
گفتنی است خوردن نصف پیاز متوسط در روز، ۳۰ درصد از مقدار کلسترول بدِ خون را کاهش می‌دهد و به جای آن، باعث افزایش کلسترول خوبِ خون می‌شود. پیاز منبع غنیِ نوعی اکسیدان است که از بروز سرطان در افراد جلوگیری می‌کند.
این گیاه خوراکی، از بیماری آب‌مروارید در چشم نیز جلوگیری می‌کند و بنابراین، مصرفِ آن به افراد مسن توصیه می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.