خوش‌خواب‌ها و بدخواب‌ها هر دو بخوانند!

گزارشگر:15 دلو 1392 ۱۴ دلو ۱۳۹۲

mandegar-3پزشکان و متخصصانِ تغذیه در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی را انجام داده‌اند تا به دلایلِ کم‌خوابی یا خواب‌آلوده‌گیِ انسان و هم‌چنین راه‌های درمانِ آن پی ببرند. در این مطلب با نتایجِ تازه‌ترین تحقیقات در این حوزه آشنا می‌شوید.

کیوی بخورید تا بخوابید
بر اساس یک تحقیق صورت گرفته در کشور تایوان مشخص شده است که افرادی که از بی‌خوابی یا کم‌خوابی رنج می‌برند، می‌توانند با مصرف ۲ عدد کیوی یک ساعت قبل از خواب، به مدت ۴ هفته مشکل خود را حل کنند. بنا بر این تحقیق، کیوی حاوی ماده‌یی به نام «سروتونین» است که به روند به خواب رفتن در مغز شما کمک می‌کند.

مقابله با خواب‌آلوده‌گی در عصر
احساس خواب آلوده‌گی در عصر پدیده‌یی است که بسیاری از افراد شاغل یا دانش آموزانی که در مقطع عصر تحصیل می‌کنند آن را تجربه کرده اند. بسیاری برای غلبه بر این حالت خواب آلودگی، به سمت مواد کافئین‌دار مثل قهوه و یا چای می‌روند. اما حقیقت این است که علت احساس خواب آلودگی این افراد دلیلی دیگر دارد.
بسیاری ترجیح می‌دهند تا با مصرف کافئین و بوره، بر احساس خواب آلوده‌گی خود غلبه کنند. اما سلول‌های بوره بعد از شکستن در بدن ما به صورت چربی در بدن ما ذخیره می‌شود. بر اساس تحقیقات جدید انجام‌شده مشخص شده است که مشکل اصلی که به احساس خواب آلوده‌گی در هنگام عصر منجر می‌شود، کمبود پروتئین است.
در این تحقیق مشخص شده است که با مصرف آمینو اسیدها و مواد پروتئینی، مغز انسان به بیدار ماندن و تحرک داشتن تشویق می‌شود. بخشی از مغز ما وظیفه دارد تا به بدن ما دستور دهد که هوشیار باقی بماند و انرژی را برای بخش‌های مختلف بدن ما ارسال ‌کند.
در این مطالعه مشخص شده است که پروتئین بیشترین اثر را بر این بخش داشته و باعث می‌شود که بدن احساس شادابی و نشاط داشته باشد. این نوع تغذیه نه تنها بدن را سر حال نگاه داشته، بلکه باعث می‌شود تا عملیات چربی‌سوزی در بدن انسان بیشتر و سریع‌تر صورت بگیرد. این درحالی است که در صورت استفاده از بوره، عمل‌کرد این سلول‌ها با کاهش رو به رو شده و بدن انسان بیشتر احساس خسته‌گی می‌کند.
توصیۀ کارشـناسان این است که برای رسیدن به حالتی شاداب و سر حال در عصرها، از میان‌وعده‌های حاوی حجم پروتیینِ بالا استفاده کنیم.

منبع: تبیـان

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.