خون‌مُرده‌گی‌های زیر پوست، چرا و چه‌گونه؟

/

mnandegar-3هر چند وقت یک‌بار با یافتنِ لکه‌های بنفش‌رنگ یا خون‌مرده‌گی زیر پوستت نگران می‌شوی، چرا که به یاد نمی‌آوری ضربه‌یی به نواحی کبود بدنت وارد شده باشد. بی‌شک به دنبال یافتن علت بروزِ این خون‌مرده‌گی‌ها که هر چند وقت یک‌بار در نواحی مختلف بدنت ظاهر می‌شود، هستی.
با این حال خوب است بدانی که در بسیاری موارد اگر این خون‌مرده‌گی‌ها همراه با عوارض و نشانه‌های دیگری که ناشی از بیماری‌های انعقادی یا داخلی است نباشد، مشکل خاصی را برای شخص به همراه نخواهد داشت.
بروز خون‌مرده‌گی‌های ناگهانی و مکرر، ابتدا باید از نظر وجود بیماری‌های انعقادی خون و نیز بیماری‌های داخلی مورد بررسی قرار بگیرد؛ اما در بسیاری موارد، این نوع خون‌مرده‌گی‌ها به اشکالات ساختمانیِ عروق در برخی افراد و به‌ویژه خانم‌ها بازمی‌گردد.
برخی افراد به طور ژنتیک عروق شکننده‌یی دارند و به دنبال تماس‌های مختصر نیز دیوارۀ مویرگ‌های‌شان پاره می‌شود. البته علت بروز چنین خون‌مرده‌گی‌هایی در بسیاری موارد، به کمبود ویتامین C مربوط می‌شود. در افراد سال‌خورده، خون‌مرده‌گی به علت آسیب‌پذیری جدارۀ عروق، زیاد اتفاق می‌افتد.
خون‌مرده‌گی و کبود شدن پوست شرایطی است که طی آن، خون از داخل رگ‌ها بیرون می‌آید و وارد پوست، تودۀ مخاطی و دیگر اعضا از قبیل ماهیچه‌ها و استخوان‌ها می‌شود.

وقتی کوفته‌گی، خون‌مرده‌گی می‌آورد
اصولاً کبودی زیر پوست، بر اثر نشتِ خون و ورود آن به داخل بافتِ زیر پوست ایجاد می‌شود. گرچه در برخی موارد، عوامل انعقادی مانع خروج خون به خارج از عروق و بروز خون‌مرده‌گی زیر پوستی می‌شود؛ اما اصلی‌ترین عامل کبودی پوست، ضربه و کوفته‌گی ناشی از آن است.

ضربه‌ها حتا ممکن است زمانی که اصلاً متوجه نیستیم به بخشی از بدن‌مان وارد شود و آثار کبودی از خود به‌جا بگذارد. البته نباید فراموش کنیم که برخی نقاط بدن مانند اطراف چشم، نسبت به هر نوع ضربه بسیار حساس و برخی نقاط دیگر مانند کشالۀ ران و دیگر قسمت‌های گوشتی بدن، نسبت به ضربه‌ها مقاوم‌تر است.
با این حال، متخصصان پوست تأکید می‌کنند که بیشتر ضربۀ وارده به بدن، باعث تخریب و باز شدنِ رگ‌های خونی در پوست، غشاهای مخاطی یا اندام‌های دیگر می‌شود و کبودی همراه با درد و ورم، پاسخ التهابی بدن به جراحت و آسیب است. زمانی که کوفته‌گی در پوست گسترش یابد، باعث قرمزی، سیاهی و بعد آبی یا بنفش شدنِ پوست می‌شود و هنگامی که خون از سوی بدن جذب شود، رنگ کوفته‌گی به زرد مایل به سبز تبدیل می‌شود. چنین خون‌مرده‌گی‌هایی معمولاً پس از مدت کوتاهی بهبود می‌یابد.

کبودی پوست؛ نشانه‌یی خطرناک
از آن‌جا که اشکال در سیستم انعقادی خون، یکی از دلایل مهم بروز مکررِ کبودی زیر پوست تلقی می‌شود، پزشکان توصیه می‌کنند که در صورت بروز کبودی‌های ناگهانی و مکرر، خون این افراد مورد آزمایش و ارزیابی قرار بگیرد.
حتا کبودی های مکرر، اگر با خونریزی از بیره‌ها و ابتلا به عفونت‌های مکرر همراه باشد، می‌تواند نشانه‌یی از ابتلا به بیماری خطرناکی چون سرطان خون تلقی شود. برخی بیماری‌های زمینه‌یی با افت پلاکت‌های خون، خون‌ریزی از بیره‌ها و خون‌مرده‌گی‌های وسیع همراه است.
البته در برخی موارد مصرف داروهایی مثل آسپیرین، داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی، آنتی بیوتیک‌ها، آنتی هیستامین‌ها و رقیق‌کننده‌های خون، هم‌چنین گزش حشرات می‌تواند کبودی به همراه داشته باشد. کمبود ویتامین C، از علت‌های موثر در شکننده‌گی عروق محسوب می‌شود که با مصرف قرص‌های خوراکی ویتامین Cقابل جبران است.
کبودی ناخن نیز بر اثر ضربه و آسیب‌های شغلی، ورزشی یا تفریحی به وجود می‌آید که پس از مدت کوتاهی از بین می‌رود؛ اما خون‌مرده‌گی‌های خطی زیر ناخن که بدون علت خاصی ایجاد شود، می‌تواند ناشی از بیماری درماتومیوزیت باشد که نوعی بیماری التهابی است که با تغییرات تخریبی در ماهیچه‌ها و پوست همراه است. پس نباید فراموش کرد که کبودی مداوم و ناگهانی در پوست یا ناخن که علت خاصی برای آن پیدا نمی‌کنیم، نیاز به پی‌گیری جدی دارد.

منبع: سلامت‌نیـوز

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.