دیدگاه دانشمندان غربی پیرامون قرآن کریم

چهارشنبه 20 دلو 1395/

mandegar-3آن‌چه در این نوشتار کوتاه می‌آید، برخی از کلمات اندیشمندان مغرب‌زمین پیرامون عظمت «قرآن» است، که به‌راستی برخی از آن‌ها انسان را به تعجب وامی‌دارد.
«دکتر گرینیه» فرانسوی:
من آیات قرآن را که به علوم پزشکی و بهداشتی و طبیعی ارتباط داشت، دنبال کردم و از کودکی آن‌ها را فراگرفتم و کاملاً به آن آگاه بودم. بنابراین دریافتم که این آیات از هر نظر با معارف و علوم جهانی منطبق است… هر کس دست‌اندر کار هنر یا علم باشد و آیات قرآن را با هنر و علمی که آموخته است مقایسه کند ـ به همان صورت که من مقایسه کردم ـ بدون تردید به اسلام خواهد گروید؛ البته اگر صاحب عقلی سلیم و بی‌غرض باشد.

«رود ویل» نویسنده انگلیسی:
اروپا نباید فراموش کند که مدیون قرآن محمدی(ص) است؛ زیرا قرآن بود که آفتاب علم را در اروپا طلوع داد.

«ارنست رنان» فرانسوی:
در کتابخانه شخصی من هزاران جلد کتاب سیاسی، اجتماعی، ادبی و غیره وجود دارد که همه آن‌ها را بیشتر از یک بار مطالعه نکرده‌ام و چه بسا کتاب‌هایی که فقط زینت کتابخانه من می‌باشند؛ ولی یک جلد کتاب هست که همیشه مونس من است و هر وقت خسته می‌شوم و می‌خواهم درهایی از معانی و کمال بر روی من باز شود، آن را مطالعه می‌کنم و از مطالعه زیاد آن خسته و ملول نمی‌شوم، این کتاب؛ «قرآن»، کتاب آسمانی مسلمین است.

«ه .ج .ولز» دانشمند و مورخ انگلیسی:
در قرآن، بهترین عبارات و عالی‌ترین جملات نازل گردیده و اسلوب فصاحت و بلاغت آن به حدّی زیباست که عقول عقلا را حیران ساخته است. قرآن کتابی است ابدی و جهانی.

بانو «مایل انجلو» ایتالیایی:
آشنایی من با تعالیم حیات‌بخش و معارف درخشان اسلام و قرآن، بینش جدید و عمیقی در من به وجود آورد و طرز فکرم را درباره جهان آفرینش و فلسفه وجود به کلی دگرگون ساخت و احساس کردم تعلیمات اسلام بر خلاف تعالیم مسیحیت، انسان را موجودی شریف و باشخصیت می‌شناسد نه موجودی کثیف و ذاتاً آلوده… در این کتاب دستور زنده‌گی و نحوه بهره‌برداری از لذایذ این دنیا و حمایت آن، به طرزی جالب و خردمندانه بیان شده است.

دکتر «گوستاولوبون» فرانسوی:
قرآن که کتاب آسمانی مسلمین است، تنها منحصر به تعالیم و دستورهای مذهبی نیست و بلکه دستورهای سیاسی و اجتماعی مسلمانان نیز در آن درج است. تعلیمات اخلاقی قرآن به مراتب بالاتر از تعلیمات اخلاقی انجیل است.

«آلوارو ماچوردوم کومینز»، محقق اسپانیایی:
عده‌یی از من خواستند بعضی از سوره‌های قرآن را برای‌شان ترجمه کنم. من هم سوره کوتاهی را انتخاب کردم که از یگانه‌گی خداوند می‌گوید؛ «سوره توحید» را. این سوره و موسیقی آن، آن‌چنان زیبا بود که برای منِ شاعر بسیار مهم بود. هم‌چنین سوره فاتحهالکتاب را که درباره جهانی بودن خداوند است، ترجمه کردم. به این ترتیب بود که جهانی بودن و یگانه‌گی خداوند مرا به این نتیجه رساند که این دین، مردمی‌ترین و منطقی‌ترین دین برای از بین بردن ناآرامی‌ها و مشکلات جوانان امروزی است.

«گوته»، شاعر و نویسنده بزرگ آلمانی:
ما ابتدا از قرآن روی گردان بودیم، ولی طولی نکشید که این کتاب توجّه ما را به خود جلب نمود و به حیرت درآورد و بالاخره مجبور شدیم اصول و قواعد آن را بزرگ بشماریم و در مطابقت الفاظ آن با معانی بکوشیم. مرام و مقاصد این کتاب بی‌اندازه قوی و محکم و مبانی آن، بلند و از این نظر ما را به اهمیت و علوّ مقام خود بیشتر جذب می‌نماید. با این وصف به زودی بزرگ‌ترین تأثیر خود را در تمام جهان نموده، نتیجه مهّمی از خود به‌جا خواهد گذارد. و باز می‌گوید: عن‌قریب است که این کتاب توصیف‌ناپذیر(قرآن)، عالم را به خود جلب نموده، تأثیر عمیقی در دانش جهان نهد و بالنتیجه، جهان‌مدار گردد.
آشنایی من با تعالیم حیات‌بخش و معارف درخشان اسلام و قرآن، بینش جدید و عمیقی در من به وجود آورد و طرز فکرم را درباره جهان آفرینش و فلسفه وجود به کلی دگرگون ساخت و احساس کردم تعلیمات اسلام برخلاف تعالیم مسیحیت، انسان را موجودی شریف و با شخصیت می‌شناسد نه موجودی کثیف و ذاتاً آلوده… در این کتاب دستور زنده‌گی و نحوه بهره‌برداری از لذایذ این دنیا و حمایت آن، به طرزی جالب و خردمندانه بیان شده است.

«ولیز» (از بزرگ‌ترین نویسنده‌گان انگلیسی):
هر دینی که با مدنیت و تمدن در هر دوره و زمان سیر نکند، آن را بی‌پروا به دیوار بزنید. برای آن‌که دینی که پهلو به پهلو با تمدن سیر نکند، برای پیروان خود، لهو و شر و اباطیل است و آن‌ها را به سوی تباهی می‌کشاند و دین حقی که با تمدن همگام است؛ «اسلام» است و هر کس بخواهد این معنی را دریابد به «قرآن» و محتوای آن از لحاظ علم و قانون و نظام اجتماعی مراجعه کند. پس (قرآن) کتاب دینی و علمی اجتماعی و اخلاقی و تاریخی است… و اگر کسی به من بگوید که اسلام را تعریف کن، می‌گویم اسلام یعنی تمدن واقعی بشر.

«توماس کارلایل» دانشمند و مورخ مشهور اسکاتلندی:
اگر یک بار به این کتاب مقدس(قرآن) نظر افکنیم، حقایق برجسته و خصایص اسرار وجود طوری در مضامین جوهری آن پرورش یافته که عظمت و حقیقت قرآن به خوبی از آن‌ها نمایان می‌شود، و این خود مزیت بزرگی است که فقط به قرآن اختصاص یافته و در هیچ کتاب علمی و سیاسی و اقتصادی دیگر دیده نمی‌شود. بلی، خواندن بعضی از کتاب‌ها، تأثیر عمیقی در ذهن انسان می‌گذارد ولی هرگز با تأثیر قرآن در خور مقایسه نیست.

منبع: تبیان

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.