ساده‌ترین راه‌های هضمِ غــــــــذا

سه شنبه 12 اسد 1395/

mandegar-3همۀ ما با مشکلاتِ سوءهاضمه آشنا هستیم و احساس بدِ آن را تجربه کرده‌ایم. یک متخصص تناسبِ اندام و سلامتی، همکار و موسس NuYu، چند نکته برای هضم بهتر غذا توصیه می‌کند. با انجامِ این کارها اندامی متناسب خواهید داشت:
زمانی برای صرف صبحانه در نظر بگیرید
صرف صبحانه، آغازگرِ متابولیسمِ بدن است. فراموش نکنید که می‌خواهید سیستم گوارش‌تان به خوبی کار کند، پس مهم‌ترین وعدۀ غذایی روز را از دست ندهید.
آهسته غذا بخورید
عجله دارید؟ سرتان شلوغ است؟ دیرتان شده است؟ ما همۀ این‌ها را درک می‌کنیم؛ اما باید به جای قورت دادن، غذا را خوب بجوید، خوبِ خوب. آهسته غذا خوردن و جویدن صحیح و کاملِ غذا پیش از بلع، تأثیر زیادی در بهبود عملکرد سیستم گوارش دارد.
تحرک داشته باشید
ورزش‌های خاصی برای هضم آسانِ غذا وجود دارد، اما در حالت کلی هر حرکت فیزیکی به هضم غذا کمک می‌کند. بالا رفتن از پله‌ها، پیاده رفتن برای خرید، ترک میزِ کار و گشتی در اداره زدن، همه‌گی در هضم بهترِ غذا موثرند. فقط کافی است تحرک داشته باشید.
زیاد غذا نخورید
مراقب مقدار غذای خود باشید. بدون این‌که توجه کنیم با چه مقدار از غذا سیر می‌شویم، عادت داریم کل غذای بشقاب‌مان را تمام کنیم. سعی کنید اوقاتی که در خانه هستید، بشقاب را کامل پُر نکنید. کار سختی نیست.
هنگام غذا خوردن در بیرون نیز مراقب مقدار غذای‌تان باشید. اگر غذای سرو شده زیاد به نظر می‌رسد، مجبور نیستید آن را تمام کنید.
آب بنوشید
آب بهترین و موثرترین ماده در بهبود هضم غذاست. حتماً ۲۰ دقیقه قبل از وعده‌های غذایی یا بیشتر آب بنوشید.
تا حد امکان از مصرف کنسروها خودداری کنید
حساسیت ما نسبت به غذاهای حاوی GI کمتر (غذاهایی که سبب بالا رفتن شکر خون می‌شوند) همواره ادامه دارد. ولی گّوین می‌گوید این فقط به غذاهای HI کم (غذایی که بشر در فرآوری آن دخالت کمی دارد) مربوط می‌شود.
کنسروها دشمن هضم غذا هستند. دنبال مقصر می‌گردید؟ کنسرو را سرجای خود بگذارید. چیزی که شش‌ماه در قفسۀ مغازه مانده، بهتر است همان جا بماند.
از مصرف مشروبات الکولی بپرهیزید
علاقۀ خود را به مشروب و مستی کنار بگذارید. کمی عاقلانه فکر کنید: ادارۀ آمار استرالیا گزارش داده که ۱۴ درصد مرگ‌ومیرِ ناشی از بیماری‌های گوارشی مربوط به مصرف مشروبات الکولی‌ست. این آمار بدون درنظرداشتن سایر آثار شب‌بیداری (مانند مصرف غذاهای حاضری برای تمام وعده‌های روز) است. مشروب را کنار گذاشته و یا حداقل مصرف آن را کاهش دهید.
هنگام ظهر کمی استراحت کنید
هنگام ظهر محل کار را ترک کرده و به پاهای خود استراحت دهید. به پارک یا فضای سبز اطراف بروید، کفش‌های‌تان را در بیاورید و به آسمان نگاه کنید. با پاهای برهنه سمومِ پا آزاد شده و می‌توانید ویتامین D بیشتری هم جذب کنید.
حتماً چای نعناع را امتحان کنید
بعد از ظهرهایی که افسرده‌گی به شما فشار می‌آورد، به جای قهوه چای نعناع را امتحان کنید. چای نعناع بهترین تسکین‌دهندۀ معده است.
غذای شام را زودتر بخورید
غذای شام را زودتر بخورید. هنگامی که قصد دارید بیرون شام بخورید، اولین زمان را رزرو کنید. باید سه ساعت قبل از خواب غذا بخورید تا خواب‌های شیرین ببینید و غذای‌تان هضم شود.
منبع: بیـتوته

اشتراک گذاري با دوستان :