علایم بیماری‌یی که در جوراب‌های‌تان نهفته‌اند

۲۱ ثور ۱۳۹۸

mandegarزمانی که بیماری در مرکز درمانی بستری شده و تحت درمان قرار می‌گیرد و پرستاران اقدام به کنترل دمای بدن، فشارخون و وزنِ او می‌کنند، گاهی ممکن است در آخرین‌مرحله از بیمار بخواهند که جوراب‌هایِ خود را از پاهایش خارج کند. در مواقعی که وضعیت سلامتِ فرد کنترل می‌شود، ممکن است اشتباه بزرگی اتفاق افتد. بروز یک تغییر در پاها چه روی پوست و چه روی ناخن‌ها می‌تواند اولین نشانه از یک مشکلِ جدی باشد که اگر به‌موقع تشخیص داده شود، زنده‌گی فرد نجات می‌یابد.
«کارولین مک‌آلون» از متخصصان انجمن درمانی بیماری‌های پا در کالیفرنیا می‌گوید: پاها اولین اعضای بدن هستند که تحت تأثیر مشکلات عصبی قرار می‌گیرند؛ زیرا در دورترین فاصله از قلب و ستون فقرات واقع شده‌اند. همچنین دلایل دیگری وجود دارند که ثابت می‌کنند نباید از سلامتِ پاها غافل شد. زمانی که بدن احساس خطر کند، پاها به‌آسانی مورد تهدید قرار می‌گیرند چون خون پیش از آن‌که به دست‌ها و پاها برسد، به اعضای داخلی و مغز فرستاده می‌شود.
پزشکان به افراد توصیه می‌کنند با دیدن هرگونه از علایمِ زیر و پیش از آن‌که برای درمان آن‌ها دست به اقدامی بزنند، باید حتماً با پزشک مشورت کنند:
ریزش موی انگشتان پا
وجود رشته‌های مو رویِ انگشتان پا علامتِ خوبی به حساب می‌آید زیرا ریزش ناگهانی آن‌ها می‌تواند نشان‌دهندۀ وجود مشکلی در سیستم گردش خون باشد، به این معنی که خون کافی برای رشد موی‌ها به انگشتان نمی‌رسد. همچنین این پدیده می‌تواند ناشی از این باشد که قلب مقدار خون کافی به پا پمپاژ نکند.
گرفته‌گی مکررِ پاها
کمبود ریزمغذی‌ها در بدن و از دست رفتن آب می‌تواند یکی از دلایل گرفته‌گی مکرر عضلات پا باشد. افرادی که فعالیت ورزشی انجام می‌دهند، باید نسبت به آشامیدن مقدار آب کافی هوشیار باشند زیرا از دست رفتن آب بدن به گرفته‌گی ماهیچه‌ها منجر می‌شود. همچنین لازم است فرد نسبت به دریافت پتاسیم، منیزیم و کلسیم اقدام کند زیرا کمبود این مواد مغذی یکی از دلایل گرفته‌گی عضلات است.
بهبود نیافتن درد پا
بهبود نیافتن درد شدیدِ پا از علایم هشداردهندۀ ابتلا به دیابت یا سرطان پوست است. کنترل نکردن سطح گلوکز خون نیز به آسیب دیدن اعصاب پا منجر می‌شود و به این معنی است که هرگونه زخم یا بریده‌گی روی پا ایجاد شود بدون آن‌که آن را حس کنیم. همچنین در صورتی که زخم عفونی شود و تحت درمان قرار نگیرد، به قطع عضو فرد منجر می‌شود.
سرد بودن مداومِ پاها
کم‌کاری تیرویید شایع‌ترین علت سرد بودن همیشه‌گی پاهاست. همچنین این امکان وجود دارد که فردی حتا تا رسیدن به سن ۴۰ ساله‌گی از ابتلای خود به کم‌کاری تیرویید اطلاع نداشته باشد. متأسفانه سرد بودن پاها حداقل مشکل ناشی از کم‌کاری تیرویید است. این بیماری همچنین می‌تواند موجب ریزش مو، خسته‌گی، افزایش وزن و افسرده‌گی نیز شود.
ورم ناگهانی انگشت شست پا
داغ شدن، قرمز شدن و دردناک شدن مفصل مستلزم این است که فرد به‌سرعت به پزشک مراجعه کند. ورم ناگهانی انگشت بزرگ پا می‌تواند ناشی از نقرس، عفونت، ضربه و آرتروز التهابی باشد.
کرختی
کرختی‌ پاها می‌تواند از دیابت ناشی شود یا عوارض جانبی شیمی‌درمانی باشد. همچنین در صورتی که تنها یکی از پاها دچار گرفته‌گی شود، دلیل آن عصب جمع شده در پا، زانو یا کمر است.
درد پاشنۀ پا
درد پاشنۀ پا از کشیده‌گی رباطی ناشی می‌شود که قوس کف پا را حمایت می‌کند. پوشیدن کفش‌های بسیار سفت، راه رفتن با دمپاییِ لاانگشتی یا پوشیدن کتانی‌های کهنه و استفادۀ طولانی‌مدت از آن‌ها روند درمان را طولانی می‌کند.
خارش و پوسته‌پوسته شدنِ پوست پا
شایع‌ترین موارد خارش و پوسته‌شدن پوست پا را می‌توان با استفاده از کریم‌های ضد قارچ درمان کرد. همچنین لازم است پوست پا را در تمام روز خشک و خنک نگه داشت.
زرد شدن ناخن شست پا
زرد شدن ناخن شست پا می‌تواند با بالا رفتن سن به‌طور طبیعی اتفاق افتد اما در صورتی‌که با شکننده‌گی و پوسته‌پوسته شدن همراه باشد، ناشی از عفونت قارچی است.

منبع: بیتوته

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.