غُر زدن هیچ دردی را درمان نمی‌کند

یک شنبه 26 حمل 1397/

بخش نخست/

mandegar-3همۀ ما حالت‌های منفی داریم، نکته این است که چه‌طور آن‌ها را تغییر دهیم. همۀ ما در جادۀ موفقیت با حالت‌های منفی، انگل‌های انرژی و موانع متعدد روبه‌رو می‌شویم؛ به همین دلیل یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانیم در زنده‌گی‌مان انجام دهیم، این است که با استفاده از روش‌هایی که انرژی منفی را به راه‌حل‌های مثبت تبدیل می‌کنند، مثبت بمانیم.
آیا تا کنون با یک انسانِ غرغرپیشه [بهانه‌جو و منفی‌نگر] کار کرده‌اید؟ آیا شخص غرغری را که همیشه با جریانی بی‌پایان از گفت‌وگوهای انتقادی همراه است، می‌شناسید؟ آیا متوجه شده‌اید این افراد زنده‌گی را از وجود شما می‌مکند و لذت کار کردن و خوشیِ همراهی را از شما می‌گیرند؟
هدف ما، حذف همۀ غر زدن‌ها نیست؛ بلکه حذف شکایت‌های بی‌مورد است و هدف بزرگ‌تر این است که شکایت‌های قانع‌کننده را به راه‌حل‌های مثبت تبدیل کنیم؛ با این‌همه هر شکایت، فرصتی است برای تغییر نکته‌یی منفی به مثبت.
آدم‌های نادان را می‌توان با نوعی سرطان پوست موضعی مقایسه کرد؛ آن‌ها پنهان نیستند، درست جلوِ تو می‌ایستند و می‌گویند: «من این‌جا هستم» در نتیجه شما می‌توانید به آسانی و به سرعت آن‌ها را محو کنید. نوع خطرناک‌تری از سرطان وجود دارد که پیچیده و درونی است و پنهانی رشد می‌کند، گاهی آرام و گاهی سریع؛ ولی در هر صورت قابل درمان نیست، سرانجام تا جایی که بتواند پخش می‌شود و بدن را نابود می‌کند. برای یک شرکت، غر زدن و منفی‌بافی کردن همانند این نوع سرطان عمل می‌کند.
سه ابزار برای این‌که غر نزنید:
۱- «ولی»
این راهکار ساده کمک می‌کند «شکایت‌ها»را به «افکار»، «راه‌حل‌ها «و «عملکردهای مثبت» تغییر دهی و این‌طور عمل می‌کند: هنگامی که تشخیص می‌دهی در حال غر زدن هستی، به سادگی کلمۀ «ولی «را بگو و سپس فکر یا عملکردی مثبت به آن اضافه کن. مثال: «میل ندارم برای رسیدن به محل کارم یک ساعت راننده‌گی کنم، ولی سپاس‌گزارم که می‌توانم راننده‌گی کنم و شغلی دارم.»
«از این‌که چاق شده‌ام بیزارم، ولی احساس خوبی دارم، چون قصد دارم ورزش کنم و درست غذا بخورم.»

۲- باید به جای مجبور بودن، بر توانایی داشتن تمرکز کنید
اغلب اوقات شکایت می‌کنیم و بر آن‌چه مجبور به انجامش هستیم، تمرکز می‌کنیم. ما چیزهایی شبیه این می‌گوییم: «مجبورم راننده‌گی کنم»، «من مجبورم این یا آن کار را انجام دهم». به جای این کار، دیدتان را تغییر داده و تشخیص دهید که مجبور به انجام کار نیستید. شما توانایی انجام کار‌ها را دارید، شما توانایی زیستن را دارید.
در حالی که بسیاری از مردم بی‌کار هستند، شما توانایی رفتن به سر کار را دارید. شما توانایی راننده‌گی در ترافیک را دارید، در حالی که بسیاری حتا موتر ندارند یا آن‌قدر بیمار اند که نمی‌توانند راننده‌گی کنند. بر آن‌چه که توانایی انجامش را دارید، تمرکز کنید. به جای استرس بر نعمت‌هایی که دارید، تمرکز کنید. بر شکرگزاری تمرکز کنید.

۳ – شکایت‌ها را به راه‌حل‌ها تغییر دهید
هدف حذف شکایت‌ها نیست، بلکه حذف شکایت‌های بدون ‌فکری است که در خدمت هدف بزرگ‌تری نباشند و اجازه دادن به خودنمایی شکایت‌هایی که منطقی و ارزشمندند. اولی منفی و دومی مثبت است، تفاوت در نیت است. با شکایت‌های بی‌مورد، شما ندانسته بر مشکلات تمرکز می‌کنید. با شکایت‌های منطقی، مشکل را شناسایی و آن شکایت، شما را به یک راه‌حل می‌رساند و آن‌وقت است که هر شکایتی به فرصتی برای تغییر مثبت تبدیل خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.