فرصتی برای شدن غلبه بر اضطراب در محیط کار

ليدا هادي / شنبه 24 میزان 1395/

بخش نخست/

mandegar-3امروز در دنیایی زنده‌گی می‌کنیم که عوامل اقتصادی و پیشرفت‌های روزافزون فناوری، لحظه به لحظه منجر به تغییر و تحول شرایط شغلیِ ما می‌شوند. پذیرفتن هر تغییری به‌خصوص در زمینۀ کار، نیازمند فراگیری مهارت‌های خاصی است. گاه این تحولات شغلی چنان عمیق هستند که تمامی جنبه‌های زنده‌گی فرد را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند. از این‌رو پذیرش شرایط جدید و هم‌سویی با آن‌ها، مرهون اعتماد به نفس و برخورداری از روحیه‌یی پذیرا و گشاده خواهد بود.
اعتماد به نفس و تغییر
هرچند هر تحولی با خود شرایط و مقتضیات خاصی به همراه دارد، اما نباید هرگز از جنبۀ منفی به آن پرداخت؛ بلکه می‌توان با کمی اطمینان به نفس، آن را روندی رو به رشد و مؤثر تلقی کرد که با یک زمینۀ فکری مناسب و پذیرا، افق روشنی به سوی آیندۀ شغلی شما ـ که تا پیش از این تاریک و تلخ می‌نمود ـ می‌گشاید. برخی افراد این تغییرات را بسیار راحت‌تر از آن‌چه که به نظر می‌رسد می‌پذیرند، اما اکثر ما به دلیل تجربه‌های تلخ گذشته و ناکامی‌هایی که پشت سرگذاشته‌ایم، در برابر هرگونه تحولی به سرعت اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهیم و در چنین شرایطی احساس بی‌کفایتی می‌کنیم. اغلب اوقات، این احساس عدم اعتماد به نفس همراه با احساس کمبود دل‌گرمی و پشتوانه است. ریشۀ اصلی این مساله را می‌توان در دوران کودکی جست‌وجو کرد. هنگامی که شما احساس دل‌گرمی کافی برای پذیرش و انجام مسوولیتی نداشته باشید، برای دوری از چالش پیش رو اقدام می‌کنید و به جای آن‌که خود را درگیر مساله نمایید، به دلیل عدم اطمینان به توانایی‌های خود می‌کوشید تا به هر طریقی از تعهد و مسوولیت جدید سر باز بزنید.
ترس از شکست
یکی از موانع عمده‌یی که افراد هنگام رویارویی با چالش‌های جدید شغلی، با آن روبه‌رو هستند، ترس از شکست است. دلیل اصلی این موضوع، این است که شما احساس می‌کنید ممکن است اشتباهی را که در گذشته مرتکب شده‌اید، دوباره تکرار نمایید.
چنان‌چه برای پذیرش حرفۀ جدیدی دعوت به مصاحبه شده‌اید، مطمین باشید که برای آن شغل کاملاً مناسب هستید. هیچ کارفرمایی وقت و انرژی خود را صرف شخصی که به نظر او کفایت لازم را ندارد، نمی‌کند. بنابراین اگر در این میان خود را کم‌ارزش تلقی کنید، هر‌قدر هم که در کارتان خبره و کارآزموده باشید، بازهم از عهدۀ انجام آن برنمی‌آیید. پس لازم است با اعتماد به نفس کافی برای روز مورد نظر آماده شوید. اطمینان داشته باشید که اگر توانایی‌های خود را به خوبی بشناسید و به آن‌ها اعتماد کنید، جای هیچ نگرانی نخواهد بود. روز مصاحبه فراموش نکنید که:
ـ پیامی که جسم شما می‌فرستد، بسیار مهم است. پس بی‌قراری نکنید و هر چیزی که در پیرامون‌تان باعث مشغول شدن شما می‌شود را از خود دور نمایید. از اشاره و تکان دادن سر و دست و هم‌چنین پاهای‌تان بپرهیزید.
ـ سعی کنید با تمام اعضای حاضر در جلسه ارتباط چشمی برقرار کنید. هنگام مصاحبه، برقراری ارتباط از طریق چشم، صرف‌نظر از کسی که پرسش می‌کند، بسیار اهمیت دارد.
ـ نکات مثبت و مشخصه‌های وجودی‌تان را برشمارید و روی آن‌ها تأکید کنید. مهم‌ترین موفقیت‌ها و دستاوردهای حرفه‌یی‌تان را نام ببرید.

اشتراک گذاري با دوستان :