مارشال محمد قسیم فهیم؛ از تولد تا مرگ

19 حوت 1392/

mnandegar-3محمد قسیم فهیم که در دوران حکومت حامد کرزی، به عالی ترین رتبه نظامی – مارشالی- رسید، به دنبال شهادت احمد شاه مسعود فرمانده ارشد جبهه متحد ضد طالبان، شهرت بیشتری یافت.
آقای فهیم پس از آن که احمدشاه مسعود در یک حمله انتحاری شهید شد، رهبری نیروهای مجاهدین را در مبارزه علیه طالبان به عهده گرفت و نقش مهمی در فروپاشی رژیم طالبان با حمایت هوایی جنگنده‌های امریکایی بازی کرد.
مارشال محمد قسیم فهیم پس از فروپاشی طالبان نیز در صحنۀ سیاسی افغانستان همواره حضور داشت، به استثنای پنج سال اول ریاست جمهوری حامد کرزی، که به دلیل عدم حضور در دولت، نتوانست نقش خود را به شکل فعال حفظ کند.
آقای مارشال قسیم فهیم، در سال ۱۳۳۶ خورشیدی در روستای عمرض ولایت پنجشیر به دنیا آمد.
او آموزش های ابتدایی را در زادگاهش فرا گرفت و برای آموزش عالی، به کابل رفت و در رشته حقوق اسلامی درس خواند.
فرمانده جهادی
مارشال فهیم، پس از کودتای هفت ثور ۱۳۵۷ و مخالفت با حکومت تحت حمایت شوروی سابق در افغانستان، به پاکستان سفر کرد.
او پس از اقامت کوتاه‌ مدت در پاکستان، دوباره به افغانستان برگشت و با گروه های مجاهدین به ویژه در کنار احمد شاه مسعود، مخالفت‌های مسلحانه خود را علیه حکومت آغاز کرد.
آقای قسیم فهیم فرماندهی بخشی از نیروهای مجاهدین را به عهده گرفت و در سالهای بعد نیز حوزه فرماندهی خود را گسترش داد. محمد قسیم فهیم در این سال‌ها، نقش مهمی در تنظیم گروه های مجاهدین در ولایات بدخشان، بغلان، تخار و قندوز بازی کرد.
پس از فروپاشی حکومت و پیروزی گروه های مجاهدین، آقای فهیم همراه با نیروهای جهادی در سال ۱۳۷۱ وارد کابل شد. او در دولت مجاهدین به رهبری برهان الدین ربانی عهده دار وزارت امنیت (اطلاعات) شد.
فرماندهی جبهه ضد طالبان
به دنبال تسلط گروه طالبان و تصرف پایتخت افغانستان از سوی این گروه، آقای فهیم برای مدت کوتاهی فرماندهی گروه های جهادی را در جنگ علیه طالبان در شمال افغانستان به عهده گرفت.
در این سالها، او تحت فرمان احمد شاه مسعود(قهرمان ملی) می‌جنگید اما پس از آنکه آقای مسعود در یک حمله انتحاری شهید شد، در راس صفوف مجاهدین قرار گرفت.
پس از مرگ آقای مسعود، تنظیم و استحکام گروه‌های جهادی در مبارزه علیه طالبان، به یک چالش اصلی برای آقای فهیم تبدیل شد اما به دنبال فروپاشی گروه طالبان و برگزاری اجلاس بن، آقای فهیم به عنوان معاون اول دولت موقت و وزیر دفاع افغانستان تعیین شد.
گوشه نشینی
حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان در نخستین انتخابات ریاست جمهوری آقای فهیم را از معاونت خود کنار زد و به جای او، احمد ضیا مسعود، برادر احمد شاه مسعود را به عنوان معاون اول خود معرفی کرد.
این اقدام که برای بسیاری غیرمنتظره بود، روابط میان آقای فهیم و رییس جمهور کرزی را تیره کرد، تا جایی که آقای فهیم گفت: حامد کرزی دیگر هرگز از مجاهدین حمایت نخواهد دید.
در پنج سال ریاست جمهوری آقای کرزی، مارشال فهیم گوشه نشینی اختیار کرد اما هر از گاهی از حکومت آقای کرزی به خاطر آنچه که او کنار زدن مجاهدین از قدرت می خواند، به شدت انتقاد می کرد.
تا آنکه حامد کرزی در انتخابات دوم ریاست‌جمهوری، یک بار دیگر به سراغ آقای فهیم رفت و او را بار دیگر به عنوان معاون خود در انتخابات معرفی کرد.
او در پنج سال گذشته معاون اول ریاست جمهوری افغانستان بود و روز هجدهم حوت از دنیا رفت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.