مزایای کتاب‌های الکترونیکی

یک شنبه 23 عقرب 1395/

بخش نخست/

mandegar-3کارشناسان عقیده دارند از طریق دیجیتالی کردنِ متن یک کتاب، می‌توان امکانات جست‌وجوی مختلفی را برای کاوش یک یا چند کلیدواژه در متن کامل کتاب و یا در فصل و صفحه‌یی مشخص پیش‌بینی کرد.
بدیهی است که تنها نمایۀ چاپی در انتهای کتاب برای دسترسی به موضوع‌های مورد نظر بسیار ارزشمند است، اما تهیۀ نمایۀ مناسب و کارآمد، نیاز به هزینه از سوی ناشر و بهره‌گیری از نمایه‌سازان متخصص و حرفه‌یی دارد. از این‌رو ناشران می‌توانند که با یک برنامۀ جست‌وجو که از خصوصیات و امکانات کاوش مناسب برخوردار باشد، به عنوان ابزار جایگزین نمایۀ کتاب برای جست‌وجوی اطلاعات در کتاب‌های الکترونیکی استفاده کنند. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که محیط وب به ناشران و نویسنده‌گان امکان می‌دهد تا به سرعت حتا در مدت چند هفته پس از انتشار یک کتاب، به اصلاح یا انتشار ویرایش‌های جدید اثر مورد نظر بپردازند. انجام چنین فرایندی در محیط الکترونیکی، بسیار سریع و کم‌هزینه است؛ زیرا در بیشتر مواقع بخش کمی از کتاب بازنگری می‌شود. این در حالی است که در کتاب‌های چاپی باید حتا برای اصلاح یک صفحه، همۀ کتاب را مجدداً به چاپ رساند که خود هزینۀ زیادی برای ناشر در پی دارد.
کارشناسان معتقدند که یکی از مزایای مهم الکترونیکی شدن کتاب‌ها، کاهش هزینه‌های تولید و چاپ کتاب است. انتشار فقط یک نسخه از کتاب‌های الکترونیکی در محیط وب و دسترسی همزمان همۀ خواننده‌گان به آن، موجب می‌شود تا برخلاف کتاب‌های چاپی، نیاز به انتشار شمارگان بالا از این کتاب نباشد. البته تهیه و قرار دادنِ یک کتاب در محیط وب، دارای هزینه‌های جانبی برای ناشران نظیر ثبت حوزه، خرید فضا در محیط وب، طراحی گرافیکی، حفظ و نگهداری سایت، نوشتن برنامۀ جست‌وجو و پایگاه اطلاعاتی، ورود اطلاعات، خرید تجهیزات رایانه‌یی و شبکه و هم‌چنین مواردی از این قبیل است. اما باید به خاطر داشته باشیم که بسیاری از امکانات و تجهیزات یادشده می‌توانند در نشر کتاب های الکترونیکی دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرند و در واقع یک بار ناشر هزینه می‌پردازد.
در همین حال از دیگر مزایای نشر کتاب در محیط وب از نظر ناشران، عدم نیاز به فضای فیزیکی برای انبار کردن کتاب است. یکی از مشکلاتی که ممکن است ناشران با آن مواجه شوند، انبار کردن کتاب‌ها قبل از توزیع و نیز نگهداری نسخه‌های اضافی آن‌هاست. در حالی که نشر کتاب در قالب الکترونیکی، نیاز به فضای فیزیکی برای انبار کردن کتاب ندارد. زیرا تمام اطلاعات در قالب دیجیتال ذخیره می‌شود. علاوه بر آن، اگر محیط نگهداری کتاب‌ها از شرایط مناسبی نظیر رطوبت، گرما، نور و … برخوردار نباشد، به نسخ چاپی به مرور زمان آسیب خواهد رسید.
منبع: تفاهم‌نیوز

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.