مشهورترین و تأثیرگذارترین نویسنده‌گان تاریخ ادبیات

گزارشگر:27 دلو 1392 ۲۶ دلو ۱۳۹۲

mandegar-3رتبه‌بندی چهره‌های شاخصِ یک حوزه، همیشه از علایق عمومِ جامعه بوده است‌. «گاردین» با بررسی بیش از ۸۰۰ هزار صفحۀ ویکی‌پدیا و اولویت‌های نتایج ماشینِ جست‌وجوی «گوگل»، فهرستی از ۵۰ نویسندۀ بزرگِ تاریخ جهان را منتشر کرده که خواندنِ آن خالی از لطف نیست.
روزنامۀ «گاردین» در گزارشی از مشهورترین و تأثیرگذارترین نویسنده‌گان تاریخ ادبیات جهان نام برده و آن‌ها را به ترتیب در یک فهرستِ ۵۰ عنوانی قرار داده است.
مسلماً برای کتاب‌دوستان جالب است که بدانند کدام‌یک از چهره‌های ادبی، از اهمیت بیشتری برخوردارند و بر اساس اطلاعات آماری، بالاترین میزان جست‌وجو حولِ محور زنده‌گی و آثارِ کدام‌یک از نویسنده‌گانِ مطرح انجام می‌شود.
بیشتر نویسنده‌گان این رده‌بندی، انگلیسی و امریکایی هستند. نکتۀ جالب توجه دیگر مربوط به این تحقیق این است که «امیلی دیکنسون» و «جین آستین» تنها زنانی هستند که موفق شده‌اند به این فهرست ۵۰ عنوانی راه پیدا کنند.
حدس زدن نامِ صدرنشین این جدول چندان سخت نیست؛ بی‌شک جز «ویلیام شکسپیر» کسی نمی‌تواند رتبۀ نخست را در این فهرست به خود اختصاص دهد. پس از بزرگ‌ترین نمایشنامه‌نویس و شاعر تاریخ ادبیات انگلیس، نام «چارلز دیکنز» رمان‌نویس کلاسیک آثاری چون «اولیور توییست» و «آرزوهای بزرگ» به چشم می‌خورد.
اولین نویسندۀ امریکایی که در میان ۵۰ چهرۀ برتر ادبی جهان قرار گرفته، «مارک تواین» نویسندۀ داستان‌های معروف «تام سایر» و «هاکلبری فین» است. «ادگار آلن‌پو» و «ولتر» رتبه‌های پنجم و ششم را از آنِ خود کرده‌اند و پس از آن‌ها «اسکار وایلد»، «ولفگانگ ون گوته» و «دانته الیگیری» قرار دارند. مقام نهم و دهم فهرستِ ۵۰ نویسندۀ تأثیرگذار جهان، نصیب «لوییس کارول» خالق رمان به‌یاد ماندنی «آلیس در سرزمین عجایب» و «هنری دیوید تورو» شده است.
نام «جین آستین» به عنوان نخستین زن نویسنده‌ در این فهرست خودنمایی می‌کند. خالق شاهکارهای کلاسیکی چون «اما» و «غرور و تعصب» رتبۀ یازدهم را دارد و بعد از وی «سموئل جانسون» و «هومر» بزرگ‌ترین شاعر یونانی حماسۀ «ایلیاد» و «اودیسه» در این رده‌بندی قرار دارند.
«لرد بایرون»، «والت ویتمن»، «جان میلتون»، «جفری چاسر»، «ویرژیل» و «ویلیام وردرورث» رتبه‌های ۱۴ تا ۱۹ جدول ۵۰ شخصیت برتر ادبی جهان را از آنِ خود کرده‌اند.
«استفن کینگ» با کسب رتبۀ بیستم‌، اولین نویسندۀ معاصری است که نامش در کنار چهره‌های درخشانِ ادبیات کلاسیکِ جهان دیده می‌شود. این جنایی‌نویس امریکایی که به «دیکنز مدرن» شهرت دارد،‌ مجموع رمان‌های تریلر بسیاری را به نگارش درآورده و از محبوبیت بالایی برخوردار است. آثار کینگ که در ژانرهای مختلف ادبی نوشته شده‌اند‌، بارها و بارها دست‌مایۀ ساخت سریال‌ها و فلم‌های سینمایی شده‌اند که از آن میان می‌توان به «مسیر سبز»، «رستگاری در شائوشنگ»، «درخشش» و «زیر گنبد» اشاره کرد.
نام «امیلی دیکنسون» شاعر امریکایی به عنوان دومین زنِ این فهرست در رتبۀ بیست‌ویکم به چشم می‌خورد و «لئو تولستوی» مشهورترین رمان‌نویس کلاسیکِ روسیه و خالق «جنگ و صلح» پس از وی قرار گرفته است.
«ویکتور هوگو» نویسندۀ «بینوایان» بالاتر از «جورج برنارد شاو» نمایشنامه‌نویس بزرگ ایرلندی، مقام بیست‌وسوم را تصاحب کرده است. پس از این دو، «ناتانائیل هاثورن» خالق «داغ ننگ» و «فئودور داستایوفسکی» نویسندۀ سرشناس روس و آفرینندۀ آثار مهمی چون «برادران کارامازوف» و «جنایات و مکافات» رتبه‌های ۲۵ و ۲۶ را از آنِ خود کرده‌اند.
«میگوئل دو سروانتس»، «ارنست همینگوی» نویسندۀ «پیرمرد و دریا»، «اچ.جی ولز» و «هرمن ملویل» خالق «موی دیک» در رده‌های ۲۷ تا ۳۰ نشسته‌اند.
به گزارش گاردین‌، نویسنده‌گانی که رتبه‌های ۳۱ تا ۴۰ رده‌بندی «گاردین» را به‌دست آورده‌اند، به ترتیب عبارت‌اند از: «رودیارد کیپلینگ»، «سوفوکل» تراژدی‌نویس شهیر یونانی، «سموئل تیلر کولریج» شاعر رمانتیک انگلیسی، «جان کیتس» دیگر شاعر مطرح این دوره،‌ «رابرت برنز»، «پترارک»، «پرسی بیشه شلی» شاعر سرشناس انگلیسی،‌ «جورج اورول» خالق شاهکارهای مانده‌گاری چون «۱۹۸۴» و «مزرعۀ حیوانات»، «کریستوفر مارلو» نمایشنامه‌نویس هم‌عصر شکسپیر و «توماس هاردی» آفرینندۀ رمان‌های «تس» و «جود گمنام».
نام «ایسکیلوس» یکی از سه تراژدی‌نویس بزرگ یونانی، «جاناتان سوییفت» خالق «سفرهای گالیور»، «رابیندرانات تاگور» شاعر هندی برندۀ نوبل ادبیات،‌ «هنریک ایبسن» نمایشنامه‌نویس ایرلندی «خانۀ عروسک» و «جیمز جویس» در رتبه‌های بعدی ۵۰ نویسندۀ برتر تاریخ جهان ذکر شده است.
پس از خالق رمان‌های «اولیس» و «بیداری فینگان‌ها»، نام «هنری جیمز» و «آریستوفان» به چشم می‌خورد و سرانجام رتبه‌های ۴۸ تا ۵۰ این فهرست، به «الکساندر پوشکین» نویسندۀ بزرگ روس‌، «بن جانسون» نمایشنامه‌نویس کلاسیکِ انگلیسی و «تی.اس. الیوت» شاعر تأثیرگذار انگلیسی و برندۀ نوبل ادبیات تعلق گرفته است.

 

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.