مـــرگ با آفتاب

/

بخش سوم و پایانی
قدم‌قدم برای بهبود سوخته‌گی
به محض این‌که فهمیدید پوست‌تان سوخته است، این ۴ مرحله را اجرا کنید تا فرایند بهبود را سرعت بخشید.

قدم اول: دو عدد آسپیرین بخورید
این قرص‌ها کمک می‌کنند که میزان ترشح پروستاگلاندین در بدن کم شده و حتا در بعضی موارد متوقف شود. افزایش هورمون قرمزی پوست را افزایش می‌دهد، بنابراین توقف ترشح آن مساوی است با قرمز نشدن پوست. هم‌چنین برای پیش‌گیری از تحمل درد و سوزش ناشی از آفتاب‌سوختگی هم می‌توانید داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن مصرف کنید.
قدم دوم: درمان پوست ملتهب با ژل آلوورا
یکی از مهم‌ترین ویژه‌گی‌های ژل آلوورا، خاصیت التیام‌بخشی آن است به‌خصوص اگر از آلوورای تازه استفاده کنید، کافی است یکی از برگ‌ها را برش دهید تا ژل درونش را به پوست‌تان بمالید. اگر هم ژل‌های آماده می‌خرید حواس‌تان باشد محصولی بگیرید که فاقد الکول باشد، چون الکول پوست را خشک می‌کند و در نتیجه احتمال پوسته‌پوسته شدن زیاد می‌شود.
وقتی ژل را روی ناحیه آفتاب‌سوخته می‌‌مالید، آرام بمانید تا ژل تأثیر خود را بگذارد. ژل آلو‌ورا یک لایه محافظتی روی پوست شما ایجاد می‌کند که رطوبت آن را نگه می‌دارد و فرایند بهبود آفتاب‌سوخته‌گی آغاز می‌شود. حین کار آب زیادی بنوشید تا پوست شما دوباره آب کافی جذب کند.
قدم سوم: با آب سرد شاور بگیرید
اولین و مهم‌ترین اقدام برای درمان سوخته‌گی‌های سطحی از هر نوعی که باشند، کاهش دمای آن قسمت سوخته شده است. آفتاب‌سوخته‌گی نیز از این امر مستثنا نیست. پوست در زمان آفتاب‌سوخته‌گی نیز داغ و ملتهب می‌شود؛ چون منجر به افزایش جریان خون زیر پوست می‌شود. اما حمام یا شاور گرفتن با آب سرد می‌تواند این میزان را کاهش دهد و درنتیجه از التهاب پوست بکاهد. البته اگر سوخته‌گی شما وسعت زیادی نداشته باشد، می‌توانید برای پایین آوردن گرمای موجود در پوست، از آب سردِ نل آب هم استفاده کنید. به این ترتیب که پارچه‌یی را در آب سرد فرو کرده و روی سطح سوخته پوست قرار دهید. این پارچه را مرتب با پارچه آغشته شده به آب سرد دیگری تعویض کنید. این کار را چندین بار در روز و هر دفعه ۱۰ تا ۲۰ دقیقه تکرار کنید.
قدم چهارم: مهم‌ترین قدم
استفاده از ضدآفتاب را واقعاً جدی بگیرید و حواس‌تان باشد باید هر دو ساعت یک‌بار آن را تجدید کنید، چون تاثیرش از بین می‌رود به‌خصوص اگر مدام در آفتاب هستید. اگر از ضدآفتاب‌ها به شکل صحیح استفاده کنید، می‌توانید تا حد زیادی آسیب‌های ناشی از آفتاب و احتمال آفتاب‌سوخته‌گی را کم کنید اما یادتان باشد که:
۱٫ پوست باید تمیز و خشک باشد.
۲٫ یک‌ربع تا نیم‌ساعت قبل از بیرون رفتن از ضد آفتاب استفاده شود.
۳٫ مقدار ضدآفتاب باید کافی باشد یعنی ۲ میلی‌گرام به ازای هر سانتی‌متر مربع یا یک بند انگشت برای کل صورت نیاز است.

منبع: مجله سیب سبز

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.