مـهارِ آتش‌فشـان خـشم

چهارشنبه 14 میزان 1395/

بخش نخست/

mandegar-3کنار آمدن با احساسات، دشوار است و کنار آمدن با عصبانیت، دشوارتر. خشم نوعی احساس است. اگر فرد موقع واکنش نشان دادن فکر نکند، مسالۀ کوچکی را به یک مشکل بزرگ تبدیل خواهد کرد. باید بیاموزیم که در موقعیت‌های مختلف از فکرمان استفاده کنیم. این مساله در دعوای زن و شوهرها بسیار مهم است. اگر طرفین سر یکدیگر فریاد بکشند، مشکل بیشتر می‌شود. در شرایطی که هر دو طرف از نظر احساسی تحریک شده‌اند، اگر یکی از دو طرف از فکرش استفاده کند، می‌تواند مشکل را معقولانه ببیند و راه‌حلی برای کنارآمدن با آن پیدا کند. حتا ممکن است به این نتیجه برسد که اصلا مسالۀ پیچیده‌یی وجود ندارد و در آرامش با روشی منطقی و عاقلانه مشکل را برطرف کند. در زیر به چند نمونه از رفتارها و الگوهای ارتباطی نادرست و مخرب اشاره می‌کنیم که هر مشاجره‌یی را بدتر می‌کند.
اجتناب از دعوا به طور کل
گاهی افراد به‌جای صحبت کردن در مورد مشکلات در یک جو آرام و توام با احترام، مدت‌ها در مورد مشکل و دلیل ناراحتیِ خود به طرف مقابل چیزی نمی‌گویند و بعد آن را یک‌باره به صورت عصبانیتی غیرقابل کنترل بروز می‌دهند. این روش، استرس شدیدی برای هر دو طرف ایجاد می‌کند. بهتر این است که به راحتی و با آرامش خاطر قبل از این‌که مشکلی بزرگ و پیچیده شود، در مورد مشکلات‌تان باهم صحبت کنید.
حق به‌جانب بودن
اگر فکر کنید که در هر کاری روش شما درست است، بدون شک رابطۀتان خراب خواهد شد. انتظار داشته باشید که طرف‌تان هم مثل شما به قضایا نگاه کند. قبول کنید انسان‌ها با یکدیگر متفاوت‌اند. همیشه به دنبال مصالحه باشید و فراموش نکنید هیچ‌وقت تنها یک روش «درست» یا «غلط» وجود ندارد و شاید هر دو نظر درست باشند.
حالت دفاعی گرفتن
بعضی‌ها به جای این‌که به گله و شکایت‌های طرف مقابل، منطقی و صبورانه گوش کنند، سعی می‌کنند هرگونه اشتباه و خطای خود را انکار کنند. اما این روش باعث می‌شود طرف مقابلْ ناراحتی و شکایت خود را بیان نکند، چرا که می‌داند بیان آن‌ها فایده‌یی ندارد و نتیجه جز جمع شدنِ ناراحتی‌ها و بروز یک انفجار احساسی، نیست.
روان‌کاوی
اشتباه بسیاری افراد، روان‌کاوی افکار و احساسات طرف مقابل‌شان است. آن‌ها طوری رفتار می‌کنند که انگار می‌دانند طرف‌شان به چه چیز فکر می‌کند یا چه احساسی دارد. این کار سوءتفاهم بین دو طرف ایجاد می‌کند و اگر فرد اشتباه کند، طرف مقابل عصبانی‌تر می‌شود.
گوش ندادن
اشتباه بزرگ بعضی افراد این است که به جای گوش دادن به حرف‌های طرف مقابل، صحبت‌های او را قطع می‌کنند، یا اگر هم سکوت کنند، در واقع به آن‌چه خودشان می‌خواهند در جواب بگویند فکر می‌کنند. این کار باعث می‌شود نتوانید به خوبی از مشکل طرف مقابل‌تان مطلع شوید. گوش دادن و سکوت کردن هنگام صحبت‌های طرف مقابل، بسیار مهم است. هنگامی که فرد عصبانی می‌بیند شما به صحبت‌های او با دقت و احترام گوش می‌کنید، احساس بهتری پیدا کرده و سریع‌تر آرامش خود را به‌دست می‌آورد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.