مواد غذایی آرام‌بخش

دوشنبه 28 جدی 1394/

بخش دوم و پایانی/

mandegar-3فاطمه مهدی‌پور
قند خاصیت مسکّنی دارد. به عقیدۀ متخصصان حوزۀ تغذیه، قنـد این قدرت را دارد که دردهای شدید را تسکین بدهد. البته این مادۀ غذایی تأثیری در تسکین دردهای مزمن ندارد. البته قند که می‌گوییم منظورمان الزاماً گلوکز یا کربوهیدرات‌های دیگر نیست، بلکه منظورمان همان طعم شیرین است. قند و کلاً طعم شیرین باعث تولید «آندورفین» همان مسکن و آرام‌بخش طبیعی بدن شده و احساس درد را در افراد مختلف کاهش می‌دهد. اگر دغدغۀ اضافه وزن دارید و می‌ترسید با افزایش مصرف قند چاق شوید، بهتر است از جایگزین‌های آن استفاده کنید. می‌توانید از گیاه استویا کمک بگیرید که همان اثراتِ قند را دارد اما قند خون‌تان را بالا نمی‌برد و مشکلی برای‌تان ایجاد نمی‌کند.
غلات و سبزیجاتِ سبز
سبزیجات سبز و غلات غنی شده برای مغز مفیدند. محققان فنلاندی به مدت ۱۰ سال روی ۲۳۱۳ نفر بررسی‌هایی انجام دادند. نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که فولات یا همان ویتامین B۹ کمتری مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض افسرده‌گی قرار می‌گیرند. این ویتامین همانی است که با مصرف عدس، اسفناج، توت‌ها و میوه‌های ریز بی‌هسته، مالته و آووکادو نصیب‌تان می‌شود. توجه داشته باشید که کمبود ویتامین B۱۲ ((محصولات لبنی، تخم مرغ) و ویتامین B۶(کیله، کچالو و غلات غنی شده) نیز می‌تواند شما را در معرض بدخلقی و افسرده‌گی قرار دهد. محققان معتقدند که این ویتامین‌ها باعث ترشح «سروتونین» می‌شوند که وظیفۀ کنترل خلق و خو را برعهده دارد.
سبزیجات سبزرنگ حاوی بتاکاروتن هستند که نه‌تنها برای بهبود قوۀ بینایی مفید هستند، بلکه تأثیر مثبتی روی مغز نیز دارند. به عقیدۀ محققان، افرادی که بتاکاروتن بیشتری مصرف می‌کنند و یا مکمل دریافت می‌کنند، عمر طولانی‌تر و عملکرد مغزی بهتری دارند. اما حواس‌تان باشد اگر سگرت می‌کشید، نباید از مکمل بتاکاروتن استفاده کنید به‌خاطر این‌که این مکمل‌ها احتمال ابتلا به سرطان ریه را در افراد سگرتی بالا می‌برند.
چای
یک پیاله چای سرحال‌تان می‌آورد. به عقیدۀ محققان، افرادی که هر روز یک پیاله چای می‌نوشند، کمتر از افرادی که چای نمی‌نوشند، افسرده می‌شوند. این محققان معتقدند افرادی که بیش از ۵ پیاله در روز چای می‌نوشند، از افسرده‌گی رنج نمی‌برند. در نهایت این‌که باید بدانید «تانین‌های» موجود در چای خواص آرام‌بخشی دارند و دردها را تسکین می‌دهند.

قهوه
محققان انگلیسی ۴۸ داوطلب را مورد بررسی قرار دادند. به گروهی از شرکت‌کننده‌ها کافئین و به گروهِ دیگر پلاسبو دادند. سپس از آن‌ها خواستند که به چند تست و امتحان جواب بدهند. بررسی‌ها نشان داد که کافئین توانایی و قابلیت ذهنیِ داوطلب‌هایی که کافئین دریافت کرده بودند را افزایش می‌دهد. محققان مشاهده کردند که کافئین اثرات متفاوتی روی افراد دارد و برای همین برخی معتاد این نوشیدنی می‌شوند و برای برخی دیگر چندان خوشایند نیست. علاوه بر این، محققان معتقدند که برای خلاص شدن از سردرد، هیچ نوشیدنی‌یی مانند یک پیاله قهوه موثر نیست. می‌پرسید چرا؟ اول به‌خاطر این‌که کافئین موجود در قهوه به تنگ شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند. دوم به این دلیل که کافئین مانند مسکن‌هایی مانند آسپرین عمل می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.