مواد غذایی مفید و مضـر برای خـواب

/

اگر می‌توانستید بهترین مواد غذایی که برای بهتر خوابیدن به شما کمک می‌کنند را انتخاب کنید، آیا واقعاً این کار را نمی‌کردید؟ و اگر می‌دانستید کدام مواد غذایی خواب‌تان را خراب می‌کنند، آیا از خوردنِ آن‌ها اجتناب نمی‌کردید؟… اکنون این فرصت برای شما فراهم شده تا با مواد غذایی‌یی که بر خواب‌تان تاثیر دارند، آشنا شوید.
به دنبال موادغذایی سرشار از تریپتوفان باشید
همۀ ما قدرت جادویی شیر داغ برای فرستادن ما به خواب هفت پادشاه را شنیده‌ایم. می‌دانید چرا؟ لبنیات حاوی تریپتوفان هستند که ماده‌یی خواب‌آور است. موادغذایی دیگری که سرشار از تریپتوفان هستند عبارتند از میوۀ خشک، کیله، عسل و تخم‌مرغ.
کربوهیدرات بخورید
موادغذایی سرشار از کربوهیدرات با افزایش سطح تریپتوفان موجود در خون، مکمل لبنیات هستند. بنابراین چند غذای کربوهیدراتۀ سبک که به خواب‌تان کمک کند، می‌تواند یک کاسه سیریال با شیر، ماست و بیسکویت یا نان و پنیر باشد.
قبل از خواب یک غذای سبک بخورید
اگر با بی‌خوابی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، کمی غذا در معدۀ‌تان می‌تواند به خوابیدن‌ شما کمک کند. اما از این جمله برای پرخوری آخر شب‌تان سوءاستفاده نکنید. سعی کنید وعدۀ غذایی‌تان سبک باشد. غذای حجیم، به دستگاه گوارش‌ شما فشار می‌آورد و این مساله برای‌تان ایجاد ناراحتی می‌کند و نمی‌گذارد که بخوابید.
همبرگر و کچالوی سرخ‌کرده‌ را کنار بگذارید
این هم یک دلیل دیگر برای کنار گذاشتن غذاهای پرچرب: تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که اغلب غذاهای پُرچرب می‌خورند نه تنها وزن‌شان بالا می‌رود، بلکه چرخۀ خواب‌شان هم برهم می‌خورد. غذای سنگین گوارش را فعال می‌کند و این باعث می‌شود در طول شب مجبور باشید برای توالت رفتن بیدار شوید.
مراقب کافئین‌ پنهان باشید
جای تعجب نیست که نوشیدن یکی فنجان قهوه در شب ممکن است خواب‌تان را برهم بزند. حتی کافئین متوسط هم ممکن است موجب اختلالات خواب شود. اما مراقب منابعی از کافئین که کمتر مشخص هستند مثل چاکلیت، نوشابه، چای و قهوه‌های بدون کافئین، باشید. برای داشتن خوابی بهتر، چهار تا شش ساعت قبل از خواب، به طور کامل کافئین را از برنامه‌غذایی‌تان حذف کنید.
بعضی داروها هم ممکن است حاوی کافئین باشند
بعضی داروهای نسخه‌یی یا بدون‌ نسخه هم حاوی کافئین هستند مثل مسکن‌ها، داروهای چربی‌سوز، داروهای ادرارآور و داروهای سرماخورده‌گی. این‌ها و برخی داروهای دیگر ممکن است حتا بیشتر از یک فنجان قهوه کافئین داشته باشند. برای اطلاع از محتوی کافئین داروها، حتماً روی جلد آن‌ها را مطالعه کنید.
نوشیدنی‌های الکول‌دار مصرف نکنید
شاید نوشیدنی‌های الکولی کمک‌تان کنند زودتر بخوابید، اما ممکن است در طول شب بارها از خواب بیدار شوید و خواب‌تان ثبات کمتری داشته باشد و یا دچار سردرد، تعریق و کابوس شوید. پس برای داشتن یک خواب خوب، بهتر است از مصرف نوشیدنی‌های الکولی خودداری کنید.
مراقب غذاهای سنگین و ادویه‌دار باشید
دراز کشیدن با شکم پُر باعث ناراحتی‌تان خواهد شد، زیرا دستگاه گوارش وقتی می‌خوابید، کندتر می‌شود. هم‌چنین مثل غذاهای مصالح‌دار ممکن است باعث سوزش معده شود. دقت کنید که غذاهای سنگین را حداقل ۴ ساعت قبل از خواب به اتمام رسانده باشید.
هنگام خواب مصرف پروتیین را به حداقل برسانید
با این‌که بسیاری از رژیم‌های غذایی، شب‌ها مصرف پروتیین را توصیه می‌کنند و با این‌که پروتیین بخش مهمی از برنامۀ غذایی روزانه را تشکیل می‌دهد، اما برای شب‌ها اصلاً انتخاب خوبی نیست. هضم و گوارش موادغذایی سرشار از پروتیین سخت‌تر است. از این‌رو بهتر است از مصرف این غذاها قبل از خواب خودداری کنید و به جای آن یک پیاله شیر گرم یا کمی از کربوهیدارات‌هایی که به خواب کمک می‌کند، مثل بیسکویت، استفاده کنید.
مصرف مایعات را از ۸ شب به بعد قطع کنید
بله، آب‌رسانی به بدن در طول روز اهمیت زیادی دارد، اما مصرف مایعات را قبل از خواب قطع کنید. مطمیناً اگر مجبور شوید مرتباً برای توالت رفتن بیدار شوید، خواب خوبی نخواهید داشت.
با یک سگرت آرامش‌بخش فریب نخورید
نیکوتین یک محرک است و تأثیراتی مشابه کافئین دارد. از مصرف سگرت قبل از خواب خودداری کنید، درغیر این صورت نیمه‌شب از خواب بیدارتان خواهد کرد.
منبع: مردمان

اشتراک گذاري با دوستان :