چه‌طور از وابسته‌گی عاطفی رها شویم؟

شنبه 14 حمل 1395/

بخش سوم/

mandegar-3سکان را به دست امیال ندهید
وقتی چیزی را با قاطعیت می‌خواهیم، آن‌هم از طریقی معین و مشخص، در این صورت آن خواسته راهبرد ما را به دست می‌گیرد. اگرچه ممکن است این خواستن به صورت ملایم آغاز شود، اما به مرور شدید و مستحکم می‌شود. راهکار این است که اهداف باید انعطاف‌پذیر باشند و بر یک هدفِ خاص تمرکز صورت نگیرد.

از تأیید نارضایتی و ناامیدی اجتناب کنید
گاهی اوقات، ذهن‌تان ممکن است شما را به وضعیت بسیار منفیِ فکری بکشاند. شروع این وضعیت ممکن است گوش دادن به شخصی که از زنده‌گی خود شکایت دارد، شنیدن به یک آهنگ عاشقانه و یا تماشای یک فیلم در مورد نوجوانان ناراضی و یا قربانیان یک بی‌عدالتی غم‌انگیز باشد.
در این موارد، شما می‌توانید با افرادی که از زنده‌گی خود شکایت می‌کنند، همدردی کنید بدون نیاز به موافقت با گفته‌های آنان یا کپی‌برداری از رفتار آنها. اعتقاد به هر شکلی از ناامیدی، فقط می‌تواند شما را نیازمندتر کند و باعث شود که کنترل کمتری روی احساسات‌تان داشته باشید.
مسوول باورهای وابستۀ خود باشید
مواردی مانند صمیمیت‌های فیزیکی و همدلی یا تأیید شدن‌های مکرر از دیگران، می‌توانند به‌ساده‌گی اعتیادآور باشند. در هنگام بروز این موارد، هیچ کس نمی‌تواند خود را مقصر بشناسد زیرا این موارد اتفاق می‌افتند بدون این‌که متقاعد شویم چه نقش دقیقی در بروز این اعتیاد دارند.
اگر شما شروع به این باور کنید که موضوعاتی در زنده‌گی شما «لازم» هستند و «باید باشند»، آنگاه به احتمال زیاد «واقعیت» خود را تغییر خواهید داد. شما می‌توانید خود را نسبت به هر چیزی متقاعد کنید، ولی بهتر است مسوولیت هر اتفاقی را که برای‌تان رخ می‌دهد نیز بپذیرید. هنگامی که شما به چیزی وابسته می‌شوید، ذهن‌تان یک سیستم پاداش و مجازات هم در مورد آن برای‌تان می‌سازد.
از کمال‌طلبی جلوگیری کنید
هرچه بیشتر ایده‌آل پسند و کمال‌طلب باشیم، سریع‌تر در باتلاق زنده‌گی گرفتار خواهیم شد. هرچه بیشتر تصور کمال از چیزی، کسی یا خود را داشته باشید، خودتان را برای ناامیدی‌های بعدی آماده می‌سازید. گاهی جام مقدس، تنها یک جام پُر از سم است. به ویژه، پرستیدن کسی به عنوان «نجات دهنده» بسیار خطرناک است. تصور کردن کسی برای داشتن توانایی‌های جادویی و کمال، راهی واقعی برای متقاعد کردن خود برای پذیرش هر گونه اشتباه است. اشتباهی که بدون آن نمی‌توان خوب زنده‌گی کرد.
از برداشت فاجعه‌آمیز اجتناب کنید
برخی از مردم بر این باورند که نمی‌توانند خود را دوست بدارند، مگر این که کسِ دیگری آن‌ها را دوست داشته باشد و یا این‌که وجودشان به تأیید دیگران بسته‌گی دارد. آن‌ها بقای خود را به روی یک فرضیۀ اشتباه بنا می‌کنند.
برای لذت، منابع متنوعی ایجاد کنید
استقلال همیشه به این معنا نیست که «شادی از درون» سرچشمه می‌گیرد. داشتن چند نفر یا فعالیت‌های الهام بخش می‌تواند در زنده‌گی شما تأثیرات خوبی به همراه داشته باشد. در واقع، داشتن منابع متنوع و دوستان پایدار در زنده‌گی می‌تواند بخش بسیار مهمی از راه‌حل‌یابی برای مستقل بودن باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.