چه‌گونه با بی‌خوابی مبا رزه کنیم؟

چهار شنبه 18 قوس 1394/

بخش نخست

mandegar-3ممکن است به دلایل متعددی، خواب‌مان به هم بخورد. یکی از رایج‌ترین دلایل بی‌خوابی، استرس و نگرانی است که طی روز بر روی هم انباشته شده و شب‌هنگام تشدید می‌شوند. در تمام موارد، نباید مشکل را بزرگ کرد و فرد می‌بایست تمام تلاشش را بکند تا خواب مناسبش را بازیابد. بازیابی خواب، بی‌شک از مسیر شناخت درست ریتم شخصیِ خوابِ فرد و رعایت چند اصل سادۀ بهداشتی می‌گذرد. اگر به شما دوای خواب‌آور توصیه می‌شود، فقط باید میزان کمی از آن و برای مدت محدودی مصرف شود؛ در غیر این صورت، خطر اعتیاد به آن‌ها وجود دارد. تمرینات ریلکسیشن را فراموش نکنید، این تمرینات کمک می‌کنند که آرامش و سکون‌تان را هنگام خواب بازیابید.

بی خوابی، یکی از مشکلات بسیار رایج در رابطه با خواب
بی‌خوابی بسیار رایج است؛ زیرا یک‌پنجم افراد بزرگسال از این مشکل رنج می‌برند، با این حال یک بی‌خوابی ساده و پیش پاافتاده می‌تواند نتایج بسیار شدیدی در زنده‌گی روزانۀ فرد حتا بر وضعیت سلامتش داشته باشد. بنابراین بی‌خوابی از دید جامعۀ پزشکی اهمیت روزافزونی پیدا کرده و جدی‌تر شده است، به عنوان شاهد می‌توان از اعلامیۀ سازمان جهانی سلامت دربارۀ اهمیت این موضوع یاد کرد.
فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های پژوهشی دربارۀ خواب، یک برنامۀ عملی دربارۀ خواب و سلامتی را پیش روی خود قرار داده است. در فرانسه، نشست‌هایی ترتیب داده شده است تا پزشکان را نسبت به این موضوع حساس کنند.

بی‌خوابی چیست؟
آیا با خسته‌گی از خواب بلند می‌شوید و احساس می‌کنید که فقط یک خواب کوتاه و سبک داشته‌اید؟
بی‌خوابی یک‌بار از دید کمی (کاهش مدت طبیعی خواب) و یک بار از دید کیفی (کاهش کیفیت خواب) توصیف می‌شود.
اگر بی‌خوابی طول بکشد، می‌تواند خسته‌گی بسیار آزاردهنده‌یی با خود به همراه داشته باشد، از جمله تغییرات خلق‌وخو و احتمالاً همراه با تحریک‌پذیری و زودرنجی و هم‌چنین مشکلات حافظه و تمرکز. بنابراین در صورتی که بی‌خوابی طول بکشد، باید حواس‌تان جمع باشد و به آن اهمیت دهید.

بی‌خوابی دلایل متعددی دارد
همۀ بیماری‌ها ممکن است بی‌خوابی را با خود به همراه داشته باشند، خصوصاً اگر این بیماری‌ها همراه با درد، تب یا نگرانی باشند.
برخی اوقات مشکلاتْ ارتباطی با خواب ندارند، مانند سوزش یا لرزش پاها، کابوس‌های تکراری و توقف در تنفس. دلیلی ندارد که این مشکلات را بزرگ و پیچیده کنید، در اولین فرصت با یک پزشک‌ دربارۀ این موارد حرف بزنید.
رایج‌ترین مورد بی‌خوابی، معلول علت‌های روانی است، که اغلب در رابطه با حوادث گذشته است؛ مانند پشت سر گذاشتن عمل جراحی و یا تولد فرزند که افسرده‌گی زمان زایمان را با خود به همراه دارد. یک زنده‌گی پراسترس، نداشتن برنامۀ زمانی منظم، دغدغه‌های خانواده‌گی یا شغلی، زمان‌های بسیار کم برای استراحت یا تفریح نیز دلایل دیگری هستند که ما را مضطرب و در نتیجه بی‌خواب می‌کنند.

گردآوری: پرتال فرهنگی اجتماعی پرشین‌پرشیا

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.