چگونه دشمن درونیِ موفقیتِ خود را شناسایی کنیم؟

گزارشگر:دکتر حمید ایروانی/ سه شنبه 10 دلو 1396 ۹ دلو ۱۳۹۶

mandegar-3بیشتر ما افراد بزرگی را که در اطراف‌مان حضور دارند، تحسین می‌کنیم؛ چه تاجر باشند، چه سیاست‌مدار، چه هنرمند یا چهره‌یی مشهور. موفقیت هیچ‌گاه یک ویژه‌گی کوتاه‌مدت نبوده است؛ بلکه همیشه نیازمند تلاش جدی و برنامه‌ریزی‌ست. بزرگ‌ترین دشمنی که در کمین موفقیتِ اشخاص است، رویکرد، نگرش و ویژه‌گی‌های شخصیِ اوست که مسیر رسیدن به موفقیت را دشوار می‌سازد.
سردرگمی
سردرگمی همیشه‌گی، اولین چیزی‌ست که می‌تواند موفقیتِ شما را از بین ببرد. واقع‌گرا و عمل‌گرا باشید، تصمیمات‌تان را به دوراهی نکشانید. همیشه تصمیماتی بگیرید که شفاف و واضح باشند و در پایان باعث رشد و ترقی شما شوند. مزایا و معایبِ هر تصمیم را بسنجید. نقاط قدرت و ضعف و موقعیت‌ها و تهدیدهای موجود را شناسایی کنید. با افراد مورد اعتمادتان مشورت کنید؛ کسانی که بتوانند به شما مشاوره‌یی درست بدهند.
عقدۀ حقارت
نگرانی در مورد ویژه‌گی‌ها و موفقیت افراد دیگر و بهتر پنداشتن بقیه نسبت به خود، ممکن است به عقدۀ شدید حقارت بینجامد. این مشکل باعث خواهد شد که دیگر خود را خوب نپندارید و فکر کنید که به تنهایی از پس انجام دادن برخی کارها بر نمی‌آیید. عقدۀ حقارت، دستیابی به موفقیت را بسیار دشوار می‌سازد.
تفکر بدبینانه
بدبینی یکی از ویژه‌گی‌های منفی شخصیتی‌ست که باعث می‌شود فرد هیچ موقعیتی را از آنِ خود نکند و قدرت‌ها و ویژه‌گی‌های خود را باور نداشته باشد. بدبینی فقط به حسرت و حسادت خواهد انجامید که موانع بزرگی بر سر راه موفقیت‌تان به حساب می‌آیند. پس سعی کنید اطراف‌تان را با افراد مثبت‌گرا پُر کنید. توانایی مواجهه با موقعیت‌های مختلف را در خود بپرورانید. بهترین روش برای از بین بردن بدبینی این است که به‌طور مرتب به خود بگویید: «غیرممکن وجود ندارد. برای من همه چیز امکان پذیر است.»
مدیریت زمان
اگر شما حس مدیریت زمان ندارید، بزرگ‌ترین مار و دشمن موفقیت‌تان را در آستین پرورش داده اید. حواس‌تان باشد که در طول روز برای چه کارهایی وقت می‌گذارید؛ زمان را برای کارهای بی‌فایده‌یی نظیر تلویزیون دیدن، چک کردن مداوم شبکه‌های اجتماعی و… هدر ندهید. از هر دقیقۀ روز استفاده کنید، روی کارهایی تمرکز کنید که به ارتقای شخصی و دستیابی به اهداف‌تان بینجامد.
غرور
هیچ‌گاه خود را زیاد دست بالا نگیرید و فکر نکنید که تمام اطرافیان‌تان ضعیف‌تر از شما هستند. غرور یک ویژه‌گی منفی است که باعث نابودی رشد و موفقیتِ شما می‌شود. فرد مغرور همیشه فکر می‌کند که در تمام جوانب از همه بهتر عمل می‌کند، علاقه‌یی به یادگیری موضوعات جدید و مبتکرانه ندارد و بدین شکل رشد مخربی صورت می‌گیرد. همیشه سبک زنده‌گی افراد مختلف را مشاهده کنید و به این کاری نداشته باشید که آیا آن‌ها را دوست دارید یا خیر. به دنبال ویژه‌گی‌هایی بگردید که فکر می‌کنید در شما وجود ندارند و سعی کنید تا حد ممکن از آن‌ها تقلید کنید.
از بین بردن غرور کاذب و تلاش جدی، به شما کمک خواهد کرد تا در نهایت به رشد و موفقیت دست یابید.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.