چگونه هوش هیجانیِ خود را تقویت کنیم؟

گزارشگر:مريم موسوي لطفي ۶ اسد ۱۳۹۸

بخش سوم و پایانی/

mandegarاز مکالماتِ مناسب بهره بگیرید؛ یعنی اول در مکالمات برای فرد مقابل احترام قایل شوید و هرگز آمرانه صحبت نکنید. همیشه با دیگران به گونه‌یی صحبت کنید که انتظار دارید با شما صحبت شود. پس سعی کنید مکالمه‌یی هدف‌مند داشته باشید؛ یعنی بدانید هدف از مکالمه چیست؛ آیا صرفاً یک گپِ دوستانه و تبادل اخبار کوتاه روز است یا صحبت دربارۀ برنامۀ کاری با همکاران.
لحن صحبت کردنِ شما باید سازگار با آن موقعیتِ خارجی باشد. مثلاً لحن صحبت کردن شما با صاحب مغازۀ میوه‌فروشی، معمولاً دوستانه است. با رییس‌تان یا باید مرتبط با مکالمۀ حرفه‌یی و جدی در مورد گزارش کار باشد و یا در مورد پیشرفت امور شرکت.
در وقت خداحافظی چیز مثبتی بگویید. در وقت خداحافظی سعی کنید پیام دلپذیری را از خود باقی بگذارید. با هیچ‌کس به تلخی خداحافظی نکنید. شما نمی‌دانید که آیا دوباره این شخص را خواهید دید یا نه.
گفت‌وگو با مردم را تمرین کنید. در هر فرصتی با مردم گفت‌وگو کنید. روزانه حتا چند کلمه صحبت با مغازه‌دار به ایجاد اعتماد به نفس در شما کمک می‌کند. اگر می‌خواهید از نظر اجتماعی موفق باشید، باید معاشرت و ارتباط خود با دیگران را بیشتر کنید. تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که وسعت ارتباطات اجتماعی‌شان بیشتر است، از سیستم ایمنیِ بهتری برخوردارند.
یکی از موثرترین راه‌های تقویت اعتماد به نفس و محبوبیتِ اجتماعی این است که بتوانیم اسمِ کسانی را که با ‌آن‌ها ملاقات می‌کنیم به خاطر بسپاریم.
طوری رفتار کنید که مردم احساس آرامش کنند. چیزهایی که احساس ناخوشایندی را در دیگران به وجود می‌آورند، شناسایی کنید. ایجاد چنین روابطی با دیگران باعث می‌شود که آن‌ها راجع به شما مثبت فکر کنند و شما را شخص مبادی آداب بدانند.
افکار مثبت را تقویت کنید. افکار منفی، رفتار منفی تولید می‌کند و افکار مثبت، رفتار مثبتی را به‌وجود می‌آورد و هرچه بیشتر این رفتار تکرار شود، در ما انعکاس قوی‌تری را ایجاد می‌کند. گفتۀ شکسپیر هم این ایده را تأیید می‌کند: «هیچ چیز بد یا خوب نیست، طرز فکر ما بد و خوب را به وجود می‌آورد.»
جهت کنار آمدن با دیگران راهکارهای زیر را مورد استفاده قرار دهید:
قبل از شروع، اول بدانید که دقیقاً چه می‌خواهید و بالاترین قیمتی که حاضرید برای آن بپردازید چقدر است. مثلاً شما میل دارید فرزندتان تکلیف خانه‌گی‌اش تا آخرِ هفته تمام کند (هدفی که به دنبالش هستید) و در عوض به او قول می‌دهید که در آخر هفته او را به سینما ببرید(مبلغی که می‌پردازید).
با دید دوستانه و مثبت وارد معامله شوید. اگر به هر دلیل با تشویش و حالتِ تدافعی وارد معامله شوید، احتمال موفقیت‌تان زیاد نخواهد بود.
هم‌زمان با داشتن اهداف خودتان، از اهداف طرف مقابل هم مطلع شوید. دانستن هدف طرف مقابل باعث خواهد شد که شما متوجه نقطه‌نظرهای مشترکی شوید.
یکی از چیزهایی که در هر معامله به ضرر شما تمام خواهد شد این است که خود را شتاب‌زده نشان دهید. اگر خود را آرام و مطمین نشان دهید، طرفِ مقابل بیشتر سعی می‌کند با شما معامله کند و شما در موضع بهتری قرار خواهید گرفت.

سایر راهکارهای تقویت‌کنندۀ هوش هیجانی:
اشتباهات خود را بپذیرید: قبول نکردن اشتباهات، نشان‌دهندۀ خودخواهی، کمبود اعتماد به نفس و به نوعی نداشتن صداقت با خود و دیگران است. این نشان می‌دهد که شما نسبت به خود و دیگران صداقت دارید، انعطاف‌پذیرید، میل به یاد گیری دارید و سلطه‌طلب نیستید. همچنین شخص قابل اعتماد، دوست و راهنمای خوبی هستید.
حتی‌الامکان از مجادله بپرهیزید و منظور طرف مقابل را هم در نظر گیرید. این عمل نشان می‌دهد که شما برای طرف مقابل ارزش قایل هستید.
احساساتِ مرتبط با قدرشناسی‌تان را اِبراز کنید. مثل استفاده از کلماتی همچون متشکرم!

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.