کنار آمدن با تجربۀ پدر شدن

یک شنبه 16 عقرب 1395/

بخش سوم و پایانی/

mandegar-3کودک قادر به درست کردنِ یک رابطۀ مشکل‌دار نیست؛ این وظیفۀ شما و همسرتان است. هرچه زودتر برای حلِ مشکلات چاره بجویید، خیلی زودتر احساس راحتیِ بیشتری برای تبدیل شدن به یک پدر یا مادر پیدا می‌کنید.
اگر بارداری همسرتان کم‌خطر باشد، می‌توانید از رابطۀ جنسی با هم نیز لذت ببرید. در مورد این موضوع با پزشک همسرتان مشورت کنید. نباید احساس خجالت کنید، آن‌ها به شنیدن چنین پرسش‌هایی عادت دارند. در این مورد نیز مثل سایر جنبه‌های بارداری، بسیار مهم است که شما و همسرتان آزادانه با هم گفت‌وگو کنید تا به نتیجۀ معقول برسید. زوج‌های بسیاری متوجه می‌شوند که لذت جنسی آن‌ها ـ و سطح راحتی‌شان ـ طی مراحل مختلف بارداری دست‌خوش نوسان می‌شود. بازهم رمز موفقیت این است که راحت در مورد مسایل مختلف با هم صحبت کنید.
چه‌طور باید با بارداری همسرم کنار بیایم؟
ممکن است پزشک‌تان به شما در مورد مشکلاتی که ممکن است پیش آید، هشدار دهد؛ مخصوصاً اگر سن شما و همسرتان بالا باشد. و این احتمال نیز هست که آزمایش‌هایی برای هر دوی شما انجام شود تا نوزاد برای نقص‌های مادرزادی و سایر مشکلات جسمی، تحت بررسی قرار گیرد.
شنیدن همۀ این‌ها ممکن است وحشت‌آور باشد. اما برای کمک به سلامت همسرتان ـ و نوزاد در راه ـ کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید.
اگر خانواده‌های دیگری را می‌شناسید که به تازه‌گی صاحب فرزند شده‌اند، بد نیست که با آن‌ها وقت بگذرانید و مشورت کنید.
حتماً همراه همسرتان برای ویزیت‌های منظم نزد داکتر بروید، زیرا می‌توانید در این جلسات سوالات خود را از داکتر پرسیده و اطلاعات خوبی جمع‌آوری کنید. ضمناً به صدای قلب فرزندتان هم می‌توانید گوش دهید و تصویرِ او را از طریق سونوگرافی [معاینۀ تلویزیونی] مشاهده کنید.
با ایجاد اصلاحات و تغییرات لازم، خانه را برای آمدنِ فرزندِ تازه آماده کنید.
یادتان باشد که اضطراب بارداری و پدرشدن درست مثل اضطرابی است که در مورد هر چیز دیگری ممکن است پیدا کنید. سعی کنید از تکنیک‌هایی برای تخلیۀ استرس استفاده کنید؛ مثل ورزش کردن، فیلم دیدن، کتاب خواندن و گوش دادن به موسیقی.
حرف زدن در مورد آن
گفت‌وگو و برقراری ارتباط برای زوج‌هایی که در انتظار تولد فرزند هستند، می‌تواند دشوار باشد. حتا قبل از بارداری، مادرها می‌دانند که قرار است باردار شوند و زنده‌گی‌شان شدیداً تغییر کند. از این‌رو ممکن است همسرتان دوست داشته باشد که درمورد بارداری صحبت کند، در حالی که شما هنوز مشغول وفق دادنِ خودتان با آن هستید.
اگر برای حرف زدن با او آماده‌گی ندارید، انتخاب‌های دیگری پیش روی‌تان است. می‌توانید با دوستان، آشنایان و پدرهای دیگر در این مورد حرف بزنید. کسانی که بتوانند اطمینان لازم را به شما بدهند و توصیه‌های مفیدی برای‌تان ارایه دهند.
یادتان باشد که میلیاردها مرد در سراسر جهان قبل از این‌که شما پدر شدن را تجربه کنید، آن را تجربه کرده‌اند و با آن کنار آمده‌اند. مطمیناً قرار نیست که از همان ابتدا بدانید که چه‌طور باید پدر خوبی باشید. فقط باید برای تولد فرزندتان همۀ تلاش‌تان را بکنید و برای کسب اطلاعات بیشتر، از منابع و مراجعِ موجود نهایت استفاده را ببرید.
منبع: www.mardoman.net

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.