۱۱ روش متفاوتِ تفکر

یک شنبه 9 جوزا 1395/

mandegar-3تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که خارج از چهارچوب‌های معمول فکر کنید؟ منظورم راه‌های خلاقانه و نگاهی متفاوت در حل مشکلات است. قبل از تفکر در مورد هر موضوعی، باید موقعیت خودتان را کاملاً تجزیه و تحلیل نمایید و هرگز از کلیشه‌های رایج در رویارویی با مشکلات استفاده نکنید.
در حال حاضر، منظور از چهارچوب‌های معمول چیست و چه‌گونه باید آن را تغییر دهیم؟ برای توسعۀ راه‌حل‌های مواجه با مشکلات چه باید کرد؟ چه‌گونه باید توانایی‌مان را در مقابله با مشکلات پرورش دهیم؟
چارچوب‌ها را تعیین کنید و سپس نسبت به تغییر آن‌ها اقدام نمایید. باید در ابتدا بدانید که چه چیزی را می‌خواهید تغییر دهید و دلیل‌تان برای ایجاد این تغییرات چیست.
در این مقاله ۱۱ روش متفاوت تفکر ارایه می‌شود. اگر این روش‌ها را امتحان کنید، به مرور زمان متوجه خواهید شد که توانایی‌تان در مواجهه با مشکلات و متفاوت فکر کردن، چه‌قدر افزایش یافته است.
 ۱) در مورد صنایع گوناگون بیاموزید.
شاید باور نکنید که من با مطالعۀ کتاب‌های بازاریابی به این رشته علاقه‌مند شدم و با عضو شدن در کتابخانه، کتاب‌های زیادی را در این زمینه مطالعه کردم و یاد گرفتم که می‌توانم در خصوص سایر رشته‌ها نیز فکر کنم و همین باعث شد تا به این رشته علاقه‌مند شوم. این موضوع سبب می‌شود تا شیوۀ تفکر انسان تغییر کند و دید تازه‌یی به مسایل پیرامون خود پیدا کند.
با مطالعۀ سایر مذاهب، انعطاف روحی و روانی‌تان را افزایش دهید و سعی کنید نگاه‌تان را به زنده‌گی تغییر دهید.
 ۲) در مورد مذاهب بیاموزید.
از طریق مطالعه دربارۀ مذاهب، متوجه می‌شوید که چه کمک بزرگی در راهنمایی انسان‌ها و درک جهان مادی و الهی می‌کنند. پس با مطالعۀ سایر مذاهب، انعطاف روحی و روانی‌تان را افزایش دهید و سعی کنید نگاه‌تان را به زنده‌گی تغییر دهید. الگویی را برای خودتان انتخاب کنید و از او کمک بگیرید.
 ۳) در صنف‌های متفاوت شرکت کنید.
با یادگیری مطالب جدید، دیدتان نسبت به مسایل زنده‎گی‌تان، جامعه و جهان، گسترده شده و کمکی به شما خواهد بود تا مسایل زنده‌گی‌تان را بهتر حل‌وفصل کنید.
 ۴) کتاب‌هایی با موضوعات گوناگون بخوانید.
مثلاً با مطالعۀ کتاب‌های روان‌شناسی، قدرت تفکرتان را افزایش خواهید داد و با انجام چند تست متفاوت خودتان را ارزیابی کرده، نقاط ضعف و قوت‌تان را متوجه خواهید شد. یا مثلاً با خواندن رمان‌های پولیسی سعی می‌کنید تا معمای مطرح شده را حل کنید و در نهایت، تحلیل خودتان را با آن‌چه در کتاب گفته شده، مقایسه خواهید کرد. یا به عنوان مثال، کتابی در مورد بدبینی و خوش‌بینی به شما کمک خواهد کرد تا این دو مقولۀ روان‌شناختی را تجزیه و تحلیل نمایید.
 ۵) شعر بسرایید.
با سرودن شعر باعث می‌شوید که سمت چپ مغزتان فعالیت بیشتری داشته باشد و این باعث می‌شود تا خلاقانه‌تر عمل کنید. اگر چه ممکن است که در ابتدا بسیار موفق نباشید، ولی به این موضوع فکر کنید که چه مقدار به قوۀ تخیل‌تان کمک می‌کنید.
 ۶) نقاشی بکشید.
با نقاشی کشیدن سمت راست مغزتان را به فعالیت می‌کشانید و تعادلی را بین فعالیت‌های سمت چپ و راست مغزتان ایجاد می‌کنید. این راه هم به خلاقانه فکر کردن‌تان کمک خواهد کرد.
سعی کنید که برای انجام هر کاری برنامه‌ریزی کنید و با در نظر گرفتن هدفی، قدم‌های نخستین را برای رسیدن به منظورتان بردارید تا به آن‌چه می‌خواهید برسید.
 ۷) به راه‌حل‌های متقاوت فکر کنید.
به گونۀ مثال، مساله یا مشکلی را برای خودتان در نظر بگیرید و سعی کنید راه‌حل‌های متفاوتی را برای حل این مشکل در نظر گرفته، هر کدام را بررسی کنید و ببینید که کدام یک بهتر است و کدام یک سریع‌تر به نتیجه خواهد رسید.
 ۸) به کارهای عقب‌افتادۀتان فکر کنید.
سعی کنید که برای انجام هر کاری برنامه‌ریزی کنید و با در نظر گرفتن هدفی، قدم‌های اولیه را برای به نتیجه رسیدن به منظورتان بردارید تا به آن‌چه می‌خواهید، برسید.
 ۹) در انجام هر کاری از دیگران مشورت بخواهید.
با دیگران در مورد مسایل و مشکلات‌تان حرف بزنید و نظرشان را در مورد هر چیزی جویا شوید. می‌دانید که همیشه چند فکر بهتر از یکی است. با این روش چندین ایدۀ متفاوت در اختیار دارید که می‌توانید بهترین را انتخاب نمایید.
 ۱۰) مانند سایرین نباشید.
سعی کنید که همواره متفاوت باشید. در هر زمینه‌یی می‌توانید با دیگران فرق داشته باشید. متفاوت فکر کنید، تصمیم بگیرید و به دیگران ثابت کنید که توانایی بالایی در مقابله با مشکلات دارید و خلاقانه هر موضوعی را حل‌وفصل خواهید کرد. بنابرین فراتر از دیگرن حرکت کرده و به نتیجه خواهید رسید.
 ۱۱) شاور بگیرید.
شاید باور نکنید که حمام رفتن، باعث ایجاد آرامش عمیقی در وجودتان می‌شود و فکرتان را باز می‌کند. شاید به دلیل آب گرمی است که استفاده می‌کنید. بنابرین زمانی که خسته هستید و خیلی خوب نمی‌توانید فکر کنید، شاور بگیرید و ببینید که چه اتفاق شگفت‌انگیزی در وجودتان رخ می‌دهد. راه‌حل‌های دیگری که به ذهن‌تان می‌رسد را یادداشت کرده و آن را در اختیار دیگران هم قرار دهید.
نویسنده: Dustin Wax
منبع: وب‌گاه

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.