۱۰ نکتۀ حیاتی دربارۀ محیط غذا خوردن

گزارشگر:داکتر محمدرضا خدایی ۲۹ میزان ۱۳۹۲

رعایت آداب صحیحِ غذا خوردن و صرف غذا در مکان مناسب، احساس روانیِ خوب و رضایت‌مندی به افراد می‌دهد و این بسیار مهم است؛ چون هدف از غذا خوردن، فقط سیر شدن نیست و احساس رضایت از این کار، باعث شادابی و سلامتِ روان می‌شود. در این مورد نکته‌هایی وجود دارد:
ـ تجربه نشان داده صرفِ غذا در فضایی مناسب، بسیار لذت‌بخش است، حتا اگر این غذا، غذایی ساده باشد. جوّی که افراد در آن غذا می‌خورند هم در سلامت تأثیر دارد. اگر غذا در میان جمع صرف شود، بسیار موثر است. بنابراین اعضای خانواده بهتر است هر طور شده غذا را در کنار هم صرف کنند.
ـ هنگام غذا خوردن باید انجام هر کاری، حتا تلویزیون تماشا کردن به بعد موکول شود و تمام تمرکز روی غذا خوردن باشد.
ـ بهتر است محلی که در آن غذا صرف می‌شود، پُرسروصدا نباشد تا هم آرامش افراد حفظ شود و هم حواس‌شان پرت نشود. حتا در رستورانت بهتر است محلی دنج‌تر را انتخاب کرد.
ـ رنگ اتاق و محل غذا خوردن باید شاد و گرم باشد. می‌توان از رنگ‌های مختلفِ هماهنگ استفاده کرد. این رنگ‌ها بانشاط هستند و در روحیۀتان اثر مثبت می‌گذارند؛ ولی رنگ‌های سرد، احساس غم و سردی را القا می‌کنند و حتا روی اشتها تأثیر می‌گذارند.
ـ اگر غذا پشت میز خورده شود، بهتر است؛ چون بدن در حالت مناسب‌تری قرار می‌گیرد. اگر دسترخوان روی زمین هم پهن شود، اشکالی ندارد؛ ولی بهتر است غذا روی یک میز کوچک قرار گیرد که کمر خم نشود و حالت فیزیکی بدن مناسب‌تر باشد.
ـ تنوع بیش از حد غذا روی میز، هم باعث زیاده‌خوری می‌شود و به سلامت جسم و روان صدمه می‌زند و هم باعث تشتتِ فکر می‌شود.
ـ میز و سفره‌آرایی مناسب و زیبایی چینش، در روحیۀ افراد تأثیر مطلوبی دارد.
ـ می‌توان برای به‌دست آوردن آرامش، غذا را با دعا و شکرگزاری از درگاه خداوند شروع کرد. این کار که در همۀ کشورها و مذاهب انجام می‌شود، بسیار مفید است و باعث می‌شود کودکان نه تنها تشکر از خدا، بلکه تشکر از دیگران را هم یاد بگیرند.
ـ در خانه بهتر است غذا همیشه در یک مکانِ مشخص خورده شود، ولی اگر این محل آشپزخانه نباشد، بهتر است؛ چون بوی غذا در آن پیچیده و این مخصوصاً برای کسی که غذا را طبخ کرده و معمولاً خانم خانه است، مطلوب نیست.
– می‌توان هنگام غذا خوردن به موسیقی ملایم و بی‌کلام گوش داد، ولی این موسیقی نباید باعث حواس‌پرتی شود و نباید آهنگ‌تند یا باکلام باشد؛ چون باعث تشتت حواس می‌شود و تمرکز روی غذا خوردن را از بین می‌برد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.